Schneider Electric numerem 1 na świecie w zakresie interfejsów HMI

| Prezentacje firmowe Artykuły

Automatyzacja zmniejszająca zaangażowanie ludzkie w procesy produkcji i wytwarzania oraz zwiększająca wydajność produkcji paradoksalnie wymaga coraz więcej od człowieka. Co za tym idzie, konieczne jest ulepszenie dialogu między operatorem i systemem automatyki ułatwiające sterowanie maszyną lub procesem. Dokładne sparametryzowanie maszyny, częste zmiany partii, konserwacja, monitorowanie i zdalne sterowanie to zadania dla interfejsów HMI.

Schneider Electric numerem 1 na świecie w zakresie interfejsów HMI

PANELE OPERATORSKIE

Fot. 1. Magelis STO

Obecnie średniej klasy panel operatorski oferuje więcej możliwości niż system SCADA z lat 90. zeszłego wieku, a rozwój elektroniki i ekranów LCD pozwala na zastosowanie wysokiej jakości komponentów w przystępnej cenie. W najprostszych maszynach i aplikacjach pomimo częstszego stosowana paneli graficznych nadal optymalnym rozwiązaniem pozostają panele tekstowe. Schneider Electric stawia czoło temu wyzwaniu, zwiększając funkcjonalność podstawowej oferty przy bardzo atrakcyjnej cenie.

PANELE TEKSTOWE

Panel tekstowy to tylko nazwa, a możliwość wyświetlania wyłącznie znaków alfanumerycznych odchodzi do historii. Zastosowanie ekranów matrycowych w panelach Magelis XBTN i Magelis XBTR dzięki funkcjonalnemu i przyjaznemu dla użytkownika oprogramowaniu Vijeo Designer Lite pozwala na dowolne kształtowanie aplikacji, dodawanie symboli graficznych, wykresów, itd. Kolejnym krokiem jest panel Magelis XBTRT, gdzie do dyspozycji mamy ekran dotykowy o przekątnej 3,9" i proporcji 16:9.

Panele tekstowe mogą stanowić element dialogowy dla każdego urządzenia zawierającego interfejs komunikacyjny. Najnowszym przykładem jest możliwość bezpośredniego połączenia panelu tekstowego z przekaźnikiem programowalnym Zelio poprzez port programujący. Vijeo Designer Lite jest dostępny na stronie WWW firmy. Najnowsze, rewolucyjne produkty dostępne są w cenie zarezerwowanej do tej pory dla paneli tekstowych, lecz wykorzystane w nich rozwiązania można spotkać w panelach graficznych.

Panele cechuje otwartość komunikacyjna pozwalająca na komunikację nie tylko z każdym urządzeniem Schneider Electric, ale też z wykorzystaniem innych popularnych protokołów komunikacyjnych. Bezpłatne oprogramowanie - pełna funkcjonalność dla Paneli HMI STO i HMI STU już w wersji demo oprogramowania VijeoDesigner. Nowe panele HMI STO i HMI STU zostały wyposażone w ekrany dotykowe i port USB typu mini-B do programowania z wykorzystaniem standardowego przewodu USB (podobnie jak w sterowniku Modicon M340).

Pełną funkcjonalność dla nich zapewnia już wersja demo oprogramowania Vijeo Designer. Oprogramowanie może być wgrywane również z pamięci przenośnej USB, co jest idealnym rozwiązaniem dla producentów i ułatwia obsługę paneli zainstalowanych w odległych maszynach. Port USB w obu panelach może być też wykorzystany do archiwizacji. Magelis STO to panel o przekątnej 3,4" i rozdzielczości 200×80. Obsługa 16 odcieni szarości pozwala tu na skomponowanie grafiki niespotykanej w tej klasie sprzętu.

Panel wspiera obsługę bitmap, które mogą być wykorzystane jako elementy graficzne. Trójkolorowe podświetlenie pozwala na sygnalizowanie stanów awaryjnych. Dostępne są dwa modele o różnym zestawieniu kolorów podświetlenia (zielony lub biały jako kolor podstawowy plus kolory awaryjne pomarańczowy+czerwony lub różowy+czerwony). Do komunikacji przewidziano port szeregowy RS-232/485. Magelis STU to przede wszystkim rewolucyjny system montażu.

Panel składa się z jednostki centralnej i wyświetlacza kolorowego TFT o przekątnej 3,5" i rozdzielczości QVGA. Oba elementy łączy się przez standardowy otwór montażowy Ø22 dla ścian obudowy o grubości ściany od 1 do 6mm. Panel STU oprócz standardowej komunikacji szeregowej pozwala na wykorzystanie interfejsu Ethernet. Programy tworzone w oprogramowaniu Vijeo Designer (aktualnie w wersji 5.1) dla małych paneli STO i STU mogą być bez problemu przenoszone na panele graficzne XBTGT/GK/GTW/GH.

GRAFICZNE PANELE OPERATORSKIE

Fot. 2. Magelis STU

Większość cech klasycznego systemu SCADA oferują graficzne panele operatorskie. Wykorzystanie obiektów graficznych, zaawansowane zarządzanie alarmami, zarządzanie prawami dostępu użytkowników, receptury produkcji, elastyczna obsługa wielu języków, podpowiedzi dla operatora, obsługa zewnętrznych urządzeń czy wyświetlanie plików wideo to elementy ułatwiające sprawne zarządzanie systemem automatyki.

Cztery lata temu Schneider Electric zaprezentował panel operatorski Magelis XBTGT zbudowany w oparciu o 64-bitowy mikroprocesor RISC i bardzo szybki system operacyjny czasu rzeczywistego VxWorks, w który to system wyposażane są między innymi marsjańskie lądowniki. Od tego czasu panele tej serii zyskały uznanie, a oferta jest stale uzupełniana. Rodzina Magelis XBTGT obejmuje panele dotykowe o przekątnych od 3,8" do 15". Panele te oferują wysoką jakość obrazu dzięki zastosowaniu matryc TFT z obsługą 65 536 kolorów.

Do mniej wymagających aplikacji dostępne są wyświetlacze STN odwzorowujące 4096 kolorów lub monochromatyczne obsługujące 8 lub 16 poziomów szarości. Cała rodzina jest wyposażona w analogowy ekran dotykowy wysokiej rozdzielczości. W wersji XBTGTxx40 istnieje możliwość podłączania kamery oraz nagrywania/ odtwarzania sekwencji wideo w formacie MPEG4. Terminale GT umożliwiają komunikację przez jeden lub dwa porty szeregowe zgodne ze standardami RS-232C/422/485 lub przez port Ethernet.

Obsługa standardu Ethernet daje możliwość dostępu z poziomu przeglądarki internetowej do usług sieci WWW, takich jak serwer FTP czy ekrany synoptyczne. Każdy panel może jednocześnie obsługiwać na każdym porcie inny protokół komunikacyjny. Dane historyczne i alarmy archiwizowane mogą być przechowywane na karcie Compact Flash lub w pamięci USB. Kolejnym elementem ułatwiającym pracę jest port USB umożliwiający wgrywanie aplikacji, zgrywanie danych historycznych, alarmów, sekwencji wideo itp.

Wszystkie opisane powyżej funkcje można zrealizować w przyjaznym dla użytkownika oprogramowaniu narzędziowym Vijeo Designer (aktualnie w wersji 5.1). W ubiegłym roku do oferty dołączyły nowe panele o oznaczeniach XBT GK i GTW oraz tanie panele serii Opti Magelis XBTOT pozbawione zaawansowanych funkcji. Magelis XBTGK oferuje takie same funkcjonalności, jak XBTGT. Dodatkowo został wyposażony w klawiaturę z przyciskami funkcyjnymi, przemysłowy wskaźnik i klawiaturę alfanumeryczną umożliwiającą wprowadzanie danych tak jak w telefonach komórkowych.

Panel ten występuje w wersji monochromatycznej oraz z kolorowym ekranem dotykowym wysokiej jakości o przekątnych 5,7" i 10,4". Panele GK wspierają podstawowe funkcje bezpieczeństwa, tzn. możliwość wydania komendy po jednoczesnym przyciśnięciu dwóch klawiszy. Panele Magelis XBTGTW pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Windows XPe. Wybór systemu został podyktowany możliwością wykorzystania bogatej gamy oprogramowania dla środowiska Windows XP, co jest znaczącą przewagą nad panelami opartymi na systemie Windows CE.

Panele te zapewniają pełną funkcjonalność serii GT. Magelis XBTOT to niezwykle przystępny cenowo panel graficzny, pozwalający na przygotowanie aplikacji z większością elementów, jak w panelu GT. Jest wyposażony w ekran o przekątnej od 5,7" do 10,4" monochromatyczny lub kolorowy. Z panelem XBTOT użytkownik otrzymuje specjalną, darmową wersję oprogramowania Vijeo Designer wspierającego serię OT. Magelis XBTGH to ręczny panel z ekranem TFT 5,7" o rozdzielczości VGA, zawierający porty do komunikacji szeregowej i Ethernet oraz gniazda USB i CF. Jego ergonomię obsługi zwiększają przyciski funkcyjne i chowany rysik do obsługi ekranu dotykowego. Panel ten wspiera funkcje bezpieczeństwa, takie jak przycisk bezpieczeństwa i 3-pozycyjny łącznik zezwalający. Charakteryzuje się stopniem ochrony IP65.

KOMPUTERY PRZEMYSŁOWE PC

Fot. 2. System montażu w Magelis STU

Komputery przemysłowe stanowią alternatywę dla standardowego komputera PC w miejscach, gdzie wydzielenie stanowiska dla operatora nie jest możliwe. Ponadto mogą być instalowane w miejscach narażonych mechaniczne i klimatyczne. Komputery przemysłowe Schneider Electric Magelis iPC to urządzenia modułowe lub kompaktowe z ekranami dotykowymi o przekątnych od 8,4" do 19". Wszystkie zawierają certyfikaty zwiększonej tolerancji na wstrząsy.

  • Magelis Smart to komputer dla stacji klienckich SCADA standardowych lub sieciowych. Jest idealnym rozwiązaniem wtedy, gdy konieczny jest dostęp do środowiska Windows, a aplikacja uruchamiana na komputerze nie zajmuje dużo miejsca i może być przechowywana na karcie Compact Flash. Pozwala to na zmniejszenie wymiarów, zużycia energii i ryzyka uszkodzenia (brak elementów ruchomych).
  • Magelis Compact iPC to komputer przemysłowy All-in-one zintegrowany z ekranem dotykowym, wyposażony w porty szeregowe USB, RS-232 i porty do obsługi sieci gigabitowych, a także sloty PCMCIA i PCI.
  • Magelis S mart Box i Magelis Compact PC Box to rodzina komputerów analogicznych do przedstawionych wcześniej, lecz pozwalających na rozdzielenie komputera i ekranu. Komputer może być zainstalowany w szafie i pełnić funkcję serwera dla stacji klienckich, natomiast ekran dla zmniejszenia wagi może być zainstalowany w drzwiach szafy.
  • Magelis Flex PC Box to wydajne komputery, w których zastosowano najnowsze rozwiązania. Mogą zawierać do 4 slotów PCI oraz pozwalają na tworzenie macierzy dyskowych RAID, co stanowi doskonałe rozwiązanie dla serwerów SCADA.

OPROGRAMOWANIE MONITORUJĄCE

Komputery przemysłowe Schneider Electric są wyposażone w oprogramowanie monitorujące pracę wszystkich komponentów. Daje to pełną informację o zastosowanych podzespołach, ich żywotności i potencjalnych zagrożeniach awarią. Komputery zbudowane są w oparciu o opatentowany system modularny, pozwalający na prostą rekonfigurację i łatwą wymianę elementów, takich jak dyski twarde czy zasilacze. Na życzenie w komputerach można zainstalować aplikację Vijeo Designer Runtime, pozwalającą na wykorzystywanie aplikacji stworzonych dla paneli graficznych.

Paweł Fraś - Product Manager PLC, HMI, SCADA
Schneider Electric

www.schneider-electric.pl

Zobacz również