Enkodery Fieldbus o zwiększonej rozdzielczości firmy Lika

| Prezentacje firmowe Artykuły

Systemy Fieldbus są często stosowane do połączenia układów pomiaru i kontroli w maszynach i urządzeniach przemysłowych. Pozwalają one na znaczną redukcję kosztów podczas planowania, a potem rozruchu i konserwacji. Bezproblemowa praca poszczególnych elementów jest gwarantowana przez międzynarodowe standardy protokołów.

Enkodery Fieldbus o zwiększonej rozdzielczości firmy Lika

W bogatej ofercie firmy Lika, producenta systemów pomiaru przesunięć kątowych i liniowych, znalazły się również enkodery Fieldbus. Dostępne są następujące interfejsy: Profibus-DP (V1), CANopen (DS301, DS406), CANlift (DS301, DSP417) oraz DeviceNet. Swoistą ciekawostką jest budowa tego typu enkoderów.

Składają się one z dwóch części: identycznej dla wszystkich interfejsów mechanicznej, w której znajdują się również układy optoelektroniczne umożliwiające identyfikację absolutnej pozycji enkodera oraz nasadki przyłączeniowej, którą należy wybrać w zależności od preferowanego interfejsu.

HS58/HM FB

HS58S/HM58S FB

Nasadki są dostępne w wersji z dławnicami lub gniazdami (z dodatkowym zestawem wtyczek). Dzięki standaryzacji części mechanicznej udało się obniżyć koszty produkcji i magazynowania. Prostsze stało się również zapewnienie dostępności sprzętu. Enkodery Fieldbus wymagają napięcia zasilania w zakresie 10-30 VDC. Pobór mocy wynosi maksymalnie 2,2W. Jednym z najważniejszych parametrów enkodera jest jego rozdzielczość.

W przypadku przetworników kąta Lika dochodzi ona do 524288 pozycji w przypadku enkoderów jednoobrotowych oraz 65536 pozycji + 16384 obrotów w przypadku enkoderów wieloobrotowych (dokładność wynosi 0,007°). Częstot liwość transmisji oraz adres urządzenia ustawiane są za pomocą mikroprzełączników umieszczonych w nasadce komunikacyjnej. Na jej obudowie umieszczono również diody statusu umożliwiające diagnostykę urządzenia.

Enkodery zaprojektowano do pracy w temperaturach -25 ÷ 85°C (temperatura składowania -40 ÷ 100°C bez kondensacji). Mają one pyłoszczelną (IP65), odporną na korozję (UNI EN AW-6082) obudowę, natomiast wał wykonano z niemagnetycznej stali nierdzewnej (UNI EN 4305).

HSC58/HMC58 FB

HSC59/HMC59 FB

HSC60/HMC60 FB

Przetworniki są odporne na wstrząsy 100g, 6ms (zgodnie z MIL STD 202F) i wibracje 10g, 5-2000Hz (zgodnie z MIL STD 202F). Dostępne są wykonania z wałem o średnicy 6mm - 12mm lub z wałem drążonym 14mm oraz 15mm o głębokości 18mm (mniejsze średnice uzyskiwane są za pomocą tulei redukcyjnej).

Maksymalny dopuszczalny nacisk na wał wynosi 40N (osiowy lub promieniowy), natomiast graniczna prędkość obrotowa 6000 obr/min. Żywotność łożysk to przynajmniej 400×106 obrotów (109 obrotów przy obciążeniu wału 20N).

Poprawna praca układów optoelektronicznych (diody GaAl) gwarantowana jest przez minimum 100 tysięcy godzin. Opisywane enkodery mają zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją oraz przed zwarciem, które pozwalają zminimalizować ryzyko uszkodzeń podczas instalacji. Wraz z enkoderem dostarczana jest dokumentacja oraz niezbędne pliki konfiguracyjne. W ofercie dostępne są również akcesoria takie jak sprzęgła oraz zestawy montażowe.

Tomasz Haliniak
Eldar

www.eldar.biz