Wieloosiowe zastosowania w robotach. Nowość: regulowany system cofania do prowadzenia przewodów

| Prezentacje firmowe Artykuły

Od małych robotów spawalniczych aż po duże roboty paletyzujące - specjalizująca się w dziedzinie prowadników przewodów firma igus oferuje szybkie w montażu pakiety prowadników do wszystkich zastosowań. Dostarcza ona nowy, regulowany system cofania RSP do bezpiecznego prowadzenia przewodów również przy dużych średnicach ramienia i bardzo kompleksowych ruchach wykonywanych przez robota.

Wieloosiowe zastosowania w robotach. Nowość: regulowany system cofania do prowadzenia przewodów

STAŁA WARTOŚĆ SIŁY

Rys. 1. Nowy, pneumatyczny system cofania RSP firmy igus pozwala na bezpieczne prowadzenie przewodów również przy dużych średnicach ramienia i bardzo kompleksowych ruchach robota; dzięki temu nawet przy największych masach przewodów zagwarantowany jest powrót prowadnika Triflex R do określonej pozycji

Rozwiązanie RSP (pneumatyczny system cofania) zawiera siłownik pneumatyczny - zmiana jego ciśnienia pozwala na odpowiednie regulowanie siły cofania. Wartość siły pozostaje stała niezależnie od pozycji robota, co nawet przy największym wypełnieniu kablami i połączeniami w każdej pozycji zapewnia bezpieczne cofanie prowadnika.

System RSP może zostać w szybki i prosty sposób zainstalowany na najróżniejszych modelach robotów dzięki kompaktowym uchwytom mocującym. RSP charakteryzuje się różnymi długościami wyciągu (od 500 do 1000 mm), zajmuje bardzo mało miejsca i charakteryzuje się małym ciężarem.

W OPCJI Z MONITORINGIEM

Wersja z opcjonalnym monitoringiem przeznaczona jest do robotów, w przypadku których sekwencja programowa często zmienia się lub jest trudno przewidywalna. Jest ona szczególnie użyteczna dla robotów sterowanych kamerą lub systemem rejestracji obrazów.

Monitoring odbywa się poprzez połączenie ze sterownikiem robota lub PLC. W przypadku przekroczenia zadanych wartości tolerancji system wysyła sygnał ostrzeżenia. Zapewnia to dodatkowe bezpieczeństwo ruchu również w przypadku częstych zmian oprogramowania.

PROWADNIKI PRZEWODÓW 3D DO OCHRONY KABLI

Rys. 2. Poprzez zmianę ciśnienia w siłowniku pneumatycznym można regulować siłę cofania systemu - dzięki temu siła odciągu zawsze pozostaje na stałym poziomie

Do zasilania w energię elektryczną, pneumatyczną i do przesyłu danych stosuje się wieloosiowy ruchomy prowadnik Triflex R. Ten modułowy system prowadników, przeznaczony do zastosowań w robotach, obejmuje około 250 komponentów dla bezpiecznego prowadzenia kabli i węży wokół skomplikowanych geometrycznie elementów.

Prowadniki do robotów dostępne są w trzech typach konstrukcyjnych. Pierwsza to wersja zamknięta do ochrony przewodów w przypadku zastosowań w trudnym środowisku roboczym, charakteryzującym się przykładowo występowaniem odprysków spawalniczych, wiórów i zanieczyszczeń.

Druga - Easy - to rozwiązanie, w którym przewody są błyskawicznie wciskane w prowadnik ręcznie i zawsze można dołożyć nowe. Trzecią, poręczną, również niezwykle szybką w montażu jest wersja Light.

Seria prowadników 3D Triflex R, stosowana już od wielu lat na całym świecie i dostępna bezpośrednio z magazynu, zapewnia zadany minimalny promień gięcia oraz ma zderzak w ruchach skrętnych do ochrony przewodów. Prowadnik absorbuje siły rozciągające, co znacznie wydłuża okres użytkowania przewodów i pozwala na uniknięcie przestojów.

igus
www.igus.pl