Czy polski przemysł mocno osłabnie?
| Gospodarka AktualnościW marcu 2022 roku wskaźnik aktywności gospodarczej PMI spadł do 52,7 pkt. z 54,7 pkt. w lutym. Firma Markit informuje, że produkcja spadła po raz pierwszy od 14 miesięcy, w dodatku silniej niż prognozowano. Pogorszenie koniunktury jest konsekwencją wojny w Ukrainie. Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) osłabienie indeksu PMI w Polsce jest nieco silniejsze niż w Europie Zachodniej.
Z analiz wynika, że przemysł zwalnia - spada wielkość produkcji i ilość nowych zamówień, maleje tempo wzrostu zatrudnienia, a także słabnie aktywność zakupowa. Dodatkowo rosną niedobory surowcowe, a inflacja generuje wzrost kosztów produkcji i cen gotowych towarów. Pojawiające się problemy uwidoczniły się w szczególności pod postacią wzrostem cen stali, która stanowi dużą cześć polskiego importu z Rosji i Ukrainy. Wpływ na przemysł ma również zmniejszenie ilości pracowników z Ukrainy, a nowi migranci najprawdopodobniej nie będą podejmować pracy w tym sektorze.
Ponadto, według najnowszych danych zlecenia od klientów zagranicznych uległy najgwałtowniejszej redukcji od połowy 2020 r. Zdaniem PIE jest to głównie efekt ograniczenia zamówień eksportowych na kierunek wschodni. Mimo to, firmy nadal spodziewają się popandemicznego wzrostu popytu w ciągu najbliższego roku.
Podobne wnioski wypływają z badań koniunktury przeprowadzonych przez GUS, gdzie także zaobserwowano wpływ wojny. W zaistniałej sytuacji przedsiębiorstwa ponownie zaczynają gromadzić zapasy, a producenci przenoszą ciężar wyższych kosztów wytwarzania na ceny produktów finalnych.
źródło: Forsal. pl, My Company Polska