Czujniki szyte na miarę!

| Prezentacje firmowe Artykuły

Znalezienie odpowiedniego czujnika optycznego do tworzonej aplikacji nie zawsze jest łatwe. Do najczęstszych dylematów inżynierów należy wybór technologii detekcji, zadecydowanie pomiędzy wersją ze światłem czerwonym i laserową oraz minimalny koszt zakupu zapewniający w konkretnej aplikacji pewną i niezawodną detekcję.

Czujniki szyte na miarę!

Ulepszone czujniki optyczne serii 14 firmy Baumer pozwalają rozwiązać wszystkie powyższe problemy. Zostały wyposażone w wiele innowacyjnych cech oraz są oferowane z wieloma akcesoriami pomocniczymi, rozszerzającymi zakres zastosowań.

WERSJE CZUJNIKÓW

Prostopadłościenne czujniki serii 14 o wymiarach 14 × 43 × 31mm występują w kilku wersjach od najprostszych dyfuzyjnych ze światłem czerwonym, przez wersje z eliminacją wpływu tła i laserowe czujniki retrorefleksyjne do detekcji obiektów przezroczystych, po ekonomiczne czujniki pomiaru odległości działające na światło czerwone LED. Tylna część obudowy została wykonana z tworzywa półprzeźroczystego, dzięki czemu diody sygnalizacyjne widoczne są dla operatora z bardzo szerokiego pola.

Dla czujników retrorefleksyjnych producent poszedł o krok dalej: przy ustawianiu lusterka w linii ze światłem czujnika dioda sygnalizacyjna widoczna jest od jego czoła, co ma duże znaczenie w sytuacji, gdy czujnik jest oddalony od zwierciadła o kilka metrów. Czujniki dostępne są ze złączami M8 i M12 oraz wyprowadzeniami przewodowymi, co daje pełną dowolność instalacji. Przedstawione cechy w połączeniu z szeroką gamą akcesoriów montażowych pozwalają rozwiązać niemal każdy problem aplikacyjny dla czujników optycznych. Poniżej opisano kilka najczęściej występujących problemów i sposoby ich rozwiązania.

POZYCJONOWANIE OBIEKTÓW, WYKRYWANIE ZNACZNIKÓW

Do tego typu zadań bez wahania można zastosować najprostsze czujniki z serii, czyli czujniki dyfuzyjne, działające na zasadzie różnicy natężenia światła emitowanego i odbitego. FZDK 14, czujniki ze światłem czerwonym LED oraz OZDK 14, czujniki z wiązką laserową znakomicie rozróżniają różnokolorowe markery na kontrastującym tle, przy czym wersje laserowe stosuje się tam, gdzie wymagana jest najwyższa precyzja.

DETEKCJA OBIEKTÓW RÓŻNOKOLOROWYCH LUB UMIESZCZONYCH NA „TRUDNYM” TLE

Dla większości czujników optycznych wielkim wyzwaniem jest wykrywanie obiektów znajdujących się na odblaskowym tle, ponieważ jest ono znacznie jaśniejsze niż wykrywany obiekt. Czujniki dyfuzyjne z eliminacją wpływu tła (FHDK 14 - światło LED i OHDK 14 - laser) pozwalają skutecznie rozwiązać ten problem. Dzięki wykorzystanej w nich zasadzie triangulacji pozwalają niezawodnie wykrywać obiekty bez względu na ich kolor, rodzaj powierzchni czy znajdujące się pod nimi tło.

DETEKCJA OBIEKTÓW PRZEZROCZYSTYCH

Kolejnym wyzwaniem jest detekcja obiektów przeźroczystych, takich jak szkło, folie, butelki z tworzyw sztucznych itd. Różnica pomiędzy światłem wyemitowanym przez czujnik a odbitym od obiektu jest zazwyczaj niewystarczająca do dokonania pomiaru. Często też refleksy świetlne odbite od powierzchni wykrywanego obiektu mogą doprowadzać do nieprawidłowej pracy czujnika. Z tym problemem radzą sobie czujniki refleksyjne FRDK 14 i OPDK 14, zoptymalizowane pod kątem detekcji obiektów przeźroczystych. Co więcej, ich precyzja pozwala określić, czy wiązkę pomiarową przecina jeden, dwa czy więcej arkuszy przeźroczystej folii!

EKONOMICZNY POMIAR ODLEGŁOŚCI

W celu uzupełnienia dotychczasowej oferty precyzyjnych laserowych czujników pomiaru odległości serii OADM 12, 13, 20, 21 (rozdzielczość do 2μm) firma Baumer wprowadziła ekonomiczną wersję działającą na światło czerwone LED. Wszędzie tam, gdzie konieczny jest pewny pomiar odległości i precyzyjne pozycjonowanie, można zastosować ekonomiczny czujnik FADK 14, którego rozdzielczość wynosi 0,1mm, a pomiar nie zależy od koloru ani struktury obiektu.

Newtech Engineering Sp. z o.o.
ul. Sowińskiego 3, 44-100 Gliwice
tel. 32 237 61 98
newtech@newtech.com.pl
www.newtech.com.pl