Reindustrializacja w Europie i USA nabiera tempa
| Gospodarka AktualnościCapgemini opublikowało raport "Odrodzenie produkcji: strategie reindustrializacji w Europie i Stanach Zjednoczonych", w którym analizuje trendy w przenoszeniu produkcji z powrotem do krajów macierzystych. W opracowaniu wskazano, że blisko 47% dużych firm europejskich i amerykańskich zainwestowało w reshoring (odtwarzanie możliwości produkcyjnych na rodzimym rynku), zaś 72% opracowuje strategię reindustrializacji lub już ją wdrożyło.
Głównym motorem działań jest chęć zwiększenia odporności łańcuchów dostaw na potencjalne zakłócenia, takie jak pandemia COVID-19 czy wojna w Ukrainie. Firmy chcą również osiągnąć cele klimatyczne poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych (55% z nich wskazuje to jako cel reindustrializacji) oraz zapewnić bezpieczeństwo narodowe poprzez produkcję kluczowych komponentów na terenie kraju (63% badanych firm). Autorzy raportu podkreślają również, że reindustrializacja może przyczynić się do wzrostu zatrudnienia, ale wymagała będzie wykwalifikowanych pracowników z umiejętnościami cyfrowymi.
Firmy prognozują, że ich wysiłki na rzecz reindustrializacji przyniosą zarówno przewagę konkurencyjną, jak i korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju. W ciągu najbliższych trzech lat organizacje spodziewają się średnio około 14-procentowej redukcji emisji dwutlenku węgla i podobnej poprawy wskaźników satysfakcji klientów. Łączne inwestycje w reindustrializację w Europie i USA w ciągu najbliższych trzech lat mają wzrosnąć o 18% do 3,4 bln dolarów. Firmy z sektora metali i górnictwa, motoryzacyjnego, transportowego, maszyn przemysłowych, elektronicznego i life science planują przeznaczyć na omawiane cele większe środki niż inne branże.