Enkodery liniowe - systemy profilowe do zastosowań specjalnych

| Prezentacje firmowe Artykuły

Wymagania stawiane współcześnie urządzeniom do pozycjonowania są coraz większe. Należą do nich m.in. spełnianie środowiskowych warunków pracy, w tym możliwość zastosowań w warunkach wysokiego zapylenia, oraz sprostanie wymogom co do wytrzymałości mechanicznej. Jednym z miejsc, gdzie takie warunki są typowe, są nowoczesne tartaki. Wysokie zapylenie oraz zagrożenie uszkodzenia mechanicznego stawiają przed stosowaną w nich automatyką bardzo wysokie wymagania. TR-Electronic umożliwia pozycjonowanie liniowe magnetostrykcyjne przy jednoczesnym zachowaniu precyzji i podwyższonej ochronie, co pozwala na stosowanie enkoderów w bardzo trudnych warunkach środowiskowych.

Enkodery liniowe - systemy profilowe do zastosowań specjalnych

NIEZAWODNOŚĆ I PRECYZJA

Enkodery liniowe LP-46 TR-Electronic to połączenie niezawodności i precyzji pomiaru. Ich płaska obudowa aluminiowa zapewnia ochronę przed dostawaniem się odpadów i zakłóceniami pomiarów. System pozycjonowania przeznaczony jest dla odległości od 50 do 4000mm przy rozdzielczości aż 0,001mm. Jedną z ważniejszych cech LP-46 jest brak ograniczeń co prędkości posuwowej. Enkodery z serii LP-46 dostępne są z szeroką gamą interfejsów: SSI, ProfiBUS, CANopen, Profinet oraz wyjściem analogowym.

Dodatkowym plusem jest programowalność niektórych parametrów. Zmiany, które wprowadzać może użytkownik, dotyczą m.in. mierzonej odległości oraz rozdzielczości liniału. Opcjonalnie enkodery pracować mogą w podwyższonych warunkach temperaturowych (od -20 do +70°C). Ich stopień ochrony IP65 pozwala na zastosowanie w bardzo trudnych warunkach pracy. Wszystko to jest zachowane przy jednoczesnej łatwości montażu.

POZYCJONOWANIE DO 20M?

Rys. Modułowy system pozycjonowania liniowego - sposób łączenia

Co zrobić w przypadku, gdy wymagane jest pozycjonowanie bardzo dużych odległości - nawet do 20 metrów? W takiej sytuacji ciekawym rozwiązaniem staję się enkoder liniowy LMC-55, który zapewnia pozycjonowanie dla takich odległości przy jednoczesnym zachowaniu stopnia ochrony IP65 oraz dużej precyzji. Modułowy system pozycjonowania liniowego umożliwia łączenie ze sobą modułów co 2 metry w zależności od docelowej odległości pomiarowej.

To nowoczesne rozwiązanie pozwala użytkownikowi na swobodny dobór preferowanej długości pomiarowej przy jednoczesnym zachowaniu rozdzielczości do 0,05mm. Enkoder LMC-55 może być wyposażony w interfejs Profibus lub CANopen. Modułowe rozwiązanie umożliwia zastosowanie do 30 magnesów, a co za tym idzie kontrolowanie 30 niezależnych pozycji za pomocą jednego enkodera przy rozdzielczości od 0,05mm.

Istnieje również możliwość pracy w temp. od -20 do +70°C przy zachowaniu stopnia ochrony IP65. Parametry enkodera i odpowiednia konstrukcja umożliwiają zastosowanie w najbardziej wymagających warunkach. Podsumowując - tam, gdzie wymagane jest precyzyjne pozycjonowanie liniowe przy zachowaniu bardzo surowych warunków pracy, enkodery liniowe TR-Electronic spełnią wymagania aplikacji, zapewniając niezawodną jej pracę.

Stoltronic Polska
www.stoltronic.pl