Czy polski przemysł mocno osłabnie?

W marcu 2022 roku wskaźnik aktywności gospodarczej PMI spadł do 52,7 pkt. z 54,7 pkt. w lutym. Firma Markit informuje, że produkcja spadła po raz pierwszy od 14 miesięcy, w dodatku silniej niż prognozowano. Pogorszenie koniunktury jest konsekwencją wojny w Ukrainie. Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) osłabienie indeksu PMI w Polsce jest nieco silniejsze niż w Europie Zachodniej.

Posłuchaj
00:00

Z analiz wynika, że przemysł zwalnia - spada wielkość produkcji i ilość nowych zamówień, maleje tempo wzrostu zatrudnienia, a także słabnie aktywność zakupowa. Dodatkowo rosną niedobory surowcowe, a inflacja generuje wzrost kosztów produkcji i cen gotowych towarów. Pojawiające się problemy uwidoczniły się w szczególności pod postacią wzrostem cen stali, która stanowi dużą cześć polskiego importu z Rosji i Ukrainy. Wpływ na przemysł ma również zmniejszenie ilości pracowników z Ukrainy, a nowi migranci najprawdopodobniej nie będą podejmować pracy w tym sektorze.

Ponadto, według najnowszych danych zlecenia od klientów zagranicznych uległy najgwałtowniejszej redukcji od połowy 2020 r. Zdaniem PIE jest to głównie efekt ograniczenia zamówień eksportowych na kierunek wschodni. Mimo to, firmy nadal spodziewają się popandemicznego wzrostu popytu w ciągu najbliższego roku.

Podobne wnioski wypływają z badań koniunktury przeprowadzonych przez GUS, gdzie także zaobserwowano wpływ wojny. W zaistniałej sytuacji przedsiębiorstwa ponownie zaczynają gromadzić zapasy, a producenci przenoszą ciężar wyższych kosztów wytwarzania na ceny produktów finalnych.

Źródło: Forsal. pl, My Company Polska

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
ABB z nową ofertą usług
Aktualności
Nowoczesna sortownia DPD Polska zwiększy efektywność obsługi małych przesyłek
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Powiązane treści
Przemysł, automatyka, energetyka - co będzie dalej?

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów