Wysokowydajne systemy zasilające AC

| Prezentacje firmowe Artykuły

W wielu gałęziach przemysłu korzystamy z energii elektrycznej dostarczanej nam przez wytwórców, a także projektujemy, dostosowujemy i wytwarzamy urządzenia, które produkują, przetwarzają energię elektryczną lub zasilane są wspomnianą energią. Stajemy wówczas przez licznymi problemami pomiarowymi w trakcie laboratoryjnych i produkcyjnych testów takich urządzeń.

Wysokowydajne systemy zasilające AC

Są to między innymi testy funkcjonalne urządzeń opuszczających taśmę produkcyjną, testy laboratoryjne dotyczące bezpieczeństwa według przyjętych norm i standardów, badania wytrzymałościowe urządzeń lub ich elementów, na występujące normalne lub szczególne warunki pracy (stany awaryjne, przepięcia w linii zasilającej, zniekształcenia sygnału zasilającego).

Między innymi do takich celów potrzebne jest wygenerowanie sygnału zasilającego o odpowiedniej amplitudzie, częstotliwości, fazie (w odniesieniu do sieci trójfazowych) oraz ewentualnych zniekształceniach i składowych harmonicznych występujących w rzeczywistym źródle energii elektrycznej. Mając narzędzie, które może nam tego dostarczyć, jesteśmy w stanie testować i badać urządzenia elektryczne zasilane sygnałem o odpowiednio przygotowanych parametrach.

Zazwyczaj mamy do czynienia z urządzeniami zasilanymi prądem przemiennym o częstotliwości 50 Hz (w większości krajów) lub 60 Hz (m.in. USA, Japonia). Dlatego też globalni wytwórcy często korzystają z konwerterów częstotliwości lub źródeł umożliwiających generowanie sygnału o zmiennej częstotliwości, aby testować swoje urządzenia według różnych norm i procedur.

Producentem programowalnych zasilaczy AC umożliwiających powyższe procedury testowe jest amerykańska firma Pacific Power Source. Firma ta jest liderem w produkcji zasilaczy i konwerterów częstotliwości stosowanych w systemach testowych, m.in. w wojsku, przemyśle elektrotechnicznym, lotniczym i energetycznym. W jej ofercie znajdują się programowalne źródła zmiennoprądowe zarówno w technologii liniowej (serie AMX), jak i impulsowej (serie ASX) o szerokich zakresach mocy i częstotliwości - do 30 kVA i 5 kHz dla źródeł liniowych oraz do 90 kVA i 1200Hz dla źródeł impulsowych.

Źródła te wyposażone są w programowalny interfejs, który za pomocą zainstalowanego oprogramowania, umożliwia stworzenie sygnału zasilającego o pożądanym przebiegu, amplitudzie i zniekształceniach, a następnie wykorzystanie go w sekwencji testów, aż do stworzenia końcowego raportu z przeprowadzonych pomiarów.

Najnowszą generację zasilaczy firmy Pacific Power Source reprezentuje model 118ACX-UPC1, będący idealnym rozwiązaniem w jednofazowych aplikacjach laboratoryjnych i produkcyjnych. Źródło charakteryzuje się napięciem wyjściowym do 300 V, w zakresie częstotliwości 15‒1200 Hz, prądem wyjściowym do 10A oraz możliwością generowania zaprogramowanych przebiegów i symulacji stanów przejściowych. Spełnia także wymagania norm EN 61010-1 oraz EN 61326-1.

Helmar
www.helmar.com.pl