Szerokie możliwości rozbudowy easy/easyControl oraz paneli ze sterownikiem XV100 dzięki modułom EASY4...E i EC4E
| Prezentacje firmowe ArtykułyDla zapewnienia jeszcze większej elastyczności przy tworzeniu systemów automatyki opartych na przekaźnikach programowalnych easy, sterownikach PLC easyControl i panelach ze sterownikiem XV, firma Eaton Electric wprowadziła sześć nowych modułów rozszerzeń. Dostępne są kompaktowe moduły sieciowe EC4E komunikujące się ze sterownikami PLC za pomocą protokołu CANopen, ciekawe rozwiązanie modułów mieszanych EASY406-DC-ME i EASY411-DC-ME dla przekaźników easy800 oraz moduły wejść/wyjść cyfrowych EASY410-DC-TE, EASY410-DC-RE dla przekaźników easy700.
CHARAKTERYSTYKA ROZSZERZEŃ SIECIOWYCH EC4E
Nowe moduły szerokości 71,5mm zapewniają możliwość dalszej rozbudowy sterowników easyControl (EC4P). Mogą pracować na długości maksymalnie 1000 metrów.
Każdy z modułów pracujących w sieci ma adres przyznany z zakresu od 1 do 62 za pomocą przełączników DIP umieszczonych z tyłu obudowy. Prędkość transmisji jest wykrywana automatycznie. Co ciekawe, do każdego modułu EC4E można dołączyć klasyczne rozszerzenie easy, cyfrowe lub analogowe. Możliwa jest realizacja struktury zgodnej z poniższym diagramem przedstawionym na rys. 2.
Moduły rozszerzeń EC4E pełnią rolę urządzenia typu Device w sieci CANopen. Konfiguracja sprowadza się do dodania odpowiedniego pliku eds w konfiguracji urządzenia master. Dostępne są cztery rodzaje plików eds, zależnie od wyposażenia w dodatkowe rozszerzenie lokalne.
CHARAKTERYSTYKA ROZSZERZEŃ EASY4...E
Wszystkie aparaty są zasilane napięciem 24VDC i mają szerokość 71,5mm, czyli taką samą jak znana seria easy500. Dostępną liczbę wejść/wyjść poszczególnych modułów przedstawiono w tabeli 1.
Integracja modułów EASY410- -DC-TE oraz EASY410-DC-RE jest podobna, jak w przypadku innych modułów cyfrowych. Odbywa się poprzez styki R i cewki S w programie sterowania. Moduły te mogą być zastosowane w przekaźnikach serii easy700, easy800 i MFD-CP8 oraz sterownikach easyControl.
Moduły EASY406-DC-ME i EASY411-DC-ME stosuje się natomiast do modeli easy800, MFD-CP8, easyControl i EC4E. Wejścia analogowe obsługują różne standardy sygnałów. W module EASY406-DC-ME użytkownik sam konfiguruje, jakiego typu sygnału analogowego używa na wejściach IA1 oraz IA2, przy czym podłączenie danego sygnału musi być podpięte pod odpowiedni zacisk w aparacie (patrz ramka). Z kolei w module EASY411-DC-ME wbudowane wejścia analogowe są następującego rodzaju:
- IA1 oraz IA4 są wejściami napięciowymi 0...10V o rozdzielczości 10 bitów,
- IA2 oraz IA5 są wejściami analogowymi prądowymi 0...20mA,
- IA3 oraz I A6 służą do podłączenia czujnika temperatury PT100 (od -50°C do 200°C).
Dzięki takiemu rozwiązaniu automatyk ma większą swobodę podczas planowania układu sterowania i nie musi stosować przetworników dla mierzonych sygnałów analogowych. Pozwala to uniknąć komplikacji w przypadku wymiany czujnika na działający w innym standardzie - wystarczy tylko skonfigurować odpowiednio typ wejścia analogowego. Takie rozwiązanie jest ekonomiczne i nie narzuca użytkownikowi jednego rodzaju sygnałów analogowych.
Wszystkie rozszerzenia mogą być dołączane do boku aparatów nadrzędnych za pomocą złączki EASY-Link-DS dostarczanej razem z modułem. Podobnie jak dla innych modułów rozszerzeń do jednej jednostki nadrzędnej można dodać jedno rozszerzenie. Dla modułów EASY410... istnieje możliwość oddalenia od aparatu podstawowego (maksymalnie do 30m przewodem instalacyjnym) przy zastosowaniu modułu pośredniczącego EASY200-EASY.
Budowa modułu EC4E |
MODUŁY ROZSZERZEŃ W APLIKACJACH Z PRZEKAŹNIKAMI PROGRAMOWALNYMI EASY
Nowe elementy mogą zostać dodane do projektów w aplikacji easySoft Pro w wersji co najmniej 6.30 (rys. 5). Aby dokonać aktualizacji posiadanego już oprogramowania, wystarczy wybrać w menu programu opcje ? -> Sprawdzanie update’ów.... Uruchomiona wówczas aplikacja pozwoli pobrać i zainstalować najnowszą aktualizację przez Internet.
Rodzaj wejścia analogowego, jakie będzie wykorzystane w projekcie jest konfigurowany w oprogramowaniu easySoft Pro. Należy w tym celu połączyć się fizycznie z aparatem easy i wybrać zakładkę Połączenie. Po przejściu do trybu online należy kliknąć na zakładkę Komunikacja, a następnie wybrać opcję Program/ Konfiguracja. Oprócz standardowych opcji wgrywania i uruchamiania programu pokaże się wtedy także przycisk Konfig. LINK. Po jego wybraniu pojawi się okno parametryzacji wejść/wyjść analogowych (rys. 6).
Fabrycznie aparat EASY406- DC-ME ma ustawione wejścia IA1 i IA2 jako napięciowe oraz aktywne wyjście analogowe QA1. Aparat EASY411-DC-ME ma fabrycznie uaktywnione wszystkie wejścia i wyjścia analogowe.
Odwołanie w programie na danych sygnałach analogowych polega na odwoływaniu się do konkretnych adresów (markerów typu słowo - MW). W tabeli 2 zostały zestawione odpowiednie dla danego wejścia/wyjścia obszary pamięci. Jeżeli program będzie wymagał przykładowo porównania wartości na wejściach analogowych IA2 (prądowe) i IA4 (napięciowe), przy zastosowaniu modułu EASY411-DC-ME należy odwołać się do znaczników MW91 (IA2) i MW90 (IA4). Ponieważ wejścia/wyjścia są 10-bitowe, zakres liczbowy markerów wynosi od 0 do 1023. W trybie symulacji stan wejść można zmieniać w prosty sposób za pomocą suwaków.
Zmiany konfiguracyjne dotyczące typu wejścia analogowego można też wprowadzić za pomocą aparatu podstawowego easy800 (wersje z wyświetlaczem) lub MFD-CP8. Przekaźnik powinien znajdować się trybie pracy stop. Następnie przyciskając równocześnie klawisze Alt i Del, można wybrać z dostępnego menu opcję Konfigurator... a następnie link i odpowiednio zdefiniować wejścia według załączonej do aparatu instrukcji.
MODUŁY ROZSZERZEŃ W APLIKACJACH ZE STEROWNIKAMI PROGRAMOWALNYMI EASYCONTROL
Nowe moduły rozszerzeń są dostępne w aplikacji easySoft CoDeSys od wersji 2.3.9. Aby dodać wybrany aparat, należy przejść do zakładki Zasoby, a następnie wybrać opcję Konfiguracja sterownika. Po kliknięciu prawym klawiszem myszki na No Extension[SLOT] można wybrać odpowiednie rozszerzenie. Konfiguracja wejść/wyjść analogowych odbywa się po wybraniu zakładki Dalsze parametry (rys. 7). Pokazane są tu również markery typu słowo, pod którymi użytkownik ma dostęp do poszczególnych wejść/wyjść (tabela 3).
Jacek Zarzycki
Menedżer Produktu
Eaton Electric
ul. Galaktyczna 30
80-299 Gdańsk
gdansk@moeller.pl
www.moeller.pl