Asix wspiera nowoczesny hotel Puro

| Prezentacje firmowe Artykuły

W kwietniu 2011 roku we Wrocławiu otwarto nowoczesny hotel sieci Puro, w którym obsługa została ograniczona do niezbędnego minimum. Dzięki temu gość może poczuć się tak, jakby był u siebie, w nowoczesnym domu. Ideą hotelu jest pełna samoobsługa od rezerwacji pokoju przez Internet, poprzez samodzielne sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją i oświetleniem, aż do elektronicznego wymeldowania się. To jednak jedna strona medalu - system wykonawczy, który realizuje wszystkie zlecenia gościa hotelowego, musi być nadzorowany i monitorowany non-stop. Każda bowiem nieprawidłowość odbija się na zadowoleniu klienta hotelu. W hotelu Puro do nadzorowania systemów wybrano aplikację asix.EVO.

Asix wspiera nowoczesny hotel Puro

To nowe wcielenie istniejącego od lat na naszym rynku oprogramowania SCADA/HMI produkcji gliwickiej firmy ASKOM. Dotychczas znany pod nazwą asix, bez EVO, zdobył wielu zadowolonych klientów. Przyrostek EVO sugeruje ewolucję i tak jest w rzeczywistości. Rewolucje zazwyczaj nie wychodzą ludzkości na zdrowie, ewolucje pozwalają wykorzystać dobre cechy starych rozwiązań i doskonalić je. Asix.EVO bazuje na sprawdzonych mechanizmach wymiany danych, wydajnej archiwizacji i systemie generowania raportów.

Zmodernizowano w nim jednak całą filozofię wyświetlania informacji i budowania aplikacji: teraz grafika wektorowa i elastycznie modyfikowane przez integratora obiekty wizualizacyjne praktycznie znoszą ograniczenia i pozwalają projektantowi puścić wodze fantazji. Staje się on teraz po części artystą, dając użytkownikowi narzędzie nie tylko sprawne, ale też efektowne i ergonomiczne. Asix.EVO w hotelu Puro podąża ścieżką asixowych aplikacji BMS, ustanawiając nowe standardy.

Wszystkie parametry, wpływające na komfort i bezpieczeństwo gości są pod kontrolą. Administrator, za pomocą aplikacji asix.EVO, z jednej strony może kontrolować operacje zadane z paneli sterowania zlokalizowanych w pokojach, z drugiej ma synoptyczne spojrzenie na całość instalacji i jej poszczególne składowe. Wszystkie czujniki i elementy wykonawcze instalacji są pod stałym nadzorem i kontrolą, jakakolwiek nieprawidłowość jest natychmiast wykrywana i sygnalizowana administratorowi.

Jeden rzut oka wystarczy, by ogarnąć stan wszystkich czujników na piętrze, czy też w pojedynczym pokoju. Dotychczasowe "sztywne" obiekty klasycznego asixa zastąpiono swobodnie modyfikowalnymi, w których integrator ma wpływ na każdą z ich właściwości i może ją uzależnić od prostego lub dowolnie skomplikowanego warunku zapisanego jako skrypt. Liczba stanów, jakie może przyjmować obiekt nie jest ograniczana i może być zwiększana w razie potrzeby.

Pozornie rzecz wydaje się skomplikowana, lecz o prostocie zastosowanych tam mechanizmów i ułatwieniach dla projektantów niech świadczy fakt, że aplikację dla Puro wykonała firma nie mająca dotąd kontaktów z klasycznym asixem. Mimo krótkiego terminu realizacji aplikacja okazała się bardzo atrakcyjną i przejrzyście wykonaną - projektanci nie mieli problemów, by szybko opanować nowe narzędzia.

Kilka kluczowych cech asixa.EVO:

  • licencje skalowalne od małych i jednostanowiskowych aplikacji po wielokomputerowe zhierarchizowane aplikacje z praktycznie nieskończoną liczbą zmiennych, obejmujące przekrój całej technologii lub zakładu,
  • wektorowa grafika, co przekłada się na skalowalność okien aplikacji,
  • proste obiekty wizualizacyjne, lecz z nieograniczona możliwością modyfikacji i tworzenia własnych bibliotek przez projektanta; może on zmienić każdą właściwość obiektu,
  • jeden projekt aplikacji bez dodatkowych modyfikacji może być uruchomiony w wersji okienkowej i w przeglądarce - koniec kłopotów z generowaniem aplikacji webowej.

Aplikację w oparciu o sterowniki WAGO 750-849 oraz oprogramowanie wizualizacyjne asix.EVO wykonała firma iHMS Integrator Systemów z Białegostoku.

Wacław Bylina
Menadżer Produktu asix
ASKOM Sp. z o.o
www.askom.com.pl