SZR MAX firmy Eaton Moeller - nowe możliwości w układach samoczynnego załączania rezerwy
| Prezentacje firmowe ArtykułyUkłady samoczynnego zasilania rezerwy (SZR) typu MAX firmy Eaton Moeller gwarantują ciągłość zasilania najważniejszych odbiorników niskiego napięcia w rozdzielnicach sieci elektroenergetycznych i budynkach użyteczności publicznej. Moduły automatyki MAX zapewniają najwyższą jakość wykonania i dużą niezawodność. Teraz zyskały one nową funkcjonalność dzięki panelowi dotykowemu XV100.
Zakres dostawy modułów automatyki MAX-1SX, MAX-2SX, MAX-3SX obejmuje kompletnie zmontowany, zaprogramowany i przetestowany moduł automatyki, panel XV100 do wizualizacji układu SZR, zasilacz UPS, aparaturę sterująco-sygnalizacyjną i dokumentację DTR.
Najważniejsze cechy modułów automatyki typu MAX:
- od 2 do 5 wyłączników/rozłączników (aparatura wykonawcza),
- wizualizacja układu, rejestracja zdarzeń, komunikaty tekstowe na intuicyjnym panelu dotykowym XV100,
- komunikacja w standardzie Modbus RTU i Modbus TCP,
- małe wymiary,
- obsługa wielu różnych układów zasilania (20 diagramów),
- zasilanie 230VAC przez UPS,
- deklaracje CE.
NOWE MOŻLIWOŚCI MODUŁU MAX - PANEL OPERATORSKI XV100
Wyposażenie standardowych układów SZR MAX (rys. 1) w dotykowy panel operatorski dało im szereg nowych możliwości. Zyskała przede wszystkim sama wizualizacja. Zastosowanie kolorowego ekranu pozwoliło bardzo czytelnie obrazować stan układu. Obecność napięcia na zasilaczach obrazowana jest pogrubioną czerwoną linią. Po zamknięciu wyłącznika (podaniu napięcia na kolejną sekcję) również ona wraz z samym wyłącznikiem zmienia kolor na czerwony (rys. 2).
Dodatkową funkcjonalnością jest przewodnik, który poza wyświetlaniem aktualnych komunikatów o awariach podpowiada, jakie kolejne manewry należy przeprowadzić w celu doprowadzenia układu do stanu normalnej pracy. Umożliwia to szybką reakcję na wystąpienie stanu awaryjnego oraz łatwe lokalizowanie i usuwanie usterek (rys. 3). Nowe układy SZR pozwalają zmieniać etykiety wyłączników, transformatorów i generatora.
Dzięki temu użytkownik może w prosty sposób dostosować wyświetlaną na ekranie wizualizację do oznaczeń w projekcie. W oknie edycji etykiet otrzymuje on jednocześnie podpowiedź, jaki jest standardowy opis dla danego elementu (rys. 4). Warto tu wspomnieć o możliwości zamiany miejscami całych gałęzi. Jeżeli np. w diagramie 2B0 układu MAX-1SX zamiast zestawu transformator-sprzęgło-generator ma się znaleźć zestaw generator-sprzęgło-transformator, można to bez problemu zrealizować.
Panel wizualizacyjny służy również do ustawiania czasów przełączeń układu SZR. Wszystkie ustawienia można w łatwy sposób przywrócić do ustawień fabrycznych. Bardzo ciekawą funkcją jest rejestrator umożliwiający zapis 1000 zdarzeń. Każdy manewr SZR-a jest rejestrowany ze znacznikiem czasowym. Krytyczne informacje są przy tym wyświetlane w kolorze czerwonym. Całą historię operacji można zapisać na karcie pamięci SD włożonej do panelu XV100, a następnie poddać analizie, np. w programie MS Excel.
Na każdym ekranie SZR wyświetlana jest aktualna data i godzina. Interfejs użytkownika dostępny jest obecnie w dwóch wersjach językowych, polskim i angielskim (rys. 6). Już wkrótce będą dostępne kolejne języki, m.in. rosyjski i niemiecki. Nowe układy samoczynnego załączania rezerwy dzięki wyposażeniu w panel dotykowy XV100 mają w standardzie zaimplementowane funkcje komunikacyjne. Bez dodatkowych akcesoriów moduł MAX może pracować jako urządzenie slave w sieci Modbus RTU (poprzez RS-485) lub w sieci Modbus TCP (poprzez Ethernet).
Dla stacji nadrzędnej, np. BMS, udostępniane są do podglądu wszystkie stany SZR. Dodatkowo, wbudowany interfejs Ethernet pozwala na zdalny podgląd ekranu (również z możliwością "poruszania się" po nim) za pomocą darmowej aplikacji Remote Client. W przygotowaniu jest ponadto funkcja podglądu stanu SZR z poziomu przeglądarki internetowej, eliminująca konieczność stosowania programu Remote Client do zdalnej diagnostyki.
WYBÓR UKŁADU AUTOMATYKI ORAZ APARATURY WYKONAWCZEJ
Na podstawie schematu i diagramu łączeń układu automatyki SZR dokonywany jest dobór jednostki podstawowej MAX (MAX-1SX, MAX- 2SX, MAX-3SX), współpracującej z aparatami wykonawczymi o prądzie obciążenia od 20A do 6300A według jednego z 20 dostępnych diagramów (rys. 7). Moduły automatyki SZR typu MAX zostały zaprojektowane do pracy z wyłącznikami 3- i 4-biegunowymi typu NZM i IZM firmy Eaton Moeller. W przypadku modernizacji układu SZR o dodatkowy wyłącznik sekcyjny lub sprzęgłowy, moduł MAX może być szybko przeprogramowany do pracy według innego diagramu łączeń.
Montaż i uruchomienie wykonuje się na podstawie dokumentacji techniczno-ruchowej dostarczonej przez firmę Eaton Moeller. W zależności od warunków zasilania i obciążenia dobierana jest odpowiednia aparatura wykonawcza. Układy automatyki SZR typu MAX zostały przystosowane również do pracy z nowymi wyłącznikami serii IZMX16 i IZM26 (rys. 8). Poniżej podano przykładową tabelę zalecanego doboru aparatury do układu SZR typu MAX dla diagramu łączeń 2A0 i nowych wyłączników serii IZM26 na 2000A wraz z blokadą mechaniczną:
- moduł automatyki MAX-1SX,
- wyłącznik mocy I ZM20N3-V20F (3 sztuki),
- napęd silnikowy +IZM-M230AC (3 sztuki),
- wyzwalacz wzrostowy (zdalne wyłączenie) +IZM-ST230AD (3 sztuki),
- elektromagnes załączający (zdalne załączanie) +IZM-SR230AD (3 sztuki),
- drugi wyzwalacz wzrostowy (wyłączenie awaryjne) +IZM-STS230AD (3 sztuki),
- styki sygnalizacji wyzwolenia (2 przemienne) +IZM-OTS (3 sztuki),
- styki pomocnicze (dodatkowe 2 zwierne i 2 rozwierne) +IZM-AS22 (3 sztuki),
- blokada mechaniczna 3 wyłączników (typ i diagram łączeń patrz katalog) IZM-MIL32C-F (1 sztuka),
- komplet cięgien do blokady mechanicznej (długość - patrz katalog) IZM-MIL-CAB2440 (3 sztuki).
Układy SZR typu MAX są coraz częściej używane zarówno w przemyśle, jak i w budownictwie. Od kilku lat cieszą się dużym zainteresowaniem i zaufaniem klientów. Wprowadzenie panelu operatorskiego XV100 w standardowej dostawie daje użytkownikom wiele nowych możliwości oraz zwiększa wygodę pracy. Klienci już od czerwca bieżącego roku będą mieli możliwość zamówienia modułów wyposażonych w nowe rozwiązania. Firma Eaton Moeller prowadzi ciągłe udoskonalanie modułów MAX, dzięki czemu są one standardowym i uniwersalnym rozwiązaniem w systemach samoczynnego załączania rezerwy.
Jacek Zarzycki
Tomasz Grzegulski
Eaton Moeller
www.eaton.pl