Szybko, łatwo i przejrzyście - FPWIN Pro 6.0

| Prezentacje firmowe Artykuły

Obecnie trudno jest sobie wyobrazić jakikolwiek system automatyki przemysłowej bez programowalnego sterownika w swej strukturze. Polski rynek PLC jest pełen różnorodnych rozwiązań, począwszy od prostych, kompaktowych sterowników, przez różnego rodzaju rozwiązania modułowe zapewniające dużą funkcjonalność, aż po układy wysoce specjalizowane. Przy tak dużym wyborze urządzeń, inżynier realizujący aplikację automatyki nie musi ograniczać się do produktów jednej firmy.

Szybko, łatwo i przejrzyście - FPWIN Pro 6.0

Należy jednak pamiętać, że poza funkcjonalnością samego sterownika PLC bardzo ważną rolę odgrywa oprogramowanie. Obecnie, dobierając sterownik praktycznie nie bierze się pod uwagę czasu potrzebnego na przygotowanie aplikacji przez programistę wynikającego z funkcjonalności oprogramowania. Nowa wersja FPWIN Pro daje gwarancję napisania aplikacji w najkrótszym czasie a dzięki przejrzystemu interfejsowi wszystkie jej składowe będą zawsze pod ręką.

PRZEDE WSZYSTKIM FUNKCJONALNOŚĆ

FPWin Pro jest programem intuicyjnym i przyjaznym użytkownikowi. Wykorzystanie w pełni jego możliwości i możliwości sterownika nie wymaga przebrnięcia przez stosy dokumentacji technicznej. Nawet osoba z małym doświadczeniem jest w stanie efektywnie zarządzać projektem. Pozwala na to przejrzysta nawigacja dzieląca całość na logiczne części. Daje to pełen przegląd projektu bez konieczności przełączania się pomiędzy oknami czy uaktywniania specjalnych opcji podglądu. Aby stworzyć nowy obiekt lub móc edytować już istniejący obiekt wystarczy kliknąć w odpowiednie miejsce.

FPWIN Pro posiada hierarchiczny system kontroli dostępu, dzięki czemu, gdy nad projektem pracuje kilka osób, można umożliwić im edycję tylko określonych fragmentów. Ciekawą opcją, szczególnie użyteczną przy rozbudowanych aplikacjach, jest możliwość automatycznego usunięcia nieużywanych zmiennych. Program pozwala ponad to na tworzenie skompresowanych kopii zapasowych ułatwiających powrót do wcześniejszych wersji projektu.

BIBLIOTEKI SKRACAJĄ CZAS PISANIA APLIKACJI

Biblioteki są jedną z najważniejszych rzeczy dla programisty, pozwalają znacząco skrócić i uprościć proces przygotowania aplikacji. Panasonic położył bardzo duży nacisk na rozwój tej części środowiska. Użytkownik ma do dyspozycji szereg gotowych bibliotek jak również w łatwy sposób może tworzyć i edytować własne biblioteki. Istnieje także możliwość zabezpieczenia hasłem oraz dołączenia do każdej z nich pliku pomocy. W FPWIN Pro standardowo dostępne są biblioteki dla normy IEC oraz biblioteki Panasonic, pozwalające na efektywniejsze wykorzystanie zasobów PLC.

Stosując funkcje i bloki funkcjonalne z biblioteki IEC uprasza się pisanie aplikacji. W przypadku działań matematycznych takich jak np. dodawanie, mnożenie czy dzielenie do różnych typów zmiennych można zastosować jeden blok. Wynik działania zawsze będzie tego samego typu co zmienne wejściowe. Opcjonalnie dostępne są również inne, gotowe biblioteki zarówno ogólnego przeznaczenia jak i dedykowane konkretnym aplikacjom. Należy tutaj wymienić biblioteki przeznaczone do obsługi modułów Ethernet, Profibus DP, Modem-EU, Modbus RTU Master/Slave, a także biblioteki do serwonapędów i modemów GSM.

ELASTYCZNOŚĆ W KAŻDYM CALU

Każdy programista ma swoje indywidualne preferencje, dlatego FPWIN Pro umożliwia pisanie projektu w pięciu językach programowania z dostępem do rozbudowanej pomocy. W każdym przypadku generowany podczas kompilacji kod jest identyczny. Ponadto kompilator umożliwia proste zarządzanie przestrzenią pamięci sterownika. Panasonic nie ogranicza programisty do korzystania tylko z klawiatury lub myszy. W trakcie tworzenia aplikacji nie ma konieczności przełączania się pomiędzy różnymi trybami edycji. W każdym momencie mamy pełną dowolność. W przypadku programowania w języku drabinkowym lub bloków funkcjonalnych inteligentne linie oraz duża liczba skrótów klawiszowych znacznie poprawiają komfort pracy. W przypadku obu wspomnianych języków programowania mamy możliwość wyłączenia danej linii, która zostaje automatycznie oznaczona przez program i pominięta w procesie kompilacji.

Implementacja SFC (Sequential Function Chart) pozwala na połączenie bloków funkcyjnych napisanych w różnych językach w jedną całość zapewniając jednocześnie doskonałą ilustrację logiki i przebiegu działania całego programu. FPWIN Pro wyposażony jest w rozbudowany system komentarzy, a dzięki wsparciu standardu UTF-8 istnieje możliwość zachowania poprawnej pisowni. Tworzenie dokumentacji technicznej do projektu jest bardzo proste, ponieważ każdy z elementów programu może zostać wydrukowany przy zachowaniu międzynarodowych standardów.

TESTOWANIE I DIAGNOSTYKA

FPWIN Pro ma wbudowany szereg narzędzi ułatwiających kompleksowe analizowanie pracy sterownika PLC. Poprzez monitor tekstowy mamy możliwość podglądu w czasie rzeczywistym wartości poszczególnych zmiennych. Dodatkowo wszystkie zmienne mogą być wizualizowane w postaci wykresów. Analiza działania programu może być również przeprowadzona w oknie edytora na podstawie stworzonego kodu programu. Wszystkie aktywne elementy zostają przez program narzędziowy podświetlone, a wartości zmiennych są wyświetlane tuż po nazwie lub przez zaznaczenie kursorem myszy. Możliwe jest programowe wymuszenie stanów wejściowych sterownika i wartości rejestrów.

Dzięki czemu możemy testować oprogramowanie w trybie pośrednim przy pomocy samego sterownika. W diagnostyce znakomicie sprawdza się język SFC. Jego sekwencyjna struktura pozwala w łatwy sposób wychwycić bloki funkcjonalne wprowadzające błędy do programu. Nie można pominąć także faktu, że zarówno programowanie sterownika jak i diagnostyka może odbywać się zdalnie przez Ethernet lub modem bez żadnych dodatkowych programów.

W DUCHU PLCOPEN

PLCopen jest międzynarodową organizacją dbającą o zachowanie standardów w przemyśle. Opracowała ona międzynarodową normę IEC 1131 definiującą różne aspekty przemysłowych systemów sterowania, od wymagań stawianych każdemu elementowi systemu, przez języki programowania, aż po sposób komunikacji pomiędzy sterownikami. Panasonic, jako jeden z pierwszych producentów automatyki wprowadził w 1995 roku oprogramowanie zgodne z tą normą. Od tego czasu wszystkie jego produkty, w tym również FPWIN Pro, są rozwijane zgodnie z ideą standardu IEC, przez co cechują się one najwyższą kompatybilnością i łatwością obsługi, a firma Panasonic stała się wiodącym członkiem PLCopen.

Podsumowując można powiedzieć, że decydując się na programowalne sterowniki logiczne firmy Panasonic inżynier otrzymuje niezwykle funkcjonalne i zarazem proste narzędzie. Dzięki zastosowaniu bazy bibliotek czas przygotowania aplikacji skraca się do minimum. Duże możliwości diagnostyczne i przejrzysta struktura ułatwiają późniejszą analizę problemów, a zgodność z normą IEC zapewni bezproblemowe przygotowanie aplikacji nawet niedoświadczonym osobom.

Daniel Leszczewicz
Dział Aplikacyjny
Panasonic Electric
Works Polska Sp. z o.o.