Enkodery Lika przeznaczone do ciężkich warunków pracy

| Prezentacje firmowe Artykuły

W wyniku wieloletnich doświadczeń firmy Lika w dziedzinie energetyki wiatrowej powstał enkoder inkrementalny C100, który pierwotnie był projektowany do zastosowania w torze sprzężenia zwrotnego w generatorach turbin wiatrowych. Szybko okazało się jednak, że z powodzeniem zaczęto go stosować w różnych gałęziach przemysłu, ponieważ doskonale sprawdzał się w trudnych warunkach, z jakimi mamy do czynienia np. w przemyśle ciężkim (huty, walcownie), na platformach wiertniczych, w instalacjach okrętowych, w żurawiach i dźwigach, itp.

Enkodery Lika przeznaczone do ciężkich warunków pracy

C100 to solidny enkoder przeznaczony do pracy w ciężkim środowisku i przy dużych obciążeniach. Jego precyzja i niezawodna praca pozwalają na poprawę wydajność w najbardziej wymagających instalacjach, gwarantując długotrwałą, bezpieczną i tanią eksploatację. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii przetworniki C100 spełniają ekstremalne wymagania.

Odporna aluminiowa obudowa o stopniu ochrony IP66 pozwala wytrzymać wahania temperatury w zakresie od -40°C do +100°C oraz duże naprężenia mechaniczne (dopuszczalne obciążenie promieniowe wału do 350 N). Przetwornik ma powłokę zapewniającą ochronę przed wpływem słonej wody i korozją.

W enkoderze C100 firma Lika zastosowała konstrukcję gwarantującą izolację elektryczną wału (do 10 kV) w celu ochrony łożysk przed szkodliwym wpływem prądów wirowych. Wszystkie te cechy mają na celu zapewnienie maksymalnej żywotności przy pracy ciągłej. Elementy optyczne i elektroniczne, jak również przewody i konektory zostały wyselekcjonowane tak, aby enkoder podołał rygorystycznym wymogom.

C100 dostępny jest w pełnym zakresie rozdzielczości do 10 000 impulsów/obrót z wyjściem Line Driver (nadajnik linii) lub sprawdzonym już wyjściem uniwersalnym (kompatybilnym z Push-Pull oraz Line Driver). Transmisja sygnału prostokątnego dużej częstotliwości jest bezpieczna nawet przy dużych odległościach rzędu 300 metrów.

Stało się to możliwe dzięki nowym, wydajnym obwodom wyjściowym (Power Push-Pull oraz Power Line Driver), które skutecznie hamują pogorszenie jakości sygnału i ograniczają straty na długich przewodach bez konieczności stosowania dodatkowych wzmacniaczy.

Obok standardowych przyłączy elektrycznych w postaci 12-pinowego konektora M23 lub przewodów wyjściowych, przetwornik C100 wyposażono w listwę zaciskową, co znacznie poprawia komfort i wygodę instalacji w sytuacja, kiedy wymagane jest specjalne okablowanie.

Aby zapewnić stabilność i bezpieczne warunki pracy, enkoder C100 można zamocować za pomocą elastycznego ramienia pomocniczego, które uniemożliwia obracanie się enkodera pozwalając jednocześnie na inne swobodne ruchy. Takie rozwiązanie pomaga chronić wał oraz łożyska. Opisując enkoder C100 nie możemy pominąć bliźniaczego modelu C101 wyposażonego w wyjścia redundantne.

Przetwornik C101 ma dwa niezależne i odseparowane obwody elektryczne w jednej obudowie. Takie rozwiązanie zapewnia najwyższe bezpieczeństwo w krytycznych aplikacjach, w których usterka może doprowadzić do wystąpienia niedopuszczalnego ryzyka obrażeń ciała, kosztownych uszkodzeń maszyny czy uciążliwych przestojów.

Redundantny system pomiarowy może być również instalowany celem dostarczenia oddzielnych sygnałów do dwóch niezależnych układów kontroli. Opisywane przetworniki C100 oraz C101 posiadają deklarację zgodności CE oraz spełniają wymagania dyrektyw RoHS i REACH. Dystrybutorem w Polsce jest opolski Eldar.

Tomasz Haliniak
Eldar

www.lika.pl