Warsaw Industry Automatica 2024

| Gospodarka Aktualności

Już po raz trzeci w podwarszawskim Nadarzynie odbywają się targi Warsaw Industry Automatica. Zaplanowano je na trzy dni (od 14 do 16 maja) i zapowiada się ciekawa impreza, która powinna zogniskować zainteresowanie branży automatyki przemysłowej.

Warsaw Industry Automatica 2024

Mawia się niekiedy, że po udanym nowym przedsięwzięciu najtrudniejsza jest próba jego powtórzenia. Stajemy wtedy przed niełatwym zadaniem potwierdzenia talentu i kompetencji, co w razie niepowodzenia może nas wrzucić do przegródki zjawisk jednorazowych i przypadkowych, a w skrajnych przypadkach grozi zakończeniem kariery w danej branży. W krajach anglojęzycznych ma to nawet swoją nazwę: sophomore slump, i odnosi się zwłaszcza do świata sztuki, sportu i środowiska akademickiego.

To chyba jednak nie do końca prawda. Drugie podejście bywa często dość proste, bo nierzadko wciąż utrzymuje się pozytywne nastawienie autora sukcesu, trwa życzliwe zainteresowanie środowiska, a udane koncepcje z pierwszego razu jeszcze się nie przejadły i wzmocnione kilkoma nowymi potrafią ponownie dać dobry efekt. Prawdziwym testem bywa dopiero trzecia próba. Efekt nowości przemija i trzeba skupić się na naprawdę ciężkiej pracy, aby osadzić markę na trwałym fundamencie.

Warsaw Industry Automatica – Targi Automatyki Przemysłowej i Robotyki

Termin: 14–16 maja 2024 r. (wtorek–czwartek)
Godziny otwarcia ekspozycji: 10–17
Miejsce: Ptak Warsaw Expo, Al. Katowicka 62, 05-830 Nadarzyn
Organizator: Ptak Warsaw Expo
Wstęp: na dni branżowe – wolny, po uprzedniej rezerwacji na stronie targów; na całość – przedsprzedaż biletów w Internecie lub zakup na miejscu
Strona targów: www.automaticaexpo.com

RUCH W DOBRYM KIERUNKU

Organizatorzy międzynarodowych targów Warsaw Industry Automatica – spółka Ptak Warsaw Expo – stoją właśnie przed zadaniem przeprowadzenia trzeciej edycji swoich targów. Dotąd notowali na swej drodze raczej sukcesy. Wprawdzie w ubiegłym roku nie udało im się ściągnąć wszystkich liderów polskiego rynku automatyki i robotyki, ale można to spokojnie zrzucić na karb problemów z ograniczeniami pandemiczno-wojennymi oraz narastającej od dobrych kilku lat wcześniej rezerwy wielu firm do targowych przygód.

W tym roku wydaje się, że sprawy idą dobrym torem. W pierwszej połowie kwietnia 2024, czyli na około miesiąc przed startem trzeciej edycji, na liście zgłoszonych firm znajdowało się już ponad 130 podmiotów, co zwiastowało kolejny postęp w stosunku do ubiegłorocznej ostatecznej liczby 111 firm. Co prawda kilku znanych, a nawet bardzo znanych, marek z edycji 2023 nie znaleźliśmy na liście bieżących uczestników, ale za to zapowiadali się nowi wystawcy (m.in. 3M czy Keyence), zadbano o patronów honorowych (Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej oraz FAIRP – Forum Automatyki i Robotyki Polskiej), przewidziano też dwie targowe imprezy towarzyszące.

Zgodnie z deklaracją organizatorów zakres tematyczny obejmuje teraz sześć głównych obszarów: aparaturę kontrolno-pomiarową, systemy sterowania, robotyzację, aparaturę pomocniczą, elektronikę przemysłową oraz systemy napędowe. W stosunku do poprzednich targów z tej generalnej rozpiski wypadły zawory i regulatory. Jeśli chodzi o profil działalności, to wśród głównych wystawców znajdą się: firmy produkujące roboty przemysłowe, producenci oprogramowania do sterowania maszynami, wytwórcy oraz dystrybutorzy czujników i zabezpieczeń, dostawcy usług integracji systemów, producenci urządzeń do wizualizacji i analizy danych z procesów produkcyjnych, dostawcy systemów wizyjnych i kamer do kontroli jakości i inspekcji, producenci części i komponentów do maszyn przemysłowych, firmy specjalizujące się w szkoleniach technicznych z zakresu automatyki i robotyki.

POSŁUCHAJMY, POROZMAWIAJMY

W programie porządnych targów nie może oczywiście zabraknąć części seminaryjno-konferencyjnej, która stanowi od zawsze nieodłączny element większości prestiżowych wystaw. W ubiegłym roku rolę tę odgrywał Kongres Branży Automatyzacji. Tym razem otrzymujemy Konferencję Branży Automatyzacji. Niby bardzo podobnie, ale jednak jakby o rangę niżej – może warto byłoby utrzymać przy życiu na stałe Kongres, który swoją nazwą sugeruje, że mamy do czynienia z wydarzeniem merytorycznym celującym w coś więcej niż tylko kolejny zbiór branżowych prezentacji i dyskusji. W ramach dwudniowej konferencji czekają nas dwa bloki tematyczne: „Automatyzacja i robotyzacja w świecie Przemysłu 4.0” (14 maja, organizator – wspomniane Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej) oraz „Robotyzacja w automatyce. Trendy i wyzwania” (15 maja, organizator – FAIRP). Oba startują o godz. 11 w sali konferencyjnej nr 1 znajdującej się w hali B. Na oba wymagana jest wcześniejsza rejestracja poprzez stronę internetową targów (której zresztą nie zaszkodziłaby większa dbałość o odwiedzających – np. sekcja Aktualności niewykraczająca poza newsy z roku 2023 nie budzi szczególnego zaufania…).

Program wydarzeń towarzyszących ciekawie rozwijają dwie wspomniane wcześniej dodatkowe imprezy targowe: Robotics Warsaw, czyli Branżowe Targi Robotyki Przemysłowej, oraz Pneumatics Warsaw, czyli Targi Technologii i Zastosowań Pneumatyki w Przemyśle. Obie odbywają się w tym samym kompleksie wystawienniczym Ptak Warsaw Expo i w tym samym terminie. Taka targowa równoległość zawsze intrygująco poszerza ofertę i zwiększa efekt wystawienniczej synergii.

SYNERGIE DLA BRANŻY

Podsumowując poprzednią edycję WIA po jej zakończeniu, szefowie targów ogłosili oficjalnie sukces. Ich zdaniem, była ona „wydarzeniem innowacyjnym, otwierającym nowe perspektywy przyszłości branży”. Czy tak będzie i tym razem, i czy podobna opinia nie okaże się jedynie projekcją działu PR? Miejmy nadzieję, że trzecie podejście ugruntuje markę imprezy, która zyskuje możliwość stania się trwałym liderem swojego segmentu branży. Każde dobre, twórcze spotkanie specjalistów od automatyki i robotyki przemysłowej jest warte znacznie więcej niż prosta suma włożonych w nie wysiłków.

wsk