Panele operatorskie w systemach pomiarowych i wykonawczych

| Prezentacje firmowe Artykuły

HMI to nieodzowne urządzenia wszędzie tam, gdzie używane są różnego rodzaju systemy sterowania. Po latach rozwoju technologicznego panele operatorskie to również znacznie więcej, niż tylko zwykłe wyświetlacze. Oprócz wizualizacji stanu urządzenia czy możliwości sterowania, rozszerzone wyposażenie pozwala realizować szereg dodatkowych funkcji. WObit już od prawie dwóch lat oferuje HMI produkcji firmy Kinco. Czas ten pozwolił zweryfikować dobrą jakość i trwałość sprzętu, co niewątpliwie jest ważnym czynnikiem przy wyborze tych urządzeń.

Panele operatorskie w systemach pomiarowych i wykonawczych

Jednym z podstawowych kryteriów przy doborze paneli operatorskich jest wielkość i rodzaj matrycy. Oferowane przez WObit urządzenia mają wymiary ekranów od 4,3" aż do 15" w przypadku serii MT5000, która pozwala na odczyt danych nawet ze sporej odległości oraz wygodne rozmieszczenie przycisków funkcyjnych.

Najtańsza seria MD to łatwe w użytkowaniu programowalne tekstowe panele HMI wyposażone we wbudowane przyciski funkcyjne, co zdecydowanie zwiększa ich funkcjonalność w standardowych aplikacjach. Pozostałe urządzenia mają kolorowe wyświetlacze wyposażone w panel dotykowy, który umożliwia intuicyjną komunikację z urządzeniem.

MT4000 - EKONOMICZNE HMI

Fot. 1. MT4422

Ekonomiczną rodziną paneli odpowiednią do wielu aplikacji ze względu na możliwość bezpośredniej współpracy z ponad 200 sterownikami PLC znanych producentów jest MT4000. Urządzenia te wyposażone są w szereg protokołów komunikacyjnych (np. Modbus-RTU), mają również wbudowane porty szeregowe, w tym USB pozwalający na programowanie panelu z poziomu komputera.

Niektóre modele z tej rodziny zawierają też wejście na kartę SD do akwizycji danych oraz interfejs Ethernet. Oprócz tego HMI jest wyposażony w system operacyjny, którym jest w MT4000 odpowiednio dopasowany do indywidualnych potrzeb Linux. Dzięki powyższym cechom MT4000 stosowany może być w bardzo wielu aplikacjach z zakresu automatyki przemysłowej.

Przykładem jest system wagowy do określania poziomu materiałów sypkich np. w silosach, gdzie w panelu wyświetlane są wyniki pomiarów, dane są sumowane i zapisywane na kartę SD. Operator urządzenia kontroluje napełnienie zbiornika, może też wysyłać sygnał do sterownika PLC w celu np. odchylenia czy zamknięcia pokrywy za pomocą umieszczonego tam siłownika.

PANELE DO WYMAGAJĄCYCH APLIKACJI

MT5000 to seria HMI zaprojektowania na potrzeby wymagających zastosowań. Urządzenia z tej serii osiągają duża wydajność dzięki procesorowi RISC Marvell PXA5000 oraz wbudowanemu systemowi operacyjnemu Linux. Poza imponującą prędkością serię MT5000 cechują interfejsy sieciowe Profibus-DP, CANopen, Ethernet oraz MPI ze wsparciem konfiguracji sieci zgodnej z MPI.

Ponadto panele operatorskie z tej serii zostały wyposażone w porty USB do komunikacji z takimi urządzeniami jak mysz, klawiatura, drukarka lub dysk USB. MT5000 mają wbudowane wejście wideo i wyjście audio (złącze 3,5 mm) do aplikacji multimedialnych.

Case study: maszyny firmy Beto-met

Interesującym zastosowaniem paneli Kinco są urządzenia wykonane przez firmę Betomet. Na zdjęciu przedstawiono maszynę służącą do wykonywania pokryw betonowych do studni oraz kręgów betonowych - wiertnicę BST DN 2000. Dzięki zastosowaniu HMI sterowanie jej pracą jest niezwykle proste.

Na przykładowych ekranach widoczne są możliwości sprzętu pozwalające na wykonywanie obliczeń, akwizycję danych, uruchamianie kolejnych sekwencji za pomocą wciśnięcia odpowiednio zaprogramowanych przycisków i tym samym generowanie sygnałów dla sterownika PLC, który w dalszej kolejności realizuje wybraną przez operatora funkcję uruchamiając np. napęd.

URZĄDZENIA NAJBARDZIEJ ZAAWANSOWANE

Fot. 2. MT5620T

Najbardziej zaawansowaną serią paneli w ofercie firmy WObit jest MT6000. Urządzenia charakteryzują się wydajnym procesorem PXA270 RISC CPU oraz przyjaznym w użyciu Windows CE OS. MT6000 ma wyświetlacz TFT LCD 5,7", 8" lub 10,4" oraz rozbudowany zestaw interfejsów komunikacyjnych (port szeregowy, Ethernet, CANopen).

Urządzenie jest kompatybilne z HMI/SCADA i PLC, wyposażone także w slot kart SD lub dysk USB. MT6000 jest panelem przeznaczonym do najbardziej zaawansowanych aplikacji w automatyce przemysłowej, budowlanej oraz w coraz bardziej popularnych inteligentnych systemach zarządzania budynkami. Ciekawą aplikacją pomiarową wykorzystującą panele HMI jest system do jednoczesnego pomiaru siły oraz drogi.

System taki składa się z modułu pomiarowego ADAE42U produkcji WObit, czujników siły, wzmacniacza dla czujników siły WDT1, czujników drogi, sterownika PLC oraz panelu HMI. Ten ostatni odpowiada za rejestrację wyników pomiaru. Połączony jest on z urządzeniem ADAE42U oraz ze sterownikiem programowalnym Kinco. W zależności od rezultatu pomiaru sterownik aktywuje pracę aktuatora lub go wyłącza.

System taki może zostać wykorzystany w dziale badań i rozwoju do pomiaru wytrzymałości różnego rodzaju materiałów. Innym przykładem użycia opisywanego systemu pomiarowego jest pomiar docisku noża diamentowego do tafli szkła. Wykorzystując czujnik drogi uzyskujemy informację o położeniu noża, natomiast sygnał przekazywany z czujnika siły określa jego nacisk. Analizując te dwie wartości możemy dostosować nacisk i odległość noża aby zapewnić cięcie tafli bez jej uszkadzania.

OPROGRAMOWANIE DO KOMPLETU

Fot. 3. MT6300T

Znaczącym walorem omawianych paneli HMI firmy Kinco jest darmowe i intuicyjne oprogramowanie EV5000 Kinco. Rozbudowane biblioteki komponentów do wyświetlania i wprowadzania danych zdecydowanie przyspieszają proces projektowania wizualizacji danego procesu. Środowisko EV5000 pozwala także na tworzenie własnych bibliotek, co jest istotne w przypadku bardziej zaawansowanych aplikacji.

Oprogramowanie EV5000 umożliwia również import obrazów w formacie JPG, GIF oraz BMP. Dzięki temu wizualizacja na panelu HMI jest jeszcze bardziej przyjazna użytkownikowi. Możliwe jest także ustawienie swojego obrazu startowego, który będzie wyświetlany po uruchomieniu panelu.

Atutem jest również możliwość regulacji kontrastu i jasności wyświetlacza panelu HMI przy wykorzystaniu jego wewnętrznego rejestru, bez konieczności regulacji potencjometrem. Panele operatorskie firmy Kinco umożliwiają wprowadzenie do trzech poziomów uprawnień, które możemy przypisać użytkownikom. Każde chronione są hasłem, co zapewnia bezpieczeństwo przed ingerencją osób nieupoważnionych.

WObit
www.wobit.com.pl