Kolumny sygnalizacyjne WERMA - potrafią więcej, niż myślisz

| Prezentacje firmowe Artykuły

Kolumny sygnalizacyjne są bardzo popularnym elementem wyposażenia niemal każdej maszyny lub szafy sterowniczej. Wszyscy konstruktorzy wiedzą, że występują one w wersji modułowej lub kompaktowej, wiedzą, że urządzenia te emitować mogą różne rodzaje światła oraz generować dźwięki. WERMA Signaltechnik, jako lider technologiczny w produkcji urządzeń sygnalizacyjnych, oferuje jednak kolumny o znacznie szerszej funkcjonalności.

Kolumny sygnalizacyjne WERMA - potrafią więcej, niż myślisz

KOLUMNY SYGNALIZACYJNE Z INTERFEJSEM USB

Tradycyjne kolumny sygnalizacyjne są sterowane sygnałami napięciowymi np. 24 V, które podawane na styki wejściowe powodują aktywowanie przypisanych im elementów kolumny. Aby to realizować, trzeba dysponować odpowiednią liczbą przekaźników sterujących.

W aplikacjach bazujących na komputerach typu PC lub embedded często nie ma dostępnych wyjść sterujących, a najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie interfejsu szeregowego.

Dla takich aplikacji WERMA oferuje kolumny sygnalizacyjne wyposażone w interfejs USB. Interfejs ten jest umieszczony w podstawie kolumny i nie wymaga dodatkowego zasilania. Kolumna składa się ze standardowych elementów LED 24 V. Wraz z interfejsem dostępne są biblioteki DLL umożliwiające implementację urządzeń w systemach sterowania.

Typowym przykładem aplikacji są kasy samoobsługowe, gdzie kolumna podłączona jest do komputera kasowego. Żadnych dodatkowych zasilaczy ani sterowników - po prostu kolumna podłączona do typowego USB i mamy sygnalizację informacji niezbędnych dla klientów i obsługi sklepu. Urządzenia te znajdują także zastosowanie w aplikacjach call-center.

MODUŁ GENERATORA MOWY

Sygnały świetlne i dźwiękowe doskonale spełniają swoje zadania przekazywania informacji, ale tylko w sytuacji, gdy osoba, do której są kierowane, będzie w stanie je należycie zinterpretować.

W przypadku gdy mamy pracowników zatrudnianych tymczasowo, gdzie występuje duża rotacja personelu, może się okazać, że najlepszą formą przekazu informacji jest generowanie komunikatów słownych.

Moduł komunikatów głosowych firmy WERMA może być stosowany w każdej serii modułowych kolumn KombiSign. Instalowany jest zawsze na górze jako ostatni element wieży.

Umożliwia wgranie do 50 plików w formacie mp3 lub wav i odtwarzanie ich według playlisty lub zdalny wybór 1 z 15 wybranych. Wgrywanie plików jest bardzo proste za pomocą interfejsu USB.

Można wgrać komunikaty słowne, muzykę, specjalne tony sygnalizacyjne, itp. Głośność jest regulowana aż do 88 dB.

KOLUMNY SYGNALIZACYJNE ANDONCONTROL

Termin Andon pochodzi z Japonii i jest często elementem procesu lean manufacturing. Idea Andom polega na przekazywaniu nadzorowi i innym pracownikom informacji wizualnej, że zaistniał jakiś problem wymagający natychmiastowego rozwiązania. „Problemem” może być dowolna informacja - np. potrzeba dostarczenia materiału, awaria maszyny, przywołanie wsparcia technicznego itp.

WERMA opracowała specjalną podstawę kolumny sygnalizacyjnej przeznaczoną do prostej aplikacji funkcji Andon na stanowiskach montażowych. Podstawa wyposażona jest w 4 przyciski, których naciśnięcie powoduje zapalenie się odpowiedniego koloru kolumny sygnalizacyjnej. Światło może być ciągłe lub migające w zależności od potrzeb.

Jako moduły kolumny wykorzystuje się typowe moduły serii KombiSIGN na napięcie 24 V. Podstawa AndonCONTROL stanowi stabilną bazę dla całej kolumny i jako element mobilny może być ustawiona w dowolnym miejscu stanowiska pracy. W zestawie jest dostarczany zasilacz 230 V, więc zmontowanie i uruchomienie sygnalizacji zajmuje zaledwie kilka minut.

W rozległych liniach produkcyjnych, gdzie nie można z jednego miejsca zaobserwować wszystkich sygnalizatorów na stanowiskach pracy, można wzbogacić kolumny AndonCONTROL o nadajniki radiowe systemu WIN i wszystkie sygnały mieć wizualizowane w komputerze w systemie Wireless Information Network.

WERMA WIRELESS INFORMATION NETWORK

Bez jakichkolwiek przewodów, bez potrzeby instalowania kosztownych systemów zarządzania produkcją - rozwiązanie WIN firmy WERMA umożliwia bardzo skuteczne i tanie nadzorowanie procesu produkcyjnego. Wyobraźmy sobie linię technologiczną będącą zbiorem kilkunastu maszyn różnych producentów, wyposażonych w różne systemy sterowania, także takich, które nie mają żadnego sterownika, a są sterowane manualnie przez obsługę.

Chcielibyśmy zbierać informacje o pracy tego zbioru maszyn - kiedy pracują, kiedy i gdzie występują awarie, czy są problemy z przestojami ze względu na brak surowca, itp. Najprostszym rozwiązaniem jest wdrożenie systemu WIN firmy WERMA.

Każdą maszynę niezależnie od stopnia skomplikowania jej konstrukcji możemy doposażyć w tradycyjną kolumnę sygnalizacyjną pokazującą interesujące nas stany pracy (praca, awaria, ładowanie, serwis itp.). Często zresztą maszyny taką sygnalizację już mają.

Jeśli mamy kolumny sygnalizacyjne, wystarczy tylko przekazać sygnały w jedno miejsce do komputera PC i mamy gotowe narzędzie do analizy funkcjonowania procesu produkcyjnego. Oto w skrócie filozofia systemu WIN firmy WERMA.

System WIN bazuje na sieci kolumn sygnalizacyjnych na poszczególnych maszynach połączonych bezprzewodowo z aplikacją uruchomioną na komputerze PC. Pokazuje ona zdalnie bieżące kolory wszystkich kolumn i zapisuje te dane w bazie danych.

Widzimy więc, które maszyny aktualnie pracują, w jakiej są fazie cyklu produkcyjnego, które wymagają interwencji obsługi lub mają awarię. Program gromadzi dane w sposób ciągły, można więc generować także pewne statystyki - np. o produktywności lub stopniu wykorzystania parku maszynowego. Rozwiązanie dzięki swej prostocie jest bardzo tanie i daje się łatwo implementować nawet w przypadku prostych stanowisk pracy.

KOLUMNY SYGNALIZACYJNE DO POMIESZCZEŃ O PODWYŻSZONYCH WYMAGANIACH HIGIENICZNYCH

WERMA oferuje specjalną wersję kolumn sygnalizacyjnych do aplikacji wymagających zachowania rygorystycznych norm higienicznych. Dotyczy to przede wszystkim branż takich jak przemysł spożywczy, farmaceutyczny, elektroniczny.

Urządzenia stosowane w takich aplikacjach powinny być tak skonstruowane, aby były odporne na mycie pod wysokim ciśnieniem z użyciem agresywnych środków chemicznych. Kolumny serii CleanSIGN wykonano z poliamidu zatwierdzonego do kontaktu z żywnością.

Ich konstrukcja została tak przemyślana aby utrudnić gromadzenie się brudu i kurzu oraz ułatwiać czyszczenie. Górna część kolumny jest ścięta pod katem 30°, dzięki czemu nie osadza się na niej kurz, a podczas mycia wszystko spływa.

Cała powierzchnia kolumny jest gładka, pozbawiona jakichkolwiek zagłębień, zbędnych przetłoczeń, gdzie mógłby gromadzić się brud. Uchwyt jest zintegrowany z korpusem lampy, dzięki czemu całość jest w 100% hermetyczna (IP67 / IP69K).

Kolumny CleanSIGN oferowane są w różnych wariantach - standardowo mają trzy kolory: czerwony, żółty, zielony oraz wbudowany sygnalizator akustyczny.

PODSUMOWANIE

Wyżej wymienione wersje kolumn sygnalizacyjnych to tylko część niezwykle szerokiej gamy produktów oferowanych przez firmę WERMA i INS-TOM Sp. z o.o. - jej krajowego dystrybutora. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą handlową i przesyłania zapytań. Z pewnością znajdziemy w naszej ofercie produkt odpowiadający oczekiwaniom.

Janusz Komecki
INS-TOM

www.instom.com.pl