Widzenie maszynowe robotów kamerami SICK IVC-3D

| Prezentacje firmowe Artykuły

W wielu aplikacjach zrobotyzowanych wrażliwych na światło, gdzie standardowe kamery inteligentne 2D nie radzą sobie z refleksami na powierzchniach pobieranych detali lub ze zmiennym oświetleniem hali produkcyjnej, stosowane mogą być z powodzeniem unikalne kamery IVC-3D. Są to zintegrowane systemy wizyjne (IP65) pracujące w oparciu o bardzo szybki przetwornik wykonujący pomiary w trzech osiach (x, y, z).

Widzenie maszynowe robotów kamerami SICK IVC-3D

Cechuje się on maksymalną szybkością akwizycji do 5000 profili na sekundę, praktycznie niezależnie od kolorystyki obiektów i oświetlenia zewnętrznego. Podstawową cechą kamer zintegrowanych jest zawarta w nich całkowita funkcjonalność i możliwość samodzielnej pracy urządzeń bez konieczności zastosowania zewnętrznego sterownika lub komputera.

Zasada tworzenia obrazu 3D jest oparta na metodzie triangulacyjnej, najbardziej stabilnej przemysłowej metodzie laserowej, polegającej na oświetleniu linią laserową poruszającego się pod kamerą przedmiotu i pobieraniu kolejnych obrazów linii laserowej do pamięci kamery. Z tak zgromadzonych skanów/profili tworzony jest obraz 3D.

W zależności od aplikacji zrobotyzowanej, kamera jest albo zawieszana nad podajnikiem i wykorzystujemy ruch elementu na podajniku, albo znajduje się ona na głowicy robota i skanujemy nią np. warstwy produktów na palecie. Oferowanych jest kilka modeli kamer różniących się obszarem widzenia oraz wykonaniem obudowy (dostępne są m.in. wersje ze stali nierdzewnej do aplikacji spożywczych, kosmetycznych i farmaceutycznych).

Do szybkiej integracji z robotem oferowane jest środowisko programowania IVC-Studio. Jest to darmowe oprogramowanie narzędziowe dostarczane z systemem lub może być pobrane ze strony www.mysick.pl. Automatycznie rozpoznaje ono wersję podłączonego urządzenia, udostępniając ponad 120 gotowych procedur i narzędzi rozmieszczonych tematycznie w kilku grupach i dostępnych w postaci ikon z paska narzędzi.

W ich skład wchodzą instrukcje warunkowe, pętle, wymiarowanie i komunikacja, ale przede wszystkim analiza obrazu 3D. Do współpracy z robotami zostały stworzone procedury przeliczania współrzędnych z układu kamery na układ globalny robota.

Wbudowane wsparcie dla wymiany informacji z panelami HMI, sterownikami PLC, sterowaniem robota czy systemami nadrzędnymi dostępne jest z wykorzystaniem dowolnie programowalnej komunikacji ethernetowej (EtherNet/IP, OPC, TCP/IP), wejść/wyjść cyfrowych lub interfejsu RS485. Dostarczane są również wzorce 3D do szybkiej kalibracji kamery w środowisku robota.

Podstawowe obszary zastosowań kamer IVC-3D w aplikacjach zrobotyzowanych to paletyzacja i depaletyzacja produktów (butelki, worki, elementy motoryzacyjne, wyroby drewniane, produkty spożywcze, materiały budowlane i wiele innych), rozpoznawanie wersji produktu oraz jego ułożenia na podajniku czy na warstwie palety, a następnie wyznaczenie koordynat dla robota (ważne w przypadku pobierania danego produktu, uwzględniające wysokość podjazdu grippera, co zapewnia ochronę produktu przed zniszczeniem), śledzenie ścieżek kleju czy spawów.

Możliwa jest również analiza prędkości poruszania się detalu, a następnie jego pobieranie tzw. w locie. Oprócz możliwości pozycjonowania robota, możliwe jest jednocześnie wykorzystanie kamery do kontroli jakości detalu (kontrola kształtu, kompletności, wersji pobieranych detali, zliczania butelek w transporterkach, kontrola wymiarów detalu, kontrola jakości palety, itd.).

We współpracy ze światowymi dostawcami robotów prowadzimy szkolenia dla integratorów i użytkowników. Oferujemy wsparcie techniczne przy wdrożeniach. Zapraszamy do kontaktu z przedstawicielami regionalnymi firmy SICK. Więcej szczegółów i materiałów informacyjnych na stronach www.sick.pl oraz www.mysick.pl. Zapraszamy również do odwiedzenia naszego nowego kanału informacyjnego www.youtube.com/sickpolska.

SICK
www.sick.pl