Nowe urządzenie do parametryzacji enkoderów programowalnych - poręczne, samowystarczalne i intuicyjne

| Prezentacje firmowe Artykuły

Możliwość dowolnej konfiguracji zapewniająca elastyczność zastosowań - to tylko jedna z wielu zalet oferowanych przez serię programowalnych enkoderów inkrementalnych DFS60 firmy SICK. Nowy kieszonkowy programator z wyświetlaczem sprawia, że programowanie jest jeszcze łatwiejsze.

Nowe urządzenie do parametryzacji enkoderów programowalnych - poręczne, samowystarczalne i intuicyjne

Na rynku dostępnych jest wiele różnych enkoderów, które programowane są, począwszy od wersji z przełącznikami DIP na płytce enkodera do programowania z poziomu PC lub laptopa, przy użyciu dedykowanego narzędzia i oprogramowania. Rozwiązania z zastosowaniem przełączników DIP zapewniają ograniczony zakres funkcji i są uciążliwe w obsłudze.

Jednocześnie zmianie podlega zazwyczaj jedynie rozdzielczość enkodera. Często dostęp do przełączników na PCB jest utrudniony lub ograniczony. Rozwiązanie przy użyciu laptopa lub PC i oprogramowania do parametryzacji zapewnia znacznie większą wygodę pracy i wiele zaawansowanych funkcji. Jednakże w wielu przypadkach połączenie enkodera z PC jest nadal bardzo uciążliwe, a niezbędny PC lub laptop jest duży i ciężki w porównaniu do enkodera.

Jest to szczególnie niewygodne w przypadku programowania enkodera bezpośrednio na terminalu lub w trakcie produkcji. Do takich aplikacji SICK opracował nowy kompaktowy programator z wyświetlaczem, który mieści się w kieszeni. Dzięki niezależnemu zasilaniu i wewnętrznemu oprogramowaniu narzędziowemu, PGT-10-S jest całkowicie samowystarczalny i nie wymaga zewnętrznego zasilania ani komputera.

Łatwe programowanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy dzięki intuicyjnemu menu i czytelnemu wyświetlaczowi LCD. Niemniej jednak pod względem funkcjonalności programowania w niczym nie ustępuje znanemu już programatorowi PGT-08-S. Rozdzielczość programowalnych enkoderów DFS60 może być swobodnie zaprogramowana od 1 do 65536 imp./obr.

Szerokości impulsu odniesienia "zera" można ustawić na 90°, 180° i 270°. Możliwe jest również przeprogramowanie wyjściowego interfejsu elektrycznego na TTL/RS422 lub HTL/push-pull. Programator PGT-10-S jest również doskonałym narzędziem do diagnostyki enkodera. Na wyświetlaczu można odczytać jego elektroniczną tabliczkę znamionową i aktualną pozycję. Możliwy jest również zapis ustawień w pamięci programatora, co sprawia, że klonowanie enkoderów jest szybsze i łatwiejsze.

Nowy kieszonkowy z programator wyświetlaczem wyznacza nowy standard dla prostego i jednocześnie efektywnego programowania enkoderów. Jego kompaktowe wymiary, niewielka waga i technologia Plug & Play czynią go idealnym urządzeniem do programowania i diagnostyki dla służb utrzymania ruchu i obsługi klienta. Ponadto stosowany w stacjonarnych aplikacjach w niczym nie ustępuje urządzeniom opartym na PC.

Ważniejsze parametry techniczne programatora PGT-10-S:

  • Wymiary: 90 × 30 × 39 mm,
  • Masa: 185 g wraz z bateriami,
  • Wyświetlacz: LCD z podświetleniem; 2 linie po 16 znaków,
  • Zasilanie: 2 × 1,5V (2 × AA),
  • Temperatura pracy: od 0 do +40°C,
  • Stopień ochrony: IP40.

SICK
www.sick.pl