Sierra Wireless Fastrack Xtend - uniwersalne narzędzie do tworzenia rozwiązań GSM

Po rynkowym sukcesie modemu Fastrack Supreme firma Sierra Wireless zdecydowała się na odświeżenie konstrukcji popularnego terminalu, zwiększając jego możliwości i jednocześnie zachowując kompatybilność z poprzednikiem.

Posłuchaj
00:00

Modem AirLink Fastrack Xtend produkowany przez Sierra Wireless to nie tylko zwyczajny modem GSM pozwalający na sterowanie za pomocą komend AT, ale również zaawansowana i elastyczna platforma sprzętowa, pozwalająca na tworzenie własnych rozwiązań M2M. W zależności od wersji obsługuje następujące standardy transmisji danych: GSM/ GPRS, GSM/GPRS/EDGE lub GSM/ HSDPA/HSUPA.

Standardowo modem wyposażony jest w interfejs RS232, USB, dwie linie GPIO wraz z wejściem napięcia referencyjnego, a także złącze anteny SMA, złącze karty SIM oraz zasilania. Wersja modemu GSM/ HSDPA/HSUPA ma dwa złącza antenowe SMA obsługujące funkcję Rx Diversity. Modem zasilany jest napięciem stałym z zakresu od 5,5V do 32V, jednak w przypadku zastosowania dodatkowego elementu w postaci zewnętrznej baterii, modem może być zasilany jedynie przy wykorzystaniu złącza USB.

Drivery dla USB dostępne są dla systemu Windows oraz Linux. Sercem modemu jest programowalny moduł AirPrime Q26 cechujący się szeroką gama interfejsów zewnętrznych oraz wydajną jednostką obliczeniową. Producent modemu, chcąc dać użytkownikowi możliwość skorzystania z tych możliwości, wyposażył go w wewnętrzne, 50-pinowe złącze IESM. Złącze to oferuje następujące interfejsy:

  • UART,
  • 6 linii GPIO,
  • dwie szyny SPI,
  • przetwornik D AC i ADC,
  • linie zasilania 1V8, 2V8 oraz 4V,
  • linię przerwania.

Takie rozwiązanie pozwala na zbudowanie własnej płytki PCB i umieszczenie jej wewnątrz aluminiowej obudowy modemu lub skorzystanie z gotowych rozwiązań tego typu pozwalających łatwo rozszerzyć funkcjonalność modemu o następujące funkcje:

  • GPS +GPIO,
  • RS232 (drugi port) + GPIO,
  • Ethernet,
  • koncentrator RF na pasma nielicencjonowane wykorzystujący protokoły Wireless M-Bus, IEEE 802.15.4, ZigBee, 6LoWPAN, RC232 (Radiocrafts).

Wszystkie wymienione wyżej interfejsy możemy obsługiwać z poziomu aplikacji wbudowanej dla modemu. Aplikacje tworzone są za pomocą bezpłatnego środowiska M2M studio, a do pisania wykorzystujemy standardowy język ANCI C oraz bazę bibliotek dostarczoną przez procenta wraz ze środowiskiem. Do dyspozycji programisty jest jednostka ARM9 taktowana częstotliwością 104Mhz i oferująca do 87MIPS mocy obliczeniowej oraz następujące zasoby pamięciowe: 1MB pamięci RAM oraz 5,6MB pamięci Flash.

Modem zamknięty jest w solidnej aluminiowej obudowie oraz pracuje w szerokim zakresie temperatur (–30°C do +75°C). To wszystko oraz fakt, że modem AirLink Fastrack Xtend jest urządzeniem w pełni certyfi kowanym, powoduje, że jest on bardzo wygodnym narzędziem pozwalającym łatwo i szybko budować rozwiązania we wszystkich dziedzinach M2M, zarówno w przemyśle, jak i w zastosowaniach mobilnego monitoringu czy security.

Więcej informacji na temat produktów Sierra Wireless można znaleźć na stronach producenta: www.sierrawireless.com lub kontaktując się z firmą ACTE Sp. z o.o., która jest oficjalnym dystrybutorem tych produktów oraz zapewnia pełne wsparcie techniczne.

Adrian Chrzanowski
Acte Sp. z o.o.
www.acte.pl

Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Fabryka Grupy Roca oszczędza 30% energii rocznie dzięki technologiom napędowym
Pomiary
Ciśnienie pod kontrolą – nowoczesne rozwiązania dla sektora spożywczego
Obudowy, złącza, komponenty
Nowa generacja zaworów 2-drogowych do wbudowania LC_8X/ zwiększa wydajność i efektywność hydraulicznych zaworów logicznych
PLC, HMI, Oprogramowanie
Zintegrowane technologie dla przemysłu spożywczego - precyzja, kontrola, niezawodność
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak efektywnie wdrażać Edge AI?
Przemysł 4.0
Nowe standardy w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i medycznym
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów