Warsaw Industry Week 2023 - co nas czeka w kolejnej edycji

| Gospodarka Aktualności

Nieco wcześniej niż zwykle, bo pod koniec października, odbędzie się siódma edycja czołowej rodzimej imprezy wystawienniczej z obszaru przemysłu, automatyki, cyfryzacji i okolic - Warsaw Industry Week. Siódemka uchodzi za cyfrę szczęśliwą i niewykluczone, że taką właśnie będzie wobec nadarzyńskich targów.

Warsaw Industry Week 2023 - co nas czeka w kolejnej edycji

Po falach pandemii i wojennych zagrożeń pora wreszcie na normalne targi – tak właśnie chciałoby się zacząć zapowiedź kolejnego wydania Warsaw Industry Week, czyli nadarzyńskiego święta innowacyjnych rozwiązań przemysłowych, tym razem zaplanowanego w kalendarzu między 24 a 26 października. Wydawać by się mogło, że po kilku latach globalnej i lokalnej zawieruchy krajowemu liderowi w dziedzinie prezentacji automatyki i robotyzacji należy się odrobina spokoju, ale trzeba będzie na nią jeszcze poczekać. I cieszyć się tym, co przygotowali nam organizatorzy, a co firmy zdecydowały się wypełnić swoją obecnością.

W tym roku wiadomości o dołączających do imprezy wystawcach zbiegły się finalnie z informacją o… jakby to ująć… wydłużeniu cyklu organizacyjnego konkurencyjnych targów Automaticon, co oznacza, że najbliższa edycja tego warszawskiego słynnego wydarzenia branżowego odbędzie się dopiero w roku 2025. W dobie globalnych burz nikt nie potrafi przewidzieć, co się wtedy będzie ze światem działo, więc data to niemal tak odległa, jak planowane lądowanie na Marsie. Czy rodzi to dla WIW szanse? Na pewno tak – przede wszystkim na przejęcie na dłużej koszulki lidera i przyzwyczajenie firm do tego, „kto jest zwycięzcą”, co, psychologicznie patrząc, ma niebagatelne znaczenie. Niesie też jednak pewne ryzyko zgubnego uspokojenia, że pościg się oddala, choć oczywiście do tego potrzebny jest w ogóle jakiś pościg…

Warsaw Industry Week 2023
VII Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych

Termin: 24-26 października (wtorek-czwartek)
Godziny otwarcia: 10.00-17.00
Miejsce: Ptak Warsaw Expo, al. Katowicka 62, 05-830 Nadarzyn
Strona targów: www.industryweek.pl

Liczby i strefy

W ubiegłym roku w dwóch halach zaprezentowało się 380 wystawców z ofertą rozwiązań dla – jak czytamy na targowej stronie – konstruktorów i dostawców maszyn, pojazdów drogowych i szynowych, przemysłu motoryzacyjnego, stoczniowego, lotniczego, elektrycznego i elektronicznego, głównych mechaników, mechaników precyzyjnych, producentów blach i wyrobów metalowych oraz firm wykańczających powierzchnie. W innym miejscu oficjalnej strony doliczono się ich 296, więc na pewno redakcja serwisu internetowego ma jeszcze przestrzenie do doskonalenia promocyjnego przekazu. Rok temu pojawiło się też 16 253 odwiedzających, zgromadzonych na 30 tys. m² powierzchni. Tym razem ta ostatnia wartość wzrośnie do aż 65 tys. m², więc w tej akurat rubryczce postęp jest już zagwarantowany. Organizatorzy spodziewają się też ok. 500 wystawców, czym zapowiadają kolejny rekord, choć na dwa tygodnie przed startem na liście uczestników naliczyliśmy ok. 340 firm, łącznie z branżowymi mediami.

Wystawcy będą jak zwykle podzieleni na obszary tematyczne, co wydaje się nieuniknione przy tak szerokim profilu targów, obejmującym niemal pełne spektrum krajowego przemysłu. Zobaczymy więc strefy obróbki metali, lakiernictwa, hydrauliki i pneumatyki, laserów 4.0, spawalnictwa, druku 3D, robotyki i automatyki, narzędzi, obróbki drewna, oprogramowania, usług dla przemysłu – w sumie będzie ich jedenaście. Zwiedzający będą mogli w ich obrębie poznać nowe rozwiązania konstrukcyjno-inżynierskie, technologie obróbki, sposoby na poprawę wydajności i efektywności produkcji, metody całościowej optymalizacji łańcucha wytwórczego, a wszystko pod kątem wszechobecnego Przemysłu 4.0, z uwzględnieniem gromadzenia, obróbki i analizy danych, bez których nieubłaganie kurczy się już dziś przestrzeń dla jakiegokolwiek poważniejszego biznesowego sukcesu.

Wiedzy nigdy dość

Rzecz jasna, jak to na tego typu imprezach, zdobywanie wiedzy i poznawanie tendencji będzie się odbywało również w ramach programu imprez towarzyszących, które pod nazwą „konferencji” organizatorzy zapowiedzieli w liczbie około 25. Głównymi punktami uczyniono: konferencję Instrumenty Przemysłu 4.0 (z partnerem merytorycznym w postaci Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej, we współpracy z Fundacją Platforma Przemysłu Przyszłości), konferencję PIME (Polskiej Izby Magazynowania Energii i Elektromobilności) odbywającą się pod hasłem Energetyka 3D: Digitalizacja, Decentralizacja, Dekarbonizacja oraz konferencję techniczną firmy Multiprojekt. Oprócz tego przewidziano trzydniowe prezentacje oraz prelekcje poszczególnych wystawców, omawiające rynkowe trendy głównie pod kątem konkretnej oferty obecnych na targach firm.

Frontem do klienta

Dla potrzebujących dodatkowego skupienia, a także przestrzeni na networking oraz zwykły odpoczynek będą czekały wydzielone miejsca. Dla zgłodniałych przewidziano punkt gastronomiczny. Kto przyjdzie z walizką, może zostawić ją w szatni. A kto z pieskiem… nie, zwierząt na teren wprowadzać nie można. Roboty byłyby zazdrosne.

wsk