Komfortowy robot czy atrakcyjny cenowo chwytak z przyłączem maszynowym?
| Prezentacje firmowe ArtykułyNowoczesne obrabiarki obrabiają detale z maksymalnym posuwem, krótkimi czasami wymiany narzędzi i wysoką prędkością skrawania. W tej sytuacji ręczna wymiana przedmiotów obrabianych spowalnia cały system i nie pozwala na jego optymalne wykorzystanie. Rozwiązaniem tego problemu jest automatyzacja procesów załadunku i rozładunku maszyny, przy czym może to być wykonywane różnymi sposobami – od wykorzystania wygodnego robota po korzystny cenowo chwytak z przyłączem maszynowym.
Fot.1. Chwytak jest połączony z maszyną jak narzędzie |
OSIE MASZYNY PRZEJMUJĄ ZADANIE WYMIANY PRZEDMIOTU OBRABIANEGO
Fot.2. Innowacyjne rozwiązanie: chwytak z przyłączem maszynowym umożliwia prostą i ekonomiczną automatyzację |
Chwytak z przyłączem maszynowym umieszczany jest w magazynie razem ze wszystkimi innymi narzędziami do obróbki. Na początku cyklu zostaje on połączony z wrzecionem maszyny, następnie oś centrum obróbkowego wędruje do umieszczonego na stole magazynu elementów surowych, chwyta jeden z nich i przenosi go do miejsca mocowania, po czym chwytak zostaje umieszczony ponownie w magazynie narzędzi. Po zakończeniu obróbki chwytak zostaje użyty do transportu przedmiotu obrabianego z powrotem do magazynu i cykl zaczyna się od początku. W ten sposób możliwa jest w pełni automatyczna wymiana.
PEWNOŚĆ PROCESÓW DZIĘKI RADIOWYM CZUJNIKOM MAGNETYCZNYM
Bezpieczną pracę z chwytakiem z przyłączem maszynowym zapewnia monitoring stanu chwytaka. W tym wypadku może mieć zastosowanie system radiowych czujników magnetycznych RSS firmy Schunk. Sygnały z dwóch znajdujących się na chwytaku czujników przekazywane są drogą radiową do nadajnika, ten z kolei przesyła informacje do szafy sterowniczej. Zasięg transmisji w halach fabrycznych wynosi około 10 metrów. Na wolnej przestrzeni zasięg zwiększa się do 30 metrów. Nadajnik wyposażony jest w baterię, której żywotność przy dwóch transmisjach na sekundę wynosi minimum sześć lat, dzięki czemu nie wymaga nakładów na konserwację.
ROZWIĄZANIE INDYWIDUALNE – SYSTEM PORTALOWY Z MODUŁAMI STANDARDOWYMI
Firma Schunk oferuje rozwiązania portalowe do automatyzacji obrabiarek, kierując się zasadą „tyle standaryzacji, ile możliwe, tyle indywidualizacji, ile niezbędne”. W ofercie znajduje się szeroki wachlarz kompatybilnych komponentów standardowych, które można łączyć w grupy funkcjonalne lub traktować jako częściowe rozwiązania do integracji z istniejącymi już rozwiązaniami automatyzacji. W ten sposób powstają systemy indywidualne i przemyślane, a w związku z tym ekonomiczne. Produkty firmy Schunk wyposażone są w przyłącza dostosowane do siebie, co zapewnia wysoką precyzję, redukcję czasu przezbrojenia maszyny oraz racjonalną produkcję.
PROSTE STEROWANIE PRZEZ MASZYNĘ
Fot.3. Nieograniczona liczba kombinacji dzięki modułom firmy Schunk |
Wysoce wydajne osie liniowe systemu HSB firmy Schunk zapewniają maksymalną dokładność pozycjonowania, długą żywotność systemu i odporność na obciążenia. Dzięki nim możliwa jest realizacja rozwiązań portalowych w najróżniejszych wielkościach i wariantach. Osie liniowe mają znaczne zalety przy automatyzacji obrabiarek, kiedy:
- wymagane są dwa lub trzy stopnie swobody,
- przesuwy są większe niż 1,5m,
- zadaniem jest przenoszenie z jednym punktem odbioru lub składowania.
Szeroki asortyment modułów chwytakowych, obrotowych i wyposażenia robotów firmy Schunk pozwala na tworzenie wytrzymałych i pewnych rozwiązań automatyzacji. Do połączenia systemu portalowego ze sterowaniem obrabiarki są potrzebne najczęściej tylko dwa lub trzy dodatkowe regulatory w szafie sterowniczej – nie jest wymagane oddzielne sterowanie, a użytkownik nie musi posiadać dodatkowej wiedzy. Dzięki temu systemy portalowe są zoptymalizowanymi kosztowo rozwiązaniami do wygodnej i indywidualnej automatyzacji.
IDEALNE POŁĄCZENIE ZE STOŁEM MASZYNOWYM
Takim połączeniem pomiędzy stołem maszynowym a detalem jest kompaktowy moduł szybkiej wymiany palet Schunk Unilock NSA SF. Charakteryzuje się on wysoką dokładnością powtarzalności i funkcjonalnością. Dokładne centrowanie zapewniają cztery ruchome stożki, które można dopasować do najróżniejszych wielkości palet, a automatyczne czyszczenie trzpieni za pomocą powietrza przy wymianie palet gwarantuje idealnie poziome położenie.
WYGODNA WYMIANA ZA POMOCĄ ROBOTA
Fot.4. Zintegrowane w najnowocześniejszym centrum obróbkowym: regał z paletami i robot |
Automatyzacja maszyny za pomocą robota jest z pewnością rozwiązaniem najbardziej komfortowym, umożliwiającym osiągnięcie największej elastyczności i prędkości. Robot jest urządzeniem wielostronnym, wykonującym często oprócz zadań manipulacyjnych również inne, jak czyszczenie, oznaczanie, pomiar czy usuwanie zadziorów.
Tego typu rozwiązania stosowane są w celu uzyskania wydajnej i ciągłej pracy obrabiarki. Do zaopatrzenia produkcji służy wówczas z reguły skład palet. Palety z przedmiotami obrabianymi są przygotowywane poza maszyną, następnie transportowane do magazynu na maszynie, skąd są zabierane przez robota. Palety mogą zawierać najróżniejsze detale i elementy mocujące. Rozwiązanie to nadaje się do obróbki małych i średnich serii, jak również do elastycznej produkcji pojedynczych sztuk.
MAKSYMALNA ELASTYCZNOŚĆ
Fot.5. Wymiana przedmiotu obrabianego odbywa się w przestrzeni maszyny |
W porównaniu do rozwiązań portalowych robot oferuje o wiele wyższą elastyczność i szerszy zasięg działania. Po obróbce palety mogą zostać obrócone i oczyszczone z wiórów. Automatyczne wykonanie zadań dodatkowych za pomocą robota oszczędza czas, a co za tym idzie, ma znaczący wpływ na wydajność produkcji. Szczególnie ważne jest to przy produkcji ze zmiennym nasileniem, gdzie możliwość pracy bez udziału personelu umożliwia lepsze jej planowanie. Na niekorzyść zastosowania robotów przemawiają wysokie koszty, wymóg większej powierzchni oraz dodatkowa wiedza, niezbędna przy pracy z robotem.
SYNERGIA SCHUNK
Wszystkie trzy zaprezentowane rozwiązania spełniają swoje zadanie. O tym, która opcja jest najlepsza, decyduje indywidualne zapotrzebowanie oraz stosunek poniesionych kosztów do uzyskanych korzyści. Duże znaczenie ma również możliwość precyzyjnego połączenia poszczególnych komponentów. Firma Schunk, jako dostawca kompleksowych rozwiązań z zakresu techniki mocowań i automatyki, zapewnia optymalne połączenie między maszyną i obrabianym przedmiotem, zapewniając tym samym najlepsze wyniki i dużą pewność procesów.
Schunk Intec Sp. z o.o. Stara Iwiczna, ul. Słoneczna 116A 05-500 Piaseczno tel. 022 726 25 00 |