IRtech - pomiary pirometryczne

| Prezentacje firmowe Artykuły

Pomiary temperaturowe to jedne z najistotniejszych pomiarów dokonywanych w niemal wszystkich procesach produkcyjnych. Jedną z najbardziej zaawansowanych technicznie i niezawodnych metod pomiaru jest pomiar pirometryczny. Jego przewaga nad pomiarem termoparowym widoczna jest na każdym kroku.

IRtech - pomiary pirometryczne

Główną zaletą użycia pirometrów jest możliwość dokonywania pomiarów w sposób bezkontaktowy - korzyści z tego płynące nietrudno jest sobie wyobrazić. Przykładem mogą tutaj być wirujące części maszyn, elementy pod wysokim napięciem czy obiekty o bardzo wysokiej temperaturze. Czujniki pirometryczne mogą wykonywać pomiary z częstotliwością od kilku do kilkuset razy na sekundę, podczas gdy termopara potrzebuje znacznie więcej czasu na dokonanie prawidłowego odczytu. W procesach szybkozmiennych pirometry to jedyny sposób na otrzymane precyzyjnej i szybkiej informacji, a sygnał cyfrowy, który staje się standardem, pozwala na wręcz natychmiastową obróbkę danych, ich dynamiczne przetwarzanie, a także archiwizowanie.

Dużą zaletą pirometrów jest ich trwałość i niezawodność - jeśli zapewnimy odpowiednie warunki pracy, to takie urządzenie potrafi pracować kilkanaście lat bez żadnych uszkodzeń. Aby zapewnić takie warunki, do pirometrów dostępny jest szereg akcesoriów, które pozwalają na pracę w warunkach szczególnie trudnych. Przykładem może być obudowa do chłodzenia wodą, która umożliwia pracę w temperaturze otoczenia do 315°C.

Z kolei w warunkach przemysłowych, gdzie urządzenia muszą pracować w silnym polu elektromagnetycznym, przewidziane są wersje światłowodowe pirometrów. Sam światłowód i głowica optyczna mogą pracować w temperaturach do 315°C bez dodatkowego chłodzenia. Osobną grupę pirometrów stanowią modele dwubarwowe idealnie nadające się do pomiarów bardzo małych obiektów lub w pomiarach, gdzie występuje duże zapylenie. Również pomiar ciekłego metalu jest możliwy z wykorzystaniem takich pirometrów.

Ciekawą grupę urządzeń do bezdotykowego pomiaru temperatury stanowią skanery liniowe. Korzystając ze skanera, użytkownik ma możliwość obrazowania rozkładu temperatury na dużych powierzchniach. Model MP150 firmy Raytek mierzy temperaturę do 1024 punktów leżących w jednej linii. Maksymalna częstotliwość skanowania wynosi w tym modelu 150Hz przy pomiarze 256 punktów. Typową aplikacją dla tych urządzeń są pomiary rozkładu temperatury na płaszczu pieca obrotowego np. w cementowniach, pomiary szkła i materiałów wstęgowych, jak folia czy papier.

Decydując się na zastosowanie w danej aplikacji pirometru, należy pamiętać o ograniczeniach tej techniki pomiarowej. Po pierwsze, pirometry mierzą temperaturę powierzchni obserwowanego materiału (poza pewnymi wyjątkami). Modele standardowe nie nadają się do pomiaru powierzchni błyszczących (np. stal nierdzewna, miedź) bez przygotowania takiej powierzchni. Pirometr także wskaże średnią temperaturę z całego pola pomiarowego określonego rozdzielczością optyczną. Dlatego w sytuacjach niepewnych umożliwiamy wypożyczenie pirometru i przetestowanie go w danym zastosowaniu przed dokonaniem zakupu.

IRtech, ul. Wyżynna 8H, 30-617 Kraków
tel. 12 267 37 74, 266 67 50, faks 12 268 11 81
www.irtech.pl