Skąd czerpać ekologiczną i stabilną energię?

| Gospodarka Aktualności

W procesie transformacji energetycznej coraz większe znaczenie zyskuje biomasa i wytwarzany z niej biogaz. W odróżnieniu od instalacji fotowoltaicznych i farm wiatrowych biogazownie są niezależne od warunków atmosferycznych – energię mogą generować nieprzerwanie. Według dostępnych danych w Polsce możliwa jest produkcja biogazu z odpadów na poziomie niemal 13-15 mld m³ rocznie. Ten potencjał wytwórczy sprawia, że sektor biogazu cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów.

Skąd czerpać ekologiczną i stabilną energię?

Polska dysponuje piątym pod względem wielkości potencjałem biomasy do produkcji biogazu wśród państw członkowskich Unii Europejskiej. Jest to tak zwana biomasa zielona - świeże i niewysuszone odpady organiczne, które można poddać fermentacji. Zatem do produkcji biogazu możemy wykorzystać jedynie część dostępnej na rynku biomasy.

Biomasa jest podstawowym źródłem do produkcji biogazu. Dzięki substratom organicznym, czyli najczęściej odpadom rolno-spożywczym, powstaje bezemisyjny i stały nośnik energii, który doskonale stabilizuje sieć energetyczną. Z biogazu można m.in. wytwarzać prąd i energię cieplną, a także biometan.

Biogazownie stanowią atrakcyjną inwestycję biznesową. Dzięki nim można efektywnie wykorzystywać odpady organiczne, zmniejszać emisję CO2 i wspierać lokalne społeczności przez tworzenie nowych miejsc pracy. Dodatkowym źródłem przychodów może być tzw. poferment - substancja organiczna, która powstaje w wyniku fermentacji metanowej podczas produkcji biogazu. Może stanowić bogaty w mikroelementy nawóz. W procesie produkcji biogazu powstaje również w pełni ekologiczne ciepło odpadowe, które może być wykorzystane do zasilenia energetycznego obiektu, sprzedaży czy suszenia plonów rolnych.

Biogazowy potencjał Polski

W założeniach polityki energetycznej Polski do 2040 roku biogaz został określony jako źródło o kluczowym znaczeniu do realizacji zobowiązań w zakresie OZE. W naszym kraju od kilkunastu lat szczególną rolę przypisuje się biogazowi rolniczemu. Jego produkcja związana jest nie tylko z rolnictwem, ale także z sektorem rolno-spożywczym. Dlatego w ostatnim czasie obserwujemy systematyczny przyrost tego typu biogazowni. Przykładem takiej inwestycji jest pierwsza biogazownia rolnicza Grupy E.ON w Polsce, która budowana jest w pobliżu Pułtuska.

- Nasza biogazownia w Nowych Borzach jest obecnie mniej więcej na półmetku inwestycyjnym. Zamontowaliśmy już agregat kogeneracyjny, a także trafostację, która odpowiada za produkcję zielonej energii elektrycznej. Jest to obiekt o mocy zainstalowanej 1 MWe, który będzie pracować w trybie ciągłym. Przełoży się to na produkcję rzędu około 8 GWh rocznie. Wszystkie procesy będą się odbywać w ściśle hermetycznych warunkach. Dzięki temu zakład nie będzie źródłem nieprzyjemnych zapachów - mówi Jakub Roszkiewicz, prezes E.ON Business Solutions.

Aby zobrazować potencjał biogazu w Polsce, można porównać jego efektywność energetyczną z innymi źródłami zielonej energii.

- Dobrze prowadzona biogazownia powinna pracować około 90% czasu w roku, czyli średnio 8 tys. godzin. W polskich warunkach klimatycznych wiatraki na lądzie posiadają sprawność 30–33% w skali roku, a fotowoltaika pozostaje na poziomie blisko 10%. Oznacza to, że w ciągu 12 miesięcy z 1 MW zainstalowanej w fotowoltaice mocy możemy uzyskać tylko 10% nominalnej sprawności. Biogaz okazuje się zatem znacznie bardziej efektywny - wyjaśnia Piotr Mularewicz, prezes Biowatt S.A.

źródło: E.ON