Elementy systemu Adlink cPCI w ofercie Guru Control Systems

| Prezentacje firmowe Artykuły

Na polskim rynku cały czas popularne są komputery przemysłowe o konstrukcji i architekturze standardowych komputerów osobistych. Niestety ze względu na brak przystosowania do trudnych warunków przemysłowych oraz do bardzo długiej nieprzerwanej pracy, maszyn tych nie można uznać za niezawodne. Aby mogły one w pełni sprostać wysokim wymaganiom stawianym przed specjalistycznymi systemami automatyki, sterowania czy pomiarów, konieczne było stworzenie standardu odrębnego od klasycznych konstrukcji PC.

Elementy systemu Adlink cPCI w ofercie Guru Control Systems

Najpopularniejszym standardem w pełni przystosowanym do warunków przemysłowych jest Compact PCI (cPCI). Jest on rozwinięciem standardu PCI, wykorzystuje jednak zupełnie inną konstrukcję mechaniczną – dobrze znany, profesjonalny standard Eurocard bazujący na kasetach z prowadnicami i umieszczanych w płaszczyźnie pionowej magistralach. Karty procesorowe i karty dodatkowe wkładane są do obudowy od frontu. Pełną stabilność zapewniają prowadnice utrzymujące kartę oraz wysokiej klasy złącze pośrednie typu gniazdowtyk łączące kartę z magistralą. Dodatkowym zabezpieczeniem są zatrzaski zapobiegające wysuwaniu się kart z obudowy. Konstrukcja ta zapewnia bardzo wysoką odporność na wstrząsy i wibracje.

Fot.1. Karty komputerów cPCI-3965
 
Fot.2. Karta komputera cPCI-6920

Kolejną bardzo ważną cechą wyraźnie odróżniającą systemy cPCI od standardowych konstrukcji jest możliwość dużo efektywniejszego chłodzenia kart dzięki ich pionowemu rozmieszczeniu i umieszczeniu magistrali z tyłu obudowy. Wymuszenie pionowego obiegu powietrza pomiędzy kartami zapewnia optymalną temperaturę i pozwala na długotrwałą bezawaryjną pracę. Dodatkową cechą jest umieszczenie wszelkich złączy wejść/wyjść kart komputerów i peryferyjnych od frontu. Dzięki temu dostęp do wszystkich złączek jest wygodny, a utrzymanie porządku w okablowaniu łatwiejsze.

W naszej ofercie mamy bardzo szeroki zakres obudów, kart procesorowych i kart peryferyjnych cPCI zarówno 3U, jak i 6U. Doskonałym przykładem karty cPCI dla wymagających i pozwalającej na stworzenie bardzo wydajnego, a jednocześnie energooszczędnego komputera przemysłowego, jest nowy produkt firmy Adlink - cPCI-3965/6965. Karta występuje w dwóch wersjach – 3U oraz 6U. W zależności od potrzeb może ona być wyposażona w wydajny procesor Intel Core 2 Duo lub Celeron, pamięć DDR2 – do 4GB oraz w dysk SATA lub pamięć półprzewodnikową Compact Flash. Niespotykaną cechą cPCI-3965/6965 są dwa niezależne wyjścia wideo – VGA i DVI. Oczywiście dostępne są wszystkie standardowe interfejsy w tym podwójny port Gigabit Ethernet i 4 porty USB 2.0.

Firma Adlink oferuje także bardzo wydajne karty procesorowe pozwalające na stworzenie komputerów przemysłowych o bardzo dużej mocy obliczeniowej. Dobrym przykładem takiej karty jest cPCI-6920. Jest to karta procesorowa 6U wyposażona w dwa procesory Xeon Dual/ Quad Core i nawet do 16GB pamięci DDR2. Posiada także port rozszerzeń – 64 bitów/66MHz PMC/PCIExpress x8 XMC. Całości dopełniają 4 porty Gigabit Ethernet i 4 porty USB 2.0.

W ofercie Adlink znajduje się także szeroki wybór obudów cPCI. Dostępne są obudowy do kart 3U i 6U o wielkościach od 1U do 9U. Na szczególną uwagę zasługuje przenośna obudowa 4U do kart wielkości 3U – cPCIS-2501. Ma ona rączkę do wygodnego przenoszenia oraz nóżki do zastosowań typu desktop.

Istnieje także możliwość mocowania do ściany. Wbudowany wymienny zasilacz, system wydajnego chłodzenia i wymienny filtr powietrza sprawiają, iż jest to idealna platforma dla niewielkich systemów pomiarowo-sterujących.

Inną obudową zasługującą na uwagę jest cPCIS-3300BLS – obudowa wysokości 9U do montażu w szafie 19" rack mająca 21 portów cPCI wysokości 6U. W systemie może pracować jednocześnie do 12 kart cPCI, 3 zasilaczy hot-swap, a 2 porty są specjalnie przystosowane do użycia kart cPCI przełączników typu fabric switch. Wydajne chłodzenie zapewnia odpowiednie warunki pracy nawet dla bardzo zaawansowanego systemu. Do wszystkich obudów dostępne są zaawansowane zasilacze 230VAC i 48VDC hot-swap w formatach 3U i 6U.


Fot.3. Obudowa cPCIS-2500

Fot.4. Obudowa cPCIS-3300BLS

Firma Adlink ma również w ofercie ogromny wybór kart peryferyjnych – wieloportowych wejść/wyjść, cyfrowych i analogowych, sterowania napędami, framegrabberów, interfejsów zewnętrznych. Dostępne są one zarówno w standardzie PCI, PCIe oraz Compact PCI. Dzięki doskonałym parametrom systemu cPCI oraz konkurencyjnym cenom, tego typu komponenty Compact PCI znajdują zastosowanie w bardzo wielu aplikacjach.


Fot.5. Zasilacze 3U cPS-H325/AC oraz 6U cPS-H640/AC

Komputery w standardzie cPCI firmy Adlink wykorzystywane są bardzo często w przemyśle transportowym – jako systemy rejestracji i przetwarzania danych pomiarowych. Doskonale sprawdzają się w kolejnictwie, gdzie drgania i wstrząsy zdecydowanie utrudniają pracę standardowych komputerów. Są także często wykorzystywane w górnictwie jako rejestratory komunikacji a także przy rejestracji drgań sejsmicznych. Dodatkowo systemy cPCI są szeroko wykorzystywane w aplikacjach wojskowych i medycznych wymagających najwyższej niezawodności i wydajności.

Wszystkie komponenty systemu cPCI opisane wyżej są dostępne u polskiego dystrybutora – w firmie Guru Control Systems. Celem zapoznania się ze szczegółami technicznymi, opisami, cenami – zapraszamy do internetowej platformy informacyjno-handlowej www.kamlab.pl

Kacper Kamiński

Guru Control Systems
ul. Słomińskiego 1,
00-204 Warszawa
tel. 022 831 10 42,
faks 022 831 10 42 i
nfo@guru.com.pl
www.guru.com.pl

www.kamlab.pl