Zarządzanie energią - nowe wyzwania, możliwości i rozwiązania
| Prezentacje firmowe ArtykułyPomimo zwiększającej się sprawności urządzeń zasilanych energią elektryczną i optymalizacji produkcji, zużycie i koszt zakupu energii elektrycznej zwiększają się. Związane jest to zarówno z podwyżkami cen energii, jak i brakiem koordynacji produkcji do aktualnie posiadanej taryfy energetycznej, dostawcy energii i mocy umownej. Analiza faktury nie oddaje złożoności struktury zasilania i nie obrazuje negatywnych zjawisk. Poziom mocy umownej ma bardzo ważne znaczenie. Kiedy jest zbyt wysoki, nie zdarzają się przekroczenia, ale za to płacona jest opłata za możliwość skorzystania z niego. Kiedy jest zbyt niski, zdarzają się przekroczenia, które są drożej rozliczane.
Bilansowanie i ustalanie kosztów produkcji, określanie zapotrzebowania na energię i inne media (wodę, gaz, ciepło), optymalizacja procesów produkcji (fabryki) i użytkowania obiektów (biurowce, szkoły, budynki administracji samorządowej i państwowej) to typowe problemy, z którymi prawie każdy się spotkał.
Tematy związane z zarządzaniem i redukcją kosztów nierozerwalnie wiążą się z odpowiednimi pomiarami i wnioskami. Określenie kosztu produkcji robione jest na początku inwestycji, a przecież podczas pracy zakładu zmieniają się maszyny, pracownicy oraz pojawia się wpływ innych czynników (np. zmiany temperatury otoczenia), co wpływa na zmienność nakładów. Dlatego ważny jest ciągły monitoring i okresowy przegląd procesów produkcyjnych.
System
Oferujemy nowoczesne i innowacyjne rozwiązania z zakresu monitorowania zużycia energii elektrycznej. System oferowany przez naszą firmę to narzędzie, dzięki któremu możliwa jest pełna wiedza o ilości i jakości pobieranej energii. Urządzenia i oprogramowanie dostarczane są bezpośredniego od producenta, firmy Energy Team.
Dzięki możliwości wprowadzenia do systemu danych z innych przetworników, nasz system staje się idealnym narzędziem zarówno dla właścicieli i zarządców, jak i osób związanych z utrzymaniem ruchu. Gwarantujemy atrakcyjną cenę, pełne wsparcie logistyczne i techniczne. Oferujemy zarówno sprzedaż poszczególnych komponentów, jak i pełne wykonanie systemu u klienta. Składają się na to:
- oględziny i pomiary,
- projekt,
- montaż,
- uruchomienie systemu,
- przeszkolenie obsługi,
- wsparcie techniczne.
Bezkonkurencyjny na rynku
W porównaniu z podobnymi rozwiązaniami, system X-Meter oferuje największe możliwości w bardzo atrakcyjnej cenie. Specjalistyczne systemy do bilansowania kosztów wewnętrznych, określania profilu energetycznego firmy, alarmowania i rejestracji zdarzeń to gotowe rozwiązania, dostosowane dla konkretnej topologii firmy.
Dzięki modułowości i możliwości dopasowywania, nasz system oferuje niespotykaną na rynku uniwersalność i łatwość obsługi. W zależności od potrzeb klienta może się składać zarówno z jednego urządzenia, jak i wielu rozsianych po terenie całego kraju i zarządzanych z jednego miejsca.
Zastosowanie
System pozwala kontrolować zużycie energii w firmach, budynkach użyteczności publicznej i obiektach wielkopowierzchniowych. Dzięki temu możliwe jest zwiększanie efektywności energetycznej, a tym samym ograniczenie zużycia energii. Urządzenia X-Meter pełnią rolę analizatorów energii elektrycznej i rejestratorów. Oprócz pomiarów podstawowych wielkości elektrycznych mogą być wyposażone w dodatkowe moduły rozszerzające funkcjonalność.
Podstawowe cechy systemu
- dostęp do danych z każdego miejsca przez Ethernet lub GSM,
- pełna wiedza na temat przyłącza energetycznego,
- nadzór nad rozpływami wewnątrz zakładu,
- bilansowanie kosztów wewnętrznych,
- obsługa podległych zakładów i filii - centralizacja,
- możliwość weryfikacji skuteczności działań związanych z oszczędzaniem energii,
- komunikacja z obiektami trudno dostępnymi,
- rejestracja zużycia innych mediów (woda, gaz, ciepło, sprężone powietrze),
- gromadzenie danych o obiektach (temperatura, wilgotność itp.),
- funkcjonalność, elastyczność i możliwość rozbudowy (nie trzeba realizować całej inwestycji w jednym etapie).
Gdzie można oszczędzać?
Przemysł
Światowe organizacje, np. ESMA (European Smart Metering Alliance) informują, że sama wizualizacja bezpośrednia u odbiorcy wprowadza oszczędności rzędu 5-15%, a sama archiwizacja to rząd 0-10%. 60% energii elektrycznej pobierają silniki elektryczne, które często pracują na biegu jałowym.
Budynki użytkowe
Proste wyłączanie zbędnego oświetlenia, urządzeń RTV i AGD pozwala zaoszczędzić od 10 do 40% energii elektrycznej. Dodatkowe korzyści przynosi modernizacja ogrzewania i docieplenie budynku. Samo oświetlenie i urządzenia elektryczne pochłaniają aż 40% całkowitej energii. Ułatwieniem jest wykorzystanie automatyki budynkowej i systemów monitorujących zużycie.
Jak oszczędzać?
Metoda 4 kroków
- pomiar (poznać swoje zapotrzebowanie na energię),
- analiza (określić możliwości redukcji rachunku),
- działanie (wprowadzić rozwiązania optymalizacyjne i analizować ich wpływ),
- weryfikacja (ciągły monitoring i kontrola).
Raz wykonana optymalizacja nie jest wartością stałą. Każde przedsiębiorstwo można potraktować jak urządzenie, w którym bez okresowej regulacji dochodzi do rozstrojenia. Przyczyn może być wiele: nowi pracownicy, rozbudowa firmy, nowe urządzenia czy zmiana organizacji pracy. Z pomocą przychodzą systemy monitorujące na bieżąco pobór energii. Odpowiednio dobrany system potrafiumiejscowić niekorzystne zdarzenia, poinformować o przekroczeniu poboru energii oraz zaalarmować odpowiednie służby. Na tej podstawie dowiemy się ile energii zużywa zakład podczas przestoju (święta, dni wolne od pracy).
Projektowanie, montaż, uruchomienie
Etapy tworzenia systemu
Aby stworzyć system dopasowany do potrzeb klienta, niezbędna jest współpraca inwestora i Energy Team. Ze strony inwestora potrzebna jest wiedza na temat parametrów, jakie mają mieć zastosowane elementy (wielkość szynoprzewodów, przekrój kabli, średnica rur z wodą i gazem). My z kolei doradzamy co należałoby opomiarować i w jaki sposób. Dobieramy odpowiednie elementy systemu i przedstawiamy inwestorowi. Po akceptacji przystępujemy do montażu oraz uruchomienia systemu. Jest możliwość wykonania prac montażowych przez Państwa firmę. My uczestniczyli w projektowaniu, uruchomieniu systemu i szkoleniu personelu.
Dopasowany do polskiego odbiorcy
Integralną częścią systemu jest oprogramowanie ES3, które dzięki polskiemu interfejsowi i przyjaznej strukturze umożliwia jego sprawną obsługę nawet osobom niedoświadczonym w zakresie obsługi komputera. Bardzo pomocnym elementem przy analizie zużycia energii są zaimplementowane polskie taryfy. Umożliwiają one szybki i optymalny dobór taryfy przez odbiorcę. Oprócz funkcji rejestrujących system może być wyposażony w moduły sterujące, umożliwiające sterowanie odbiorami na obiektach.
Raporty i sprawozdania - indywidualne dla każdego
Firma Astat oferuje kompleksową obsługę w zakresie wdrażania systemu monitoringu energii elektrycznej. Specjalne raporty z zarejestrowanych danych ułatwiają ocenę poboru energii i tworzenie bilansów wewnętrznych. Dzięki nim dostęp do interesujących nas danych jest jeszcze łatwiejszy i nikt nie marnuje czasu na myśleniu o raporcie dla kierownictwa.
Integratrzy
Zawiążemy współpracę z integratorami oraz firmami wykonującymi instalacje z branży elektrycznej, wodociągowej, gazowej itp. Poszukujemy firm na terenie całego kraju. Liczymy na długotrwałą współpracę i profesjonalizm podwykonawców.
Monitoring on-line oraz kontrola pobieranej energii
Podstawowe właściwości wykresów:
- w zależności od wybranej taryfy energetycznej zmieniają się kolory na wykresach odpowiednio do wysokości stawki za pobieraną moc czynną, - na wykresie słupkowym mocy czynnej i współczynnika mocy możliwe jest ustawienie progu granicznego i automatycznego sygnalizowania przekroczeń,
- możliwość ustawienia okresu wyświetlania pomiarów (jeden dzień, tydzień, miesiąc lub ustawienia ręczne),
- możliwość pokazania na wykresach liniowych dowolnie mierzonej wielkości przez analizatory X-Meter (wielkości elektryczne oraz dane gromadzone z wejścia impulsowego).
Jakub Jędrzejewski, Manager Projektu
Astat Sp. z o.o.
www.astat.com.pl