Connected Components - zintegrowana platforma dla małych sterowników

Twórcy oprogramowania dla współczesnych systemów sterownikowych stają przed wyzwaniem zintegrowania w jednym środowisku nie tylko narzędzia do sterowników PLC, ale, o ile to możliwe, również dla napędów i paneli operatorskich.

Posłuchaj
00:00

Wśród narzędzi Rockwell Automation dla zintegrowanej architektury środowisko Rslogix 5000 od dłuższego czasu zapewnia funkcjonalność programowania sterowników z rodziny Logix, serwonapędów z rodziny Kinetix oraz przemienników częstotliwości PowerFlex serii 4 i serii 7. Do tej pory dla małych sterowników Rockwell Automation takiego narzędzia nie posiadał, do czasu pojawienia się sterowników Micro 800 oraz narzędzia Connected Components Workbench.

Oprogramowanie pojawiło się wraz z nową rodziną sterowników Micro 800. Sterowniki te zajmują w ofercie Rockwell Automation miejsce rodziny Pico. Są one na razie dostępne w wersjach Micro 810 - 8 wejść i 4 wyjścia, opcjonalny port USB do programowania, panel operatorski do konfiguracji oraz Micro 830 z wbudowanymi we/wy do 48 punktów cyfrowych i możliwością rozbudowy o porty szeregowe, moduły analogowe, itp.

Każdy ze sterowników od strony programowania ma możliwość zastosowania regulatora PID, arytmetyki zmiennoprzecinkowej, operacji dyskretnych, timerów, itp. Wersje Micro 830 mają wbudowany port szeregowy (elektryczny RS232/485) oraz mogą zostać wyposażone w nawet 5 dodatkowych izolowanych portów szeregowych. Na każdym z portów komunikacyjnych możliwe jest uruchomienie protokołu Modbus RTU master oraz slave.

Dzięki temu sterownik ma możliwość sterować wieloma przemiennikami częstotliwości serii PowerFlex 4 lub serwonapędami z rodziny Kinetix 3 za pośrednictwem wymienionego protokołu. Środowisko umożliwia programowanie sterownika w trzech różnych językach programowania (drabinkowy, ST oraz bloki funkcyjne), co pozwala dobrać język odpowiednio do zadania, jakie stawiamy przed daną częścią programu.

Możliwe jest również tworzenie własnych bloków funkcyjnych, dzięki czemu bardzo łatwo stworzyć kod używany wielokrotnie, wywoływany z odpowiednimi parametrami. Oprogramowanie zostało stworzone pod kątem zgodności z normą IEC 61131. Środowisko daje możliwość zrealizowania nie tylko regulacji PID, operacji arytmetycznych, ale nawet operacji na 64-bitowych liczbach zmiennoprzecinkowych.

Oprócz programowania sterowników PLC narzędzie Connected Components Workbench ma za zadanie integrować funkcję oprogramowania narzędziowego do przemienników PowerFlex serii 4. Wbudowana funkcjonalność programu DriveExplorer umożliwia podgląd parametrów przemienników częstotliwości oraz konfigurację napędów za pośrednictwem odpowiedniego kreatora.

Połączenie tych dwóch najważniejszych funkcji wraz możliwością programowania paneli z rodziny Panelview Component czyni z platformy Connected Components Workbench uniwersalne narzędzie do tworzenia aplikacji na małe maszyny jak piły, ekstrudery, dozowniki wolno stojące, etykieciarki, itp. Wraz ze sterownikami Micro 800 tworzą one bardzo ciekawą pozycję na rynku małych sterowników PLC.

RAControls
www.racontrols.pl

Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Przemysł 4.0
Jak system ERP zwiększa efektywność zarządzania zleceniami i procesem produkcyjnym?
Silniki i napędy
Nowy przenośnik taśmowy VarioFlow: elastyczny i płynny transport w branży FMCG i farmacji z kompletną ofertą komponentów z jednego źródła
Silniki i napędy
Nowe funkcje napędów EURA Drives - wsparcie dla gospodarki wodno-kanalizacyjnej
Roboty
TFM Robotics, coboty Techman Robot i automatyzacja procesów
Roboty
Irpark: polskie roboty mobilne wspierane przez AI
Roboty
Od AGV do AMR - ewolucja inteligentnego transportu wewnętrznego
Powiązane treści
Codzienne relacje z targów Automaticon 2012
Automaticon 2012. Przewodnik targowy
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów