Rozmowa z właścicielami spółki HF Inverter Polska - Jarosławem Osińskim, Zbigniewem Kilichowskim i Łukaszem Bubiłkiem

| Prezentacje firmowe Artykuły

"Jesteśmy obecnie największym w Europie dystrybutorem firmy EURA Drives Electric. Firma ta od 1992 roku z powodzeniem opracowuje i wdraża w swoich produktach najnowsze osiągnięcia współczesnej techniki napędowej. Cała tajemnica niezawodności tkwi w procesie produkcji i kontroli jakości przemienników częstotliwości EURA Drives."

Rozmowa z właścicielami spółki HF Inverter Polska - Jarosławem Osińskim, Zbigniewem Kilichowskim i Łukaszem Bubiłkiem
 • Firma HF Inverter Polska działa na krajowym rynku od 4 lat - to niedługi okres, ale staliście się już rozpoznawalną marką. W czym tkwi ten sukces?

Łukasz Bubiłek: To prawda - firma powstała w 2006 roku jako jednoosobowe przedsiębiorstwo ukierunkowane na dostarczanie przemienników częstotliwości dla branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Już w pierwszym roku działalności uzyskano sprzedaż kilku tysięcy przemienników głównie do wcześniej wspomnianej branży. Ta znacząca liczba była jednocześnie sprawdzianem funkcjonalności i niezawodności oferowanych przez nas wyrobów. Sprawdzian ten został zdany celująco - na kilka tysięcy sztuk przemienników pracujących w ciężkich warunkach - np. bezpośrednio w kanałach wentylacyjnych, gdzie panuje wysoka wilgotność i występują duże różnice temperatur, odsetek awarii wyniósł 0,1%. Takim wynikiem nie mogą pochwalić się nawet producenci znanych marek uważanych za wzór jakości i niezawodności.

 • To jest rzeczywiście zaskakująco mały odsetek awarii. W czym tkwi tajemnica tej niezawodności?

Jarosław Osiński: Jesteśmy obecnie największym w Europie dystrybutorem firmy EURA Drives Electric. Firma ta od 1992 roku z powodzeniem opracowuje i wdraża w swoich produktach najnowsze osiągnięcia współczesnej techniki napędowej. Cała tajemnica niezawodności tkwi w procesie produkcji i kontroli jakości przemienników częstotliwości EURA Drives. Do ich produkcji używane są najnowocześniejsze na świecie maszyny i linie technologiczne takie jak: w pełni zautomatyzowane linie produkcyjno-montażowe układów SMT, w skład których wchodzą m.in. maszyny montażowe SMT szybkiej transmisji firmy Panasonic, maszyny montażowe SMT firmy Yamaha, maszyny do lutowania bezołowiowego w jedenastu obszarach temperaturowych metodą rozpływową, automaty lutowania na fali oraz maszyny utwardzające promieniami UV. Dzięki japońskim urządzeniom kontrolnym firmy Takaya - testerom i sondom do kontroli „w locie” oraz optycznym testerom AOI (na świecie obecnie pracuje kilka takich linii) - każdy z komponentów oraz punktów lutowniczych na każdej płycie PCB zostaje w procesie bardzo dokładnie skontrolowany.

Fot. 1. Softstarter serii HFR-1000

Zbigniew Kilichowski: Należy dodać, że dla zapewnienia stałej wysokiej jakości, firma EURA Drives, której jesteśmy dystrybutorem, wykorzystuje w produkcji przemienników częstotliwości wyłącznie sprawdzonych dostawców części. Naszymi dostawcami są: Mitsubishi, Eupec, Cornell, Infineon (dawniej dział Siemensa), Texas Instruments. Warto także wspomnieć o unikalnej technologii zabezpieczającej płyty mocy i płyty sterującej przed korozją, przegrzaniem, zmianą rezystancji na skutek długotrwałego użytkowania czy przed wpływem środowisk kwaśnych i zasadowych - technologii, która dla konkurencji jest odległą przyszłością, a dla firmy EURA Drives dzisiejszym standardem w produkcji przemienników częstotliwości.

 • Po wypowiedziach Panów można dojść do wniosku, że serwis Waszych urządzeń nie jest konieczny…

ZK: Oczywiście oferujemy serwis, ale z racji znikomych przypadków uszkodzeń przemienników, dział ten ma dodatkowe zadania. Zajmuje się wspomaganiem technicznym w zakresie produktów i pomocą w rozwiązywaniu problemów aplikacyjnych naszych klientów. Jednym z nich jest doradztwo techniczne polegające m.in. na „prowadzeniu za rękę” posiadacza naszego falownika w zakresie podłączenia i uruchomienia urządzenia w konkretnej aplikacji. Dodatkowo zajmuje się budową kompletnych szaf sterujących.

Fot. 2. Rodzina przemienników serii E-1000 i E-2000

JO: W tym kontekście należy jeszcze wspomnieć o warunkach udzielanej przez nas gwarancji na przemienniki częstotliwości. Przyjętym przez nas standardem jest gwarancja udzielana na 24 miesiące od daty zakupu - nie od daty produkcji. Dzięki temu klient nie jest wprowadzany w błąd tzw. gwarancją producenta. Gwarantem jesteśmy my (HF Inverter Polska), a nie producent urządzenia w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Korei czy Wielkiej Brytanii. Możemy udzielić i udzielamy dłuższych terminów gwarancji (nawet do 5 lat), jeżeli taki okres gwarancyjny jest klientowi niezbędny. Jest to z pewnością bardzo istotne dla odbiorcy, szczególnie teraz, gdy realizowane są długoterminowe inwestycje związane z Euro 2012. Termin oddania np. hotelu czy stadionu może się zbiec z terminem końca gwarancji zakupionego wcześniej falownika i użytkownik zostaje sam z problem ewentualnej awarii. W przypadku falowników E1000 i E2000 użytkownik może liczyć na co najmniej 2 lata gwarancji od czasu zakupu urządzenia.

 • Mamy już informacje o firmie, o bardzo dużej bezawaryjności oferowanych przemienników częstotliwości oraz o warunkach ich produkcji. Co znaleźć można w Waszej ofercie?

ZK: Naszą główną ofertę stanowią przemienniki częstotliwości E-1000 i E-2000 w zakresie mocy od 0,25kW do 500kW. To co wyróżnia nasze przemienniki od produktów konkurencji to takie cechy, jak:

 • autotuning silnika (również w przemiennikach skalarnych, co stanowi nowy standard na rynku),
 • wbudowany filtr EMC,
 • wbudowane szybkie wejście licznikowe 50kHz,
 • komunikacja protokołem Modus,
 • proste a jednocześnie uniwersalne programowanie naszych przemienników.

Przemienniki częstotliwości E-2000 to urządzenia wektorowe ze sterowaniem SVC w otwartej pętli sprzężenia zwrotnego, a E-1000 są przemiennikami ze sterowaniem skalarnym U/f. Rodzina przemienników częstotliwości E-1000 i E-2000 została stworzona z myślą o wysokich wymaganiach stawianych przez współczesną automatyzację procesów przemysłowych.

JO: W ofercie mamy także soft starty serii HFR-1000 w zakresie mocy od 15kW do 315kW produkcji EURA Drives. Wyróżniają się na tle konkurencji następującymi cechami:

 • kontrolą napięcia i prądu w trzech fazach,
 • czterema wyjściami cyfrowymi,
 • przeciążalnością prądową 400%,
 • komunikacją protokołem Modbus.

ŁB: Ofertę naszą uzupełniają przekładnie ślimakowe, silniki asynchroniczne, małe napędy w zakresie mocy od 1 do 2200W, jedno- i trójfazowe, czujniki indukcyjne i pojemnościowe oraz aparatura modułowa znanych marek.

 • Jakie są najbliższe plany firmy HF Inverter Polska?

ŁB: Oczekujemy dalszego dynamicznego rozwoju naszej firmy poprzez uzupełnianie naszej oferty produktowej oraz uruchamiania kolejnych oddziałów regionalnych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Systematycznie powiększamy bazę logistyczną w ten sposób, aby produkt dla stałego odbiorcy był dostępny z naszego magazynu. Ze stałymi kontrahentami zawierane są umowy, w których ciężar utrzymywania zadeklarowanych ilości spoczywa na naszych barkach. To jest znacząca pomoc dla naszych kontrahentów, zyskują w ten sposób dostępność towaru „od ręki” bez ponoszenia jakichkolwiek ukrytych kosztów.

JO: Już w tym roku nasza oferta przetwornic częstotliwości poszerzy się o urządzenia zasilane napięciem 690V. Planujemy też wprowadzenie na rynek polski nowej serii falowników wektorowych ze sprzężeniem zwrotnym oraz napędów serwo. EURA Drives Electric kończy również pracę nad przemysłowym sterownikiem PLC oraz panelami operatorskimi HMI.