Zbliża się Warsaw Industry Automatica 2025

W dniach 13–15 maja w podwarszawskim Nadarzynie odbędzie się czwarta już edycja targów Warsaw Industry Automatica, poświęconych automatyzacji i robotyzacji przemysłowej.

Posłuchaj
00:00

Kiedyś branżowi wystawcy szykowali się na marzec, teraz zaś dla rodzimych targów z obszaru automatyki i robotyki w kalendarzu zaznacza się termin majowy. Jest to czas przeznaczony dla Warsaw Industry Automatica - imprezy odbywającej się w nadarzyńskim centrum wystawienniczym Ptak Warsaw Expo. W tym roku zaplanowano już czwartą jej edycję.

Zgodnie z internetową stroną wydarzenia, ubiegłoroczna edycja „przebiła” tę z roku 2023 zarówno pod względem liczby gości (12 402 osoby vs 10 159), jak i wystawców (215 vs 163). Zwiększyła się też znacząco powierzchnia ekspozycyjna – z 20 tys. do 25 tys. m². Odwiedzający przybyli z 53 krajów, z czego oczywiście większość z Polski (89%).

Warsaw Industry Automatica
Targi Automatyki Przemysłowej i Robotyki

Termin: 13–15 maja 2025 r. (wtorek-czwartek)
Godziny otwarcia ekspozycji: 10–17
Miejsce: Ptak Warsaw Expo, Al. Katowicka 62, 05-830 Nadarzyn
Organizator: Ptak Warsaw Expo
Wstęp: bezpłatny, po uprzedniej rejestracji poprzez formularz na stronie internetowej targów lub rejestracji na miejscu w terminie wydarzenia
Strona targów: www.automaticaexpo.com

Trudno rzecz jasna przewidzieć, czy utrzyma się ów trend wznoszący, choć podejście statystyczne pozwala mieć nadzieję, że tak. Na półtora miesiąca przed startem imprezy lista wystawców zawierała nieco ponad setkę branżowych podmiotów i były wśród nich tak uznane firmy, jak Beckhoff Automation, Multiprojekt Automatyka, Askom, ASTAT, Eltron, Relpol, TME, I- Robots czy JM Elektronik – z nadzieją na dołączanie następnych. Oczywiście brak tu niektórych „dużych” marek, obecnych jeszcze w roku 2023, przez lata zrośniętych z naszym rynkiem wystawowym, ale wynika to jednak przede wszystkim ze zmiany strategii marketingowych, jakie dokonały się w bieżącej dekadzie w wielu firmach.

Program główny Warsaw Industry Automatica

Spółka Ptak Warsaw Expo, czyli organizatorzy, sprofilowała targi pod kątem prezentacji technologii łączących innowacyjne systemy sterowania, zaawansowane oprogramowanie oraz inteligentne roboty przemysłowe. Chodzi więc o pokazanie wszystkiego tego, co kształtuje dziś sektor produkcyjny i dynamicznie go przekształca – zwłaszcza pod kątem Przemysłu 4.0 i następnych wcieleń tej idei.

Podobnie jak rok temu zakres tematyczny Warsaw Industry Automatica obejmuje sześć głównych obszarów: aparaturę kontrolno-pomiarową, systemy sterowania, robotyzację, aparaturę pomocniczą, elektronikę przemysłową oraz systemy napędowe. Wśród wystawców można spodziewać się przede wszystkim reprezentantów takich obszarów, jak produkcja i komponenty, oprogramowanie i sterowanie, czujniki i zabezpieczenia, systemy wizualizacji i inspekcji, integracja i usługi techniczne, wreszcie szkolenia i rozwój kompetencji pracowniczych. Wśród gości natomiast będą dominować zapewne inżynierowie i specjaliści ds. automatyzacji, projektanci i inżynierowie IT, osoby związane z zarządzaniem produkcją, logistyką i zakupami, energetyką oraz fachowcy od specjalistycznych zastosowań branżowych.

Wydarzenia towarzyszące targom Warsaw Industry Automatica

Jedni skonfrontują się z drugimi przede wszystkim na firmowych stoiskach, ale wzajemnym kontaktom i wymianie informacji służyć będzie także, jak zwykle, program imprez towarzyszących. W tym roku skupią się one pod wspólną flagą konferencji Automation & Robotics Summit, zaplanowanej na 13‒14 maja. Poświęcona będzie najnowszym trendom i innowacjom w automatyzacji, oferując panele dyskusyjne, warsztaty i okazje do nawiązywania kontaktów biznesowych. Tematami wiodącymi będą sztuczna inteligencja, a dokładniej jej implementacja w przemysłowych procesach, oraz cyberbezpieczeństwo. Zobaczymy tu i usłyszymy firmowych specjalistów m.in. z takich firm, jak Siemens, KUKA, Festo, Bosch Rexroth, Rockwell Automation, Fanuc, Mitsubishi Electric, Advantech czy ASTOR, oraz przedstawicieli środowiska naukowego i jednostek badawczych. Organizatorem jest Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej, ze wsparciem Forum Automatyki i Robotyki Polskiej.

Uzupełnieniem konferencji będzie ceremonia wręczenia medali i dyplomów dla najlepszych wystawców, w kategoriach: Premiera targowa, Innowacyjność, Ekspozycja Targowa (13 maja, godz. 12, hala D).

Warto dodać, że w nadarzyńskim centrum podczas targów równolegle odbędą się także trzy wydarzenia branżowe o częściowo pokrewnej tematyce: Laser-Technica Poland, ChemTec Poland oraz FiltraTec Expo.

Powiązane treści
Trwają targi Warsaw Industry Automatica 2024 - obejrzyj zdjęcia
Warsaw Industry Automatica 2024
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Gobalny rynek wózków AGV
Zasilanie, aparatura nn
Windar Renovables w Polsce: nowa fabryka wież do turbin wiatrowych powstanie w CTPark Legnica
Zasilanie, aparatura nn
Nowe magazyny energii Tauronu
Roboty
Czy to przełom w programowaniu robotów przemysłowych? Universal Robots i Scale AI stawiają na uczenie przez naśladowanie
Pomiary
Globalny rynek sorterów optycznych
Roboty
Kompaktowa dłoń dla robotów humanoidalnych. Tesollo odpowiada na zapotrzebowanie rynku systemów High-DoF

Automatyzacja przemysłu na rozdrożu: dylemat między przywiązaniem a otwartością. E-book do pobrania

Współczesny przemysł, od produkcji po intralogistykę, funkcjonuje w środowisku bezprecedensowej zmienności. Dynamiczne trendy konsumenckie, nowe regulacje prawne i nieprzewidywalne wstrząsy w globalnych łańcuchach dostaw zmuszają firmy do fundamentalnej refleksji nad swoimi strategiami operacyjnymi. W centrum tej dyskusji znajduje się kluczowe pytanie o model technologiczny: czy trwać w przywiązaniu do zamkniętych, specyficznych dla jednego dostawcy standardów, czy też otworzyć się na nowe możliwości, jakie niesie ze sobą elastyczność i interoperacyjność?
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów