AutoStore ma nową fabrykę robotów modułowych - ale nie w Polsce

| Gospodarka Roboty

Globalna firma AutoStore, działająca w branży technologii magazynowych, otworzyła w prowincji Rayong w Tajlandii swój nowy zakład montażowy. To strategiczny ruch w globalnych wysiłkach firmy w zakresie ekspansji, przybliżający jej najnowocześniejszą produkcję robotyki do kluczowych rynków, w tym Japonii, Korei i Stanów Zjednoczonych.

AutoStore ma nową fabrykę robotów modułowych - ale nie w Polsce

Nowa fabryka w Tajlandii pozwoli zwiększyć produkcję dzięki zróżnicowanej bazie dostawców i poprawić efektywność operacyjną na całym świecie, gdzie obsługuje ponad 1000 klientów. AutoStore spodziewa się podwoić swoje moce produkcyjne w ciągu pierwszego roku. Ogłoszenie uruchomienia nowego zakładu pojawia się tuż po otwarciu nowej siedziby głównej w USA w regionie Bostonu i rozszerzeniu kilku kluczowych partnerstw z klientami, w tym z amerykańskim liderem w dziedzinie dostaw medycznych - Medline.

Liczący ponad 1450 instalacji rozproszonych w 54 krajach, AutoStore jest najszerzej przyjętym zautomatyzowanym systemem realizacji zamówień na świecie. Firma przyspiesza swój rozwój w Ameryce Północnej, a nowa fabryka robotów w Tajlandii pomoże szybciej i wydajniej wprowadzić oferowany przez nią zautomatyzowany system magazynowania i pobierania do magazynów w USA. W samych Stanach Zjednoczonych działają już 232 systemy i 17 tys. robotów, a najlepsze marki, takie jak Puma, Gucci, Best Buy, polegają na zaawansowanej technologii AutoStore, by sprostać rosnącym wymaganiom handlu elektronicznego.

Zamiast magazynowania na półkach i ręcznego pobierania towarów, AutoStore stosuje modułowy system składowania oparty na sześcianach, wykorzystujący najnowocześniejsze roboty, aby zapewnić sprzedawcom detalicznym rozwiązanie, które przyspiesza realizację zamówień, maksymalizuje przestrzeń magazynową i poprawia wydajność operacyjną.

- Od 2012 r. nasze roboty są produkowane i wysyłane wyłącznie z Polski. Wraz ze wzrostem popytu na nasz zautomatyzowany system realizacji zamówień w Ameryce Północnej i na całym świecie, konieczne stało się otwarcie drugiej fabryki robotów, aby lepiej służyć obecnym i przyszłym klientom. Dostępność siły roboczej, bliskość portów i lotnisk, korzystne koszty pracy i rządowe zachęty dla firm zajmujących się automatyzacją sprawiły, że Tajlandia stała się idealną lokalizacją dla naszej drugiej fabryki robotów, która będzie zasilać północnoamerykańskie operacje AutoStore - powiedział Mats Hovland Vikse, CEO AutoStore.

- W ciągu ostatnich 24 miesięcy potroiliśmy nasze obecne moce przerobowe i wdrożyliśmy strukturę, aby w razie potrzeby zwiększyć je 10-krotnie w ciągu kolejnych 24 miesięcy. Dzięki ekspansji do Tajlandii nie tylko zwiększyliśmy moce przerobowe, ale także stworzyliśmy bardziej zróżnicowaną bazę dostawców. Czas realizacji zamówień w AutoStore skrócił się z 34 do 20 tygodni - powiedział Israel Losada Salvador, COO AutoStore.

Oczekuje się, że w pierwszym roku działalności nowa fabryka w Tajlandii stworzy około 80 bezpośrednich miejsc pracy. Do 2026 roku zaplanowano zwiększenie tej liczby do 200–300 stanowisk. W ciągu najbliższych 18 miesięcy AutoStore zamierza wyprodukować 15 tys. robotów, podwajając tym samym swoje obecne możliwości, aby sprostać zapotrzebowaniu klientów w Ameryce Północnej.

AutoStore zostało założone w 1996 r. w Nedre Vats, na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Firma ma biura w Norwegii, USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, Korei Południowej, Japonii, Australii i Singapurze, a także zakłady montażowe w Polsce.

źródło: AutoStore