.steute - nowości produktowe na 2012 rok

| Prezentacje firmowe Artykuły

Tradycyjnie przed targami Automaticon publikujemy zapowiedzi dotyczące nowych produktów i technologii wprowadzanych na rynek przez firmę .steute. Tym razem przedstawiamy informacje na temat kolejnych urządzeń bezprzewodowych, których wciąż przybywa w ofercie, a także nowych wyłączników linkowych, przeznaczonych do pracy w trudnych warunkach środowiskowych.

.steute - nowości produktowe na 2012 rok

WYŁĄCZNIKI BEZPRZEWODOWE STEUTE - NOWE STANDARDY TRANSMISJI RADIOWEJ

Fot. 1. Wyłączniki bezprzewodowe serii RF 95 LR SW868 oraz RF 95 R S SW ULR SW868 wraz z odbiornikiem

Urządzenia opracowywane przez dywizję biznesową Wireless firmy .steute znajdują coraz szersze zastosowanie w przemyśle, a ich niezależność od zewnętrznych źródeł zasilania stanowi jeden z największych atutów. Kilka miesięcy temu zaprezentowana została kolejna wersja generatora energii o wyraźnie większej trwałości mechanicznej (ponad milion cykli) i o znacznie większej dopuszczalnej częstotliwości łączeń (do 1800 cykli na godzinę).

Obecnie steute wprowadza także nowy standard transmisji radiowej, który oferuje, oprócz innych zalet, zwiększony zasięg działania. W terenie otwartym wynosi on 700 metrów, ponownie bez konieczności wykorzystania zewnętrznego zasilania wyłącznika. Do transmisji wykorzystana jest częstotliwość 868 MHz (w Europie).

Dostępne są dwa nowe warianty urządzeń, oba zapewniające komunikację dwukierunkową. Wyłącznik może oczekiwać na sygnał zwrotny z odbiornika, potwierdzający prawidłowe odczytanie przesłanego wcześniej telegramu. W przypadku wyłączników wyposażonych dodatkowo w baterię, wyłączniki mogą nawet ponawiać transmisję w przypadku braku potwierdzenia z odbiornika, a nawet zapytać odbiornik, czy ten otrzymał wcześniejszy sygnał.

Takie rozwiązanie gwarantuje pewność transmisji, co jest bardzo ważne w przypadku aplikacji obarczonych zwiększonym ryzykiem. Stanowi to dużą zaletę w stosunku do wcześniejszych wersji urządzeń, z komunikacją jednokierunkową. .steute zaprezentował pierwsze urządzenia wyposażone w nową technologię podczas ostatnich targów SPS w Norymberdze.

Były to wyłączniki pozycyjne serii 95, dostępne w dwóch wariantach, zależnie od pożądanego zasięgu. Z anteną typu płetwa rekina możliwe jest uzyskanie zasięgu do 500 metrów (LR - Long Range). Alternatywnie dostępna jest też długa antena, gwarantująca zasięg do 700 metrów przy pracy na zewnątrz (ULG - Ultra Long Range).

Nowe rozwiązania techniczne pozwalają na rozszerzenie liczby dostępnych wariantów urządzeń radiowych steute. Wkrótce pojawią się w ofercie kolejne typoszeregi wyłączników i czujników.

WYŁĄCZNIKI BEZPRZEWODOWE DO PRACY W TRUDNYCH WARUNKACH

Fot. 2. Nowe wyłączniki bezprzewodowe serii RF 98

Zaprezentowane zostały też bardzo uniwersalne i trwałe wyłączniki pozycyjne serii RF 98. To zupełnie nowa konstrukcja, w przypadku której rozstaw otworów montażowych jest zgodny z normą DIN EN 50041. Ponieważ urządzenia te wykorzystują zintegrowany generator energii, nie wymagają zewnętrznych źródeł zasilania.

Solidne wykonanie pozwala na zastosowanie wyłączników w większości typowych aplikacji w automatyce - także w miejscach, gdzie występują niekorzystne warunki środowiskowe. Zostały one przetestowane szczegółowo w laboratoriach steute, w efekcie oferowane będą w dwóch stopniach ochrony: IP66 lub IP69K. Temperatura otoczenia może wahać się natomiast między -20 a +65°C.

Jak większość wyłączników pozycyjnych oferowanych przez steute, także seria RF 98 może zostać wyposażona w wiele wersji napędów, dopasowanych do konkretnych aplikacji. Ponadto dostępne będą wersje przeciwwybuchowe (ATEX).

Obudowa została przetestowana pod kątem odporności na uszkodzenia mechaniczne, co pozwoliło uzyskać certyfikat Ex. Urządzenia mogą znaleźć zastosowanie zarówno w strefach zagrożonych wybuchem gazów, jak i pyłów (wkrótce dostępne będą certyfikaty dla stref 1 i 2 oraz 21 i 22).

.STEUTE - NOWE WYŁĄCZNIKI LINKOWE ZATRZYMANIA AWARYJNEGO

Fot. 3. Nowe wyłączniki linkowe steute: ZS 71, ZS 80 i ZS 91 S w wersji Extreme

Kolejnymi, długo zapowiadanymi nowościami, zaprezentowanymi podczas targów SPS w Norymberdze oraz (przedpremierowo) na ostatnich targach Energetab w Bielsku-Białej, są trzy typoszeregi wyłączników linkowych zatrzymania awaryjnego. Nowe urządzenia serii ZS 71 oraz ZS 80 w wersji Extreme zostały opracowane z myślą o pracy w środowisku sprzyjającym korozji.

Obudowy wykonane są, w odróżnieniu od standardowych wersji, z tworzywa termoplastycznego, a elementy metalowe ze stali nierdzewnej. Wyłączniki ZS 71 dostępne są w wersjach o stopniu ochrony IP67 lub IP69K (co umożliwia w drugim przypadku mycie gorącą wodą pod ciśnieniem).

Grzybkowy przycisk awaryjny zintegrowany w wyłączniku ZS 80 umożliwia zatrzymanie ruchu maszyny bez konieczności pociągnięcia linki. Wyłącznik linkowy serii ZS 91 S to całkowicie nowa konstrukcja, uwzględniająca m.in. zebrane przez firmę steute Polska uwagi i sugestie polskich użytkowników wyłączników linkowych. Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o pracy w najtrudniejszych warunkach.

Obudowa wykonana z duroplastu jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Do odblokowania wyłącznika służy dźwignia, czyniąc obsługę bardzo intuicyjną. Zoptymalizowana konstrukcja, w połączeniu z nowoczesną technologią produkcji, umożliwia uzyskanie stopnia ochrony IP69K.

Długość linki może dochodzić do 2×100 metrów, dzięki czemu nawet bardzo rozległe instalacje przemysłowe (np. przenośniki taśmowe stosowane w górnictwie) mogą zostać bez trudu wyposażone w łatwo dostępny system zatrzymania awaryjnego. Dostępny jest także czujnik zbiegania taśmy przenośników, oparty na identycznej konstrukcji. Urządzenia serii ZS 91 S będą oferowane również w wersji przeciwwybuchowej (ATEX).

.steute Polska
www.steute.pl