Globalna sprzedaż inteligentnych przenośników wzrośnie czterokrotnie

| Gospodarka Aktualności

Według nowego badania przeprowadzonego przez Interact Analysis, światowy rynek technologii dla inteligentnych przenośników typu multi-carrier zwiększy się czterokrotnie w latach 2020-2026, przy wskaźniku CAGR na poziomie 26,5%. Rynek ten jest wciąż stosunkowo niedojrzały, a większość nowych podmiotów dołączyła do niego w ciągu ostatnich pięciu lat. Jednak raport opisuje go jako „wysoce dynamiczny” i „gotowy na wzrost”, a jego napędem będą prawdopodobnie nowi uczestnicy.

Globalna sprzedaż inteligentnych przenośników wzrośnie czterokrotnie

Obecnie rynek jest zdominowany przez dwóch dostawców: Beckhoff Automation, który odpowiadał za 29% przychodów w 2021 roku (kiedy światowy rynek był wart prawie 300 mln USD) oraz Rockwell Automation obejmujący 24,5% przychodów. Inni gracze to B&R Automation, Siemens/Festo i Yamaha. Schneider Electric wprowadził na rynek swój system multi-carrier Lexium MC12 w 2021 r., a włoska firma Motor Power Company jest kolejnym nowym graczem ze swoim systemem ILSM (independent linear synchronous motors).

Rynek składa się zasadniczo z dwóch technologii: systemów napędzanych silnikami liniowymi i lewitujących systemów planarnych — jednym z najnowszych przykładów jest system ctrlX Flow6D firmy Bosch Rexroth .

Firma Interact Analysis twierdzi, że jej badania ujawniły kilku dostawców automatyki z „wyraźnym zamiarem” wprowadzenia nowych technologii inteligentnych przenośników w nadchodzących latach. Większość z nich to już producenci silników liniowych lub technologii serwo, a niektórzy prawdopodobnie wyłonią się z technologicznie coraz lepszego rynku chińskiego. Tim Dawson, starszy dyrektor ds. badań w firmie Interact, przewiduje, że nowi kandydaci, którzy jeszcze nie ujawnili się publicznie, „mogą radykalnie zmienić światowy krajobraz dostawców”.

 
Rynkowe udziały w 2021 roku - inteligentne przenośniki liniowe - procent całkowitych przychodów rynku o wartości 297,7 mln dolarów

Tim Dawson uważa, że ​​wzrost produkcji i automatyzacji, w połączeniu z korzyściami, takimi jak elastyczność i oszczędność miejsca, będą napędzać popyt na nowe technologie. Rozwój cyfryzacji, Przemysłu 4.0 i masowej personalizacji niewątpliwie również pozytywnie wpłynie na rynek. W miarę coraz powszechniejszej akceptacji technologii, wdrażane będą również większe projekty z dłuższymi torami transportowymi, zwiększając przychody i poszerzając rynek.

W 2020 r. region EMEA był największym rynkiem ponieważ większość dostawców technologii inteligentnych przenośników ma swoje siedziby w Europie. Łączne przychody na tym obszarze wyniosły około 100 mln USD. Region Azji i Pacyfiku osiągnął 84 mln USD, a obie Ameryki 50 mln USD. Jednak Tim Dawson spodziewa się, że sprzedaż w regionie APAC wyprzedzi EMEA w 2023 r. Do 2026 r. rynek APAC może być wart 450 mln USD, wyprzedzając tym wynikiem rynek EMEA o wartości 350 mln USD oraz region obu Ameryk, który wypracuje 185 mln USD.

źródło: Drives & Controls