Kurtyny bezpieczeństwa firmy ReeR z rodziny EOS

| Prezentacje firmowe Artykuły

Bezpieczeństwo ludzi, operatorów podczas użytkowania i przebywania w strefie roboczej maszyny to jeden priorytetów branych pod uwagę podczas projektowania. Elementy służące do tworzenia systemów zabezpieczania maszyn lub całych stref produkcyjnych stają się coraz bardziej skomplikowane, ale też bardziej skuteczne.

Kurtyny bezpieczeństwa firmy ReeR z rodziny EOS

Fot. 1. Kurtyna bezpieczeństwa serii EOS

Rozwiązania typowo mechaniczne - jak np. osłony czy wyłączniki bezpieczeństwa, zastępowane są przez czujniki elektroniczne - np. wyłączniki magnetyczne oraz kurtyny i skanery optoelektryczne. Rodzina kurtyn bezpieczeństwa typu EOS włoskiej firmy ReeR charakteryzuje się szerokim spektrum zastosowań i wieloma możliwościami aplikacyjnymi.

Kurtyny EOS produkowane są zgodnie z wytycznymi typu 4 (SIL3, PLe) i typu 2 (SIL2, PLd), zgodnie z normami międzynarodowymi ISO 13849-1 oraz IEC 62061. Dobór typu powinien być dokonany według obliczeń kategorii ryzyka dla konkretnej aplikacji.

Kurtyny można stosować w szerokim zakresie oczekiwanej detekcji, z reakcją na przedmiot wielkości palca, dłoni, kończyny lub na wtargnięcie osoby do strefy niebezpiecznej. W zależności od aplikacji, mogą one pracować w trybie ręcznym, tzn. wymagającym manualnego restartu, lub automatycznym - wówczas restart maszyny następuje samoczynie po usunięciu przesłony z toru optycznego.

Stosowanie kurtyn zwiększa zdolności produkcyjne maszyny, ponieważ nie wymagają one ręcznego zamykania lub otwierania czy uzbrajania, jak ma to miejsce w przypadku osłon mechanicznych. Umożliwiają dzięki temu szybszy załadunek i rozładunek maszyny. Dużą zaletą optycznych urządzeń bezpieczeństwa jest też ich odporność na próby omijania lub "znieczulania" dokonywane przez operatorów maszyn.

FUNKCJONALNOŚĆ

Kurtyny rodziny EOS są produkowe we wszystkch oczekiwanych przez klientów rozdzielczościach - 14, 20, 30, 40, 50, 90 mm i w wykonaniach 2-, 3- lub 4-wiązkowych. Wysokość kurtyn można dobrać z przedziału 160‒1510 mm. Mają one, w zależności od wersji, zasięg od 12 do 20 metrów.

Dostępne są opcje z wbudowanymi funkcjami kontrolnymi (restart, kontrola styków EDM, itp.) oraz wyroby będące prostymi kurtynami z dwoma wyjściami PNP do podłączenia do dowolnego modułu bezpieczeństwa. Kurtyny EOS mają zredukowane wymiary w stosunku do poprzedników i wielu konkurentów (ich przekrój poprzeczny wynosi tylko 28×30 mm).

Montaż wykonuje się na standardowych uchwytach kątowych, które dostarczane są w zestawie z urządzeniem, lub za pomocą opcjonalnych uchwytów o innych kształtach. Lokalizacja pierwszej wiązki tuż przy brzegu kurtyny skutkuje brakiem obszaru martwego i możliwością detekcji, począwszy od krawędzi obszaru chronionego.

Cecha ta daje możliwość zamontowania dwóch kurtyn w układzie litery L w układzie master-slave przy utrzymaniu stałej rozdzielczości także w narożniku (modele o rozdzielczości 30 i 40 mm). Wszystkie kurtyny mają proste podłączenia za pomocą złączy M12. Firma ReeR dostarcza gotowe kable połączeniowe - można też użyć dowolnych złączy innego dostawcy.

Wieloletnie doświadczenie producenta przy wdrażaniu najróżniejszych aplikacji sprawia, że kurtyny wykonane są bardzo solidnie mechanicznie i elektrycznie. Wyjścia zabezpieczone są przed zwarciem i przeciążeniem. Zakres temperatury pracy urządzeń to -10 do 55°C, a stopień ochrony IP65. W przypadku wyjątkowo trudnych warunków środowiskowych dostępne są dodatkowe cylindryczne obudowy, pozwalające na uszczelnienie urządzenia aż do wartości IP69K.

Kurtyny EOS mogą być podłączone do modułów bezpieczeństwa bądź bezpośrednio do sterownika typu safety PLC. Polecamy stosowanie programowalnego, modułowego sterownika bezpieczeństwa typu Mosaic, pozwalającego na obsłużenie nawet do kilkudziesięciu indywidualnie adresowanych czujników bezpieczeństwa.

Dane kurtyn EOS podobnie jak innych komponentów firmy ReeR wprowadzone są do programu Sistema, który stał się europejskim standardem do kalkulacji parametru PL - niezbędnego dla konstruktorów przy określaniu poziomu bezpieczeństwa całej maszyny.

INNE PRODUKTY FIRMY REER

Fot. 2. Obudowa hermetyczna IP69K

ReeR założony został w 1959 roku w Turynie - centrum włoskiego przemysłu motoryzacyjnego. W ofercie firmy znajduje się pełna paleta optycznych urządzeń bezpieczeństwa: kurtyny, sensory mutingu, skanery laserowe, akcesoria montażowe takie jak uchwyty, kolumny wolno stojace, lustra, kable połączeniowe, itp., specjalne obudowy hermetyczne o wysokim stopniu ochrony, kurtyny w wykonaniu do stref EX, rozmaite moduły i przekaźniki bezpieczeństwa.

ReeR jako firma europejska kładzie duży nacisk na wysoką jakość produktów i zgodność z aktualnymi normami.

PODSUMOWANIE

Kurtyny firmy ReeR są doskonałymi urządzeniami do zabezpieczania maszyn i linii technologicznych. Sprawdzają się one w Polsce w wielu zakładach przemysłowych szczególnie w przemyśle motoryzacyjnym, ceramicznym, drzewnym, produkcji mebli i innych sektorach rynku.

Janusz Komecki
INS-TOM Sp. z o.o.

www.instom.com.pl