Pro-Face, czyli profesjonalne panele operatorskie i komputery przemysłowe
| Prezentacje firmowe ArtykułyJapońska firma Pro-Face słynie od lat z produkcji wysokiej jakości paneli operatorskich oraz przemysłowych komputerów panelowych. Produkty Pro-Face cechują się niespotykanymi na rynku możliwościami, co w połączeniu z ich wysoką niezawodnością pozwala na uzyskanie dużo większej funkcjonalności aplikacji bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.
Firma Pro-Face znana jest z niezawodnych i szybkich paneli operatorskich. Jednak doskonały sprzęt to nie wszystko. Nierozłącznym elementem jest oprogramowanie służące do konfiguracji oraz tworzenia aplikacji na panel.
Tylko dzięki nowoczesnemu i intuicyjnemu oprogramowaniu można w całości wykorzystać możliwości, jakie oferuje sprzęt. Pro-Face stworzyło jedno oprogramowanie o nazwie GP-Pro-Ex (rys. 2). Pozwala ono w prosty sposób skonfigurować liczne interfejsy panelu oraz uzyskać bardzo zawansowaną funkcjonalność.
OPROGRAMOWANIE
Podstawowy pakiet oprogramowania zawiera m.in. sterowniki do wszystkich dostępnych PLC (m.in. Siemens, Allen-Bradley, Mitsubishi, Omron, Fanuc, Saia, Beckhoff , CodeSys, Modbus, itd.), bogatą bibliotekę ponad 2000 symboli graficznych, symulator, konwerter rozdzielczości projektów. Umożliwia stworzenie projektu dla wszystkich modeli paneli Pro-Face, do wszystkich sterowników zintegrowanych Pro-Face (seria AGP Control oraz LT - rys. 3) oraz wizualizacji na komputery klasy PC i IPC.
Większość podstawowych funkcji jest dostępna w każdym panelu niezależnie od jego wielkości, czyli począwszy od paneli o przekątnych 3,8" do przekątnych 19". Podstawowe funkcje to np. rejestracja dużej ilości danych, trendy i wykresy, receptury, poziomy bezpieczeństwa i system haseł, skrypty, animacje, rejestracja działań operatora.
WIZUALIZACJA WINGP NA KOMPUTERY PC I IPC
Oprogramowanie GP-Pro-Ex umożliwia również tworzenie projektu, który można uruchomić w wersji runtime na komputerze przemysłowym wyposażonym w system Windows XP, Windows XP Embedded czy Windows 2000. Czyli korzystając z jednego narzędzia GP-Pro-Ex, tworząc jeden projekt, możemy go uruchomić na panelu operatorskim bądź na komputerze przemysłowym w zależności od tego, jaka funkcjonalność sprzętowa jest wymagana.
Wizualizacja WinGP na komputerze komunikuje się z PLC przez porty komputera COM (szeregowe) lub po sieci LAN. Wizualizacja praktycznie nie ma ograniczeń dotyczących liczby punktów w aplikacji (co zwykle spotykane jest w systemach SCADA). Pozwala to na ekonomiczne stworzenie nawet rozbudowanego interfejsu HMI na komputerze.
SYMULATOR
Profesjonalne oprogramowanie musi zawierać również symulator umożliwiający testowanie stworzonych ekranów wraz z możliwością poruszania się pomiędzy nimi. Rozbudowany symulator pozwala również przetestować działanie wszelkiego rodzaju klawiatur, wykresów trendów, logowania danych, skrypty, włącznie z działaniem wbudowanego sterownika PLC. Jednym słowem można symulować wszystko co stworzył projektant. Dodatkowo dostępne są 2 narzędzia:
- DeviceView - umożliwia podgląd oraz zmianę wszelkich wykorzystanych bitów czy rejestrów w sterownikach i innych podłączonych w projekcie urządzeń,
- Logic View - umożliwia podgląd oraz sterownie programu sterownika Pro-Face włącznie z opcją wymuszania stanów (rys. 5).
Podczas symulacji można podglądać i edytować wszystkie dane z każdego podłączonego urządzenia. Dzięki takiemu podejściu można w pełni sprawdzić działanie całego projektu na komputerze.
WERSJA TRIAL
Wersję typu trial oprogramowania GP-Pro-Ex zawierającą symulator można pobrać bezpłatnie ze strony www.pro-face.com. Jedynym jej ograniczaniem jest brak możliwości wczytania projektu do panelu. Projekt jednakże można przygotować, zapisać i w pełni przesymulować na komputerze. Dzięki takiemu rozwiązaniu można bezpłatnie zapoznać się ze wszystkimi możliwościami oprogramowania GP-Pro-Ex.
BEZPŁATNE SZKOLENIA
Serdecznie zapraszamy również na cykl bezpłatnych seminariów szkoleniowych z zakresu oprogramowania GP-Pro-Ex. Jednodniowe seminaria organizowane są w biurze firmy Pro-face w Warszawie w cyklu dwutygodniowym. Więcej informacji oraz kartę zgłoszeniową można uzyskać drogą mailową proface@proface.pl bądź na stronie www.proface.pl.
Pro-face
www.proface.pl