Złączki szynowe firmy Morek w ofercie TME

| Prezentacje firmowe Artykuły

Rzetelność handlowa, solidność w każdym działaniu, szybkość i elastyczność to motto grupy Morek działającej na terenie Litwy, Łotwy i Estonii, będącej producentem podzespołów dla automatyki i elektrotechniki. Wyroby tej firmy są również dostępne w Polsce, w swojej ofercie posiada je TME. Są to m.in. zaciski i złączki szynowe.

Złączki szynowe firmy Morek w ofercie TME

Elektrotechnika, energetyka, automatyka przemysłowa to dziedziny techniki, w których często zachodzi potrzeba dołączania wysokoprądowych przewodów zasilających. System montażu urządzeń na szynie DIN, powszechnie stosowany w automatyce, doskonale ułatwia pracę instalatorom, jest sprawdzony pod względem trwałości i wygody pracy.

Zapewnia przy tym dobrą obsługę serwisową eksploatowanych urządzeń. Uszkodzone urządzenie może być szybko zastąpione sprawnym, a operacja taka nie powoduje długiego czas postoju na przykład taśmy produkcyjnej. Jak mawiają elektrycy - "każde urządzenie działa lepiej, jeśli zostanie dołączone do prądu". Problem polega jednak na zapewnieniu odpowiedniej jakości takiego połączenia.

Trudność zadania wzrasta proporcjonalnie wraz ze wzrostem natężenia przesyłanych prądów. Jedną z najpewniejszych metod szybkiej instalacji elementów połączeniowych są złącza śrubowe. Różne odmiany takich łączówek są powszechnie stosowane, począwszy od elektroniki, na automatyce przemysłowej kończąc.

UNIWERSALNE ZŁĄCZKI FIRMY MOREK

Ofertę firmy Morek otwierają jednotorowe, uniwersalne złączki przeznaczone do montażu na szynie DIN, przystosowane do kabli aluminiowych i miedzianych. Występują w kilku wersjach kolorystycznych (szarej, niebieskiej i żółto-zielonej) z dwoma lub czterema zaciskami. Elementy te podzielono na kilka grup w zależności od liczby zacisków i przekroju przewodów, które mogą być do nich dołączane.

Grubość przewodu w oczywisty sposób wpływa na dopuszczalne natężenie prądu, jaki może przepływać przez złączkę. Nie mniej istotnym parametrem jest maksymalne napięcie pracy równe 690V, jednakowe dla wszystkich grup opisywanych podzespołów. Do grupy złączek z podwójnym zaciskiem należą elementy oznaczone symbolami: T021016, T021050, T021095, T021150 i T021240.

Na ostatnich trzech cyfrach zakodowano grubość przewodów, jakie mogą być dołączane do złączki. Parametr ten wraz z dopuszczalnymi prądami zestawiono w tabeli. W zależności od przekrojów przewodów może być stosowany różny moment dociskowy śruby. Na przykład dla przewodów o przekroju 1,5mm² jest on równy 1,5 Nm i odpowiednio: 3,5 Nm dla przewodów 2,5...6mm² i 7 Nm dla przewodów 10...16mm².

W ofercie TME znajdują się ponadto złączki Morek 4-zaciskowe. Ich parametry zestawiono również w tabeli. Na uwagę zasługuje bardzo duża obciążalność prądowa tych elementów. I w tym przypadku w zależności od grubości przewodów zalecane jest stosowanie zróżnicowanych momentów dociskowych śruby. Przykładowo, dla złączek T022240, przy zastosowaniu przewodów o powierzchni przekroju 150...240mm², może być on równy aż 55 Nm.

Wszystkie opisane złączki nie wymagają montowania ścianek bocznych. Do szyny DIN są mocowane za pomocą przeznaczonych do tego zatrzasków, a jeśli zachodzi konieczność zastosowania innej metody montażu, można skorzystać z dwóch śrub. Równie proste jest dołączanie przewodów do zacisków śrubowych.

Należy jednak pamiętać o stosowaniu odpowiednich momentów dociskowych, zależnych od typu złączki i przekroju przewodu. Przykładowe wartości podano wcześniej. Wszystkie oferowane złączki odpowiadają wymaganiom stawianym przez energetykę. Mają certyfikaty CE, UL1059 i SGS, są zgodne z normą SFS 2663.

Transfer Multisort Elektronik
www.tme.pl