Powstaje pierwsza biogazownia E.ON Polska

Nieopodal Pułtuska trwa budowa pierwszej biogazowni Grupy E.ON w Polsce. W czerwcu zamontowany został agregat kogeneracyjny oraz trafostacja, która pozwoli na produkcję około 8 GWh zielonej energii rocznie. Zakończenie inwestycji i uruchomienie produkcji biogazu z pełną mocą planowane jest na koniec 2024 roku.

Posłuchaj
00:00

Budowa pierwszej biogazowni rolniczej Grupy E.ON w Polsce jest realizowana we współpracy z firmą Biowatt. Prace prowadzone są od listopada 2023 roku. Na początku czerwca na plac budowy dotarł - obecnie już zamontowany - agregat kogeneracyjny, a także trafostacja, czyli serce produkujące energię elektryczną w biogazowni.

Możliwości energetyczne nowej biogazowni

Zgodnie z założeniami, obiekt o mocy zainstalowanej 1 MWe w wysokosprawnej kogeneracji będzie pracować w trybie ciągłym, czyli 8200 godzin w skali roku, przez 15 lat. Daje to produkcję rzędu 8 GWh rocznie. Wydajność na tym poziomie pozwoli na pokrycie zapotrzebowania energetycznego np. małego zakładu przemysłowego. Biogazownia zaoferuje również ciepło będące naturalnym produktem ubocznym procesu.

Prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem ustalonym z generalnym wykonawcą - firmą Biowatt S.A. Biogazownia ma być uruchomiona z pełną sprawnością w grudniu bieżącego roku. Przez 2 lata od czasu uruchomienia za obsługę odpowiedzialny będzie Biowatt mający ponad 10-letnie doświadczenie w prowadzeniu tego typu obiektów. Dysponując własną biogazownią w województwie dolnośląskim, firma ma solidne podstawy do efektywnego zarządzania inwestycją E.ON.

Zielona energia

Biogazownia E.ON Polska tworzona jest zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Będzie wykorzystywała substraty biomasy rolniczej i odpady. Materiał pofermentowy zakład będzie dystrybuował jako nawóz wykorzystywany na potrzeby miejscowych rolników, co jednocześnie zmniejszy ślad węglowy związany z jego transportem. Wszystkie procesy odbywać się będą w warunkach hermetycznych - w przykrytych zbiornikach - dzięki czemu zakład nie będzie źródłem intensywnych, nieprzyjemnych wyziewów.

W odróżnieniu od instalacji PV i farm wiatrowych biogazownie są niezależne od warunków atmosferycznych i mogą energię elektryczną generować nieprzerwanie. Dzięki temu zajmują jedną z najwyższych pozycji wśród odnawialnych źródeł energii w kategorii stabilności i przewidywalności pozyskiwania energii.

Źródło: E.ON

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Przemysł 4.0
Emerson rozwija DeltaV Mimic: nowa wersja 6.LTS wspiera zaawansowane symulacje cyfrowe
Aktualności
Collaborate Poland 2025 – największe wydarzenie poświęcone cobotom w Europie Środkowo-Wschodniej!
Zasilanie, aparatura nn
Kolejne farmy wiatrowe Enei
Aktualności
Rynek ciężkiego sprzętu budowlanego
Aktualności
Zautomatyzowany transport materiałów w intralogistyce – Bosch Rexroth i K.Hartwall łączą siły
Aktualności
Nowy rozdział w OMRON: specjalistyczny zespół od robotyki dla lepszej obsługi klientów
Powiązane treści
Pierwsza polska spółdzielnia energetyczna zbuduje za 150 mln zł kompleks biogazowni
Uruchomiono biogazową elektrociepłownię przy gdańskiej oczyszczalni ścieków

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów