Inteligentny system wizyjny 3D

Firma LMI Technologies jest wiodącym na rynku producentem systemów 3D. Oferowana przez nią rodzina produktów Gocator 2000 pozwala na wykorzystanie technologii 3D bezpośrednio na liniach produkcyjnych czy w robotach przemysłowych bez konieczności podłączania komputera.

Posłuchaj
00:00

ZASADA DZIAŁANIA

Gocator składa się z kamery i lasera liniowego. Kamera obserwuje kształt linii laserowej i na jego podstawi oblicza wysokość znajdującego się pod nią przedmiotu. Cały system jest już skalibrowany tak, że jako dane wyjściowe otrzymujemy informacje podane w milimetrach.

OPROGRAMOWANIE

System można oprogramować na trzy sposoby. Najprostszym jest użycie oprogramowania wbudowanego w kamerę. Ma ono narzędzia pozwalające na pomiar szerokości i wysokości przedmiotu oraz odległości pomiędzy wybranymi punktami. Obliczenia te wykonywane są podczas każdego skanu i pozwalają na kontrolowanie parametrów produktów ciągłych.

Dodatkowo możliwe jest całościowe skanowanie produktów i sprawdzanie takich parametrów jak powierzchnia czy objętość. Drugą metodą programowania systemu jest używanie bibliotek dostarczanych przez producenta.

W tym przypadku analiza obrazu może odbywać się zarówno na komputerze, jak i w samym systemie. Najbardziej zaawansowaną formą wykorzystania Gocatora jest używanie go jako kamery 3D i przesyłanie całego obrazu 3D w postaci chmury punktów do bibliotek wizyjnych takich jak Halcon 11. W tym przypadku cała analiza odbywa się na komputerze.

KONFIGURACJA

Gocator może komunikować się z innymi urządzeniami za pomocą Ethernetu, sieci ProfiBus oraz wyjść cyfrowych i analogowych. Istnieje również możliwość połączenia ze sobą kilku systemów, które będą pracowały jako jeden. Dzięki takiemu połączeniu otrzymujemy kompletny obraz 3D badanej części.

DOKŁADNOŚĆ SYSTEMU

W zależności od modelu można otrzymać dokładność pomiaru w osi Z (wysokość) od 0,006 mm dla małych przedmiotów do 0,55 dla przedmiotów dużych. W osi X (szerokość) dokładność ta wynosi dla rodziny Gocator 2000 od 0,03 do 2,2 mm, a dla rodziny Gocator 2300 - od 0,044 do 1,1 mm. Dokładność w osi Y (długość) determinowana jest przez dekoder, który używany jest do wyzwalania kamery.

PRZYKŁADOWE APLIKACJE

System ten najczęściej stosowany jest w przemyśle samochodowym. Służy on do kontroli ułożenia części z blachy, kontroli stanu powierzchni czy pomiarów odległości pomiędzy montowanymi elementami. Bardzo często używany jest również w procesie spawania do kontroli położenia łączonych przedmiotów. Równie częste zastosowanie system ten znajduje w przemyśle drzewnym, gdzie służy do pomiarów bali drzewnych i optymalizacji cięcia ich na deski.

INFORMACJE HANDLOWE

Więcej informacji na temat produktu można znaleźć na stronie www.lmi3d.com oraz na www.parameter.pl. Firma Parameter AB zaprasza na szkolenia z systemów wizyjnych 3D Gocator oraz na seminarium, które odbędzie się podczas targów Automaticon 2013 - poświęcone ono będzie technologiom systemów wizyjnych wykorzystujących triangulację laserową. W celu uzyskania informacji prosimy o kontakt mailowy na sales@parameter.pl lub telefonicznie: 664 921 922.

Parameter AB
www.parameter.pl

Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Fabryka Grupy Roca oszczędza 30% energii rocznie dzięki technologiom napędowym
Pomiary
Ciśnienie pod kontrolą – nowoczesne rozwiązania dla sektora spożywczego
Obudowy, złącza, komponenty
Nowa generacja zaworów 2-drogowych do wbudowania LC_8X/ zwiększa wydajność i efektywność hydraulicznych zaworów logicznych
PLC, HMI, Oprogramowanie
Zintegrowane technologie dla przemysłu spożywczego - precyzja, kontrola, niezawodność
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak efektywnie wdrażać Edge AI?
Przemysł 4.0
Nowe standardy w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i medycznym
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów