Haptyka trafi pod strzechy

| Gospodarka PLC, HMI, Oprogramowanie

Jak podaje IDTechEx Research, obroty na rynku technologii haptycznych rosną wykładniczo i w 2030 roku mają sięgnąć prawie 5 mld dolarów. Szybki wzrost będzie napędzany głównie przez coraz większe wykorzystanie takich rozwiązań w smartfonach, aplikacjach AR i VR oraz kontrolerach gier konsolowych, jak na przykład DualSense w Sony PS5.

Haptyka trafi pod strzechy

Poza segmentem konsumenckim haptyka trafi do przemysłu i medycyny, gdzie zapewni poprawę wydajności i funkcjonalności oraz zapewni realistycznie działające interfejsy HMI. Inny przyszłościowy segment to motoryzacja, w której zastępuje mechaniczne przyciski oraz jest elementem systemów ostrzeżeń.

Wrażenia dotykowe tworzone są głównie przez siłowniki elektromagnetyczne, które dominują obecnie na rynku, takie jak liniowe siłowniki rezonansowe i mimośrodowe silniki wirujące. Firmy eksperymentują z rozwiązaniami piezoelektrycznymi i mikroprzepływowymi, ale nie ma jeszcze takich produktów komercyjnych.

Wydarzeniem ostatnich dni jest połączenie sił Qualcomma z firmą Lofelt zajmującą się haptyką. Firmy te chcą razem zbudować uniwersalną platformę oprogramowania dotykowego dla Androida 12 i platformy Snapdragon.