Bezpieczeństwo i automatyzacja procesów z wykorzystaniem kamer termowizyjnych
| Prezentacje firmowe ArtykułyCzyż nie marzy o tym każdy z nas? Stworzyć taki system pomiarowy instalacji, aby wszelkie odchyłki od zadanych parametrów zostały wykryte w sposób automatyczny natychmiast po zaistnieniu takiego stanu, a informacja o tym fakcie zapamiętana i wysłana do odpowiednich osób. W większości przypadków możliwe anomalie wiążą się ze zmianą temperatury, a tutaj największą pomocą mogą być kamery termowizyjne firmy FLIR Systems.
KAMERY TERMOWIZYJNE DO AUTOMATYZACJI I ZAPEWNIANIA BEZPIECZEŃSTWA
Osoby odpowiedzialne za produkcję muszą zapewnić jej wydajność i utrzymanie stałej - najlepiej najwyższej - jakości wyrobów przy jak najmniejszych kosztach wytwarzania. Seria kamer termowizyjnych firmy FLIR to najbardziej efektywne narzędzia do zastosowań z obszaru IR Machine Vision, kontroli procesów oraz cieplnej kontroli jakości, które pozwalają na zwiększanie zyskowności produkcji. Kamery te to również idealne narzędzie w zastosowaniach dotyczących bezpieczeństwa.
Wszędzie tam, gdzie konieczna jest ochrona życia ludzkiego i mienia oraz wymagane jest wczesne ostrzeganie o niebezpieczeństwie, kamery termowizyjne firmy FLIR znajdują szerokie zastosowanie. Takimi aplikacjami są m.in. transport paliw (węgla, biomasy) oraz zabezpieczanie przeciwpożarowe produkcji (produkcja z materiałów łatwopalnych, przetwarzanie drewna).
AUTOMATYZACJA
W procesie produkcji problem może objawić się w każdym momencie. W większości przypadków nie możemy zaobserwować go gołym okiem, a już na pewno nie zobaczymy groźnych anomalii temperaturowych.
W wielu zastosowaniach, takich jak np. produkcja części i podzespołów dla przemysłu samochodowego czy elektroniki, informacja o temperaturze jest kluczowa. Systemy wizyjne pracujące w paśmie widzialnym pozwalają na obserwację problemów produkcyjnych, ale nie pozwalają na wykrywanie niejednorodności temperaturowych.
Zobrazowanie w podczerwieni dostarcza znacznie więcej danych osobom odpowiedzialnym za proces produkcji. W rzeczywistości dla bezkontaktowych pomiarów temperatury nie ma alternatywy, gdyż są one najlepszym sposobem na precyzyjne pomiary temperatury i badania nieniszczące. Kamery termowizyjne FLIR Systems są idealnymi narzędziami automatyzacji.
Możliwość ustawiania alarmów z powiadamianiem za pomocą e-maili czy archiwizacji na serwerze FTP, to oprócz akustycznych i wizualnych alarmów podstawowa ich funkcjonalność. W przypadku bardziej skomplikowanych procesów kamera pozwala na nanoszenie maski pomiarowej, dzięki której możemy optymalizować moment wyzwolenia alarmu.
Urządzenie dostarczane jest z oprogramowaniem umożliwiającym ustawienie wszystkich powyżej opisanych opcji, ale nie jest to jedyne rozwiązanie. W ofercie FLIR Systems istnieje moduł SDK (System Developers Kit) pozwalający na napisanie własnego programu oraz LabVIEW Toolkit, dzięki któremu kamera może być zintegrowana z rozwiązaniami firmy National Instrument.
Należy również wspomnieć, że niektóre z kamer mają wbudowane interfejsy GeniCAM oraz GigEVision, dzięki którym urządzenia są kompatybilne z każdym systemem, jaki takie rozwiązania oferuje.
BEZPIECZEŃSTWO (RÓWNIEŻ W WYDANIU EX)
Problemy zapewnienia bezpieczeństwa występują w każdej dziedzinie przemysłu - przykładami są przemysł petrochemiczny, produkcja i dystrybucja energii elektrycznej, przemysł stalowy czy jakikolwiek inny charakteryzujący się magazynowaniem mediów, które mogą ulec samozapłonowi.
Takimi materiałami są m.in.: biomasa, węgiel, baterie, drewno, odpady, itd. W każdym z przypadków fundamentalne znaczenie ma wykrywanie "ciepłych punktów" (potencjalnych miejsc samozapłonu) w celu uniknięcia pożarów czy kosztownych awarii.
Niektóre z tych zastosowań narzucają konieczność stosowania kamer w obudowie Ex w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu zabezpieczeń. Specjalna obudowa firmy Videotec, która ma certyfikat firmy TÜV (numer TÜV 04 ATEX 2584) wraz z kamerami firmy FLIR Systems z serii A, to idealne rozwiązanie do skrajnych wymagań.
Kamery termowizyjne pozwalają na monitorowanie tego, czego nie widzi oko ludzkie, dostarczając informacji o jakości i bezpieczeństwie w najszybszy z możliwych sposobów. Mogą one być instalowane praktycznie w każdym miejscu procesu produkcyjnego w celu detekcji i pomiaru anomalii temperaturowych.
Podstawowe parametry np. kamery FLIR A310 to:
- czułość 50 mK (<0,05°C),
- możliwość integracji z Ethernet/IP lub Modbus TCP fieldbus,
- wbudowane alarmy, maska i analiza temperatur,
- PoE (Power over Ethernet), czyli zasilanie przez Ethernet,
- wbudowane we/wy do alarmów akustycznego i wizualnego,
- klient FTP i SMTP (wysyłanie e-maila lub zapis na serwerze FTP po wywołaniu alarmu),
- sygnał M PEG-4 w celu wizualizacji rozkładu temperatur,
- wbudowana przeglądarka W WW,
- komunikacja przez Ethernet 10/100,
- wyjście kompozytowe wideo.
FLIR Systems
www.kameryir.com.pl