Profibus Tester 4 - nowe możliwości diagnostyki sieci Profibus

| Prezentacje firmowe Artykuły

Każda instalacja przed oddaniem do użytku i po uruchomieniu powinnazostać sprawdzona pod kątem prawidłowego wykonania oraz występowania ewentualnych błędów, zarówno w warstwie fizycznej, jak i na poziomie protokołu. Kolejnym ważnym aspektem jest okresowa kontrola stanu działającej sieci w celach prewencyjnych, a w przypadku wystąpienia awarii skuteczne działania diagnostyczne. Jakie narzędzia wykorzystać w celu sprawdzenia i zdiagnozowania problemów w sieci Profibus?

Profibus Tester 4 - nowe możliwości diagnostyki sieci Profibus

Na rynku dostępne są urządzenia przeznaczone do testowania okablowania, jak m.in. ciągłość obwodu, brak zwarć, terminacja, itp. W wielu przypadkach nieocenionym narzędziem przy analizie przebiegu i jakości sygnału w sieci komunikacyjnej jest również oscyloskop.

Z kolei do sprawdzenia prawidłowego działania warstwy komunikacji wymagany jest analizator protokołu, który pozwoli wykryć m.in. powtórzenia transmisji, błędy ramek, podwójny adres na sieci, zdarzenia diagnostyczne, itp.

Rys. 1. Kompaktowy tester/analizator Profibus Tester 4 (PB-T4/BC-600-PB) firmy Softing

Rys. 2. Przeprowadzenie testu i zapis wyników w testerze w celu późniejszej analizy na komputerze

Wniosek płynie jeden: serwisant powinien być zaopatrzony w kilka urządzeń, najlepiej przenośnych. Optymalnym rozwiązaniem byłoby połączenie powyższych narzędzi w jednym urządzeniu mobilnym.

Przykładem takiego rozwiązania jest Profibus Tester 4, który jest sprawdzonym w praktyce narzędziem diagnostycznym integrującym w jednym urządzeniu funkcjonalność testera fizycznej warstwy sieci Profibus oraz analizatora protokołu.

Dzięki swoje uniwersalności może być wykorzystywany w następujących celach:

  • uruchomienie i sprawdzenie sieci Profibus DP,
  • diagnostyka oraz pomoc w rozwiązywaniu wykrytych problemów,
  • okresowa analiza sieci w celach prewencyjnych,
  • optymalizacja parametrów i pracy sieci,
  • przygotowanie dokumentacji i struktury sieci.

Tester PB-T4 może pracować w dwóch trybach: jako samodzielne urządzenie lub w połączeniu z komputerem PC. Urządzenie to pozwala w krótkim czasie uzyskać szczegółowe informacje o stanie sieci Profibus DP podczas normalnej pracy jak również w przypadku awarii, co jest szczególnie ważne dla służb utrzymania ruchu.

Rys. 3. Wynik pomiaru jakości sygnału na poszczególnych stacjach DP w sieci Profibus

Rys. 4. Topologia sieci wyznaczona przy pomocy testera

Z najnowszą wersją oprogramowania tester zyskuje możliwość wykonywania pomiarów i ich zapisu w pamięci wewnętrznej w celu późniejszej analizy na komputerze PC. Oznacza to, że w celu wykonania szybkiego sprawdzenia i oceny jakości pracy sieci Profibus wystarczy podłączyć tester i wykonać pomiar bez potrzeby używania komputera PC.

Wyniki pomiarów zapisane w pamięci testera można w późniejszym czasie zaimportować do oprogramowania Profibus Diagnostics Suite w celu szczegółowej analizy (rys. 2). Możliwe jest również pozostawienie samego testera podłączonego do sieci na dłuższy okres w celu zapisu wyników diagnostyki w postaci wykresu długoterminowego.

Jest to istotna zaleta testera niespotykana dotąd w urządzeniach tego typu. W przypadku wykrycia problemów w sieci tester udostępnia szereg narzędzi pozwalających na szczegółowe zdiagnozowanie ich przyczyny. Do oceny warstwy fizycznej bardzo przydatny jest pomiar jakości sygnału na poszczególnych stacjach DP, którego wynik przedstawiony jest w postaci bargrafu, jak również podgląd przebiegu sygnału na wbudowanym w tester oscyloskopie (rys. 3).

Rys. 5. Podgląd listy stacji ze statystyką diagnostyczną w sieci Profibus

Rys. 6. Analiza ramek zarejestrowanych przez tester PB-T4

Dzięki tym wskazaniom możemy wykryć problemy typu: spadki napięć, odbicia, uszkodzenia kabla, zbyt długi segment sieci, problemy z terminacją, zakłócenia EMC, itp. Kolejnym krokiem w ocenie, czy sieć Profibus pracuje prawidłowo, jest analiza na poziomie warstwy komunikacji pozwalająca na wykrycie i ocenę zdarzeń które mają miejsce w sieci m.in.:

  • powtórzenia transmisji dla poszczególnych stacji DP,
  • nieprawidłowy format odpowiedzi stacji DP, podwójny adres na sieci,
  • informacje diagnostyczne zwracane przez stacje DP Slave,
  • czas cyklu sieci.

Rys. 7. Stanowisko szkoleniowe do diagnostyki sieci Profibus

Należy podkreślić, że na skuteczną diagnostykę sieci Profibus DP składają się dwa elementy:

  • narzędzia diagnostyczne, jakimi dysponuje diagnosta (m.in. oprogramowanie inżynierskie, testery do analizy i diagnostyki sieci Profibus),
  • fachowa wiedza umożliwiająca umiejętną analizę informacji dostarczanych przez urządzenia diagnostyczne.

Połączenie tych dwóch elementów pozwala wdrożyć działania prewencyjne podczas wykonywania nowej lub analizy istniejącej sieci Profibus DP, a w przypadku wystąpienia awarii w szybki sposób ustalić jej przyczynę. Jako biuro inżynierskie służymy wsparciem technicznym, doradztwem oraz pomocą w zakresie sieci Profibus.

W naszym Centrum Szkoleniowym organizowane są szkolenia z zakresu konfiguracji, uruchamiania i diagnostyki sieci PROFIBUS DP, jak również warsztaty techniczne na temat wykorzystania testera Profibus Tester 4 do szybkiej i skutecznej diagnostyki.

Encon
www.encon.pl