IBHsoftec - Twoje narzędzia do programowania PLC

| Prezentacje firmowe Artykuły

Niemiecka firma IBHsoftec specjalizuje się w rozwoju i dostarczaniu rozwiązań oprogramowania przemysłowego, w szczególności dla sterowników programowalnych oraz SoftPLC. W artykule przedstawiono jej dwa narzędzia do tworzenia, modyfikowania, testowania i dokumentowania programów dla PLC firmy Siemens. Są nimi S5 for Windows i S7 for Windows, które zapewniają wydajne i wygodne programowanie PLC z rodzin Simatic S5 oraz S7.

IBHsoftec - Twoje narzędzia do programowania PLC

OPROGRAMOWANIE S5 FOR WINDOWS

Narzędzie S5 for Windows przeznaczone jest do programowania sterowników PLC z rodziny Siemens Simatic S5 w środowisku STEP 5. Do prezentacji programów w środowisku S5 służą: schemat bloków funkcyjnych (Function Block Diagram, FBD), schemat drabinkowy (Ladder Diagram, LAD) i lista instrukcji (Statement List, STL).

Istniejące programy można edytować bezpośrednio bez konieczności importowania/eksportowania. Narzędzie S5 for Windows jest zgodne z oryginalnym programatorem firmy Siemens. Zintegrowane funkcje S5 Doctor pozwalają ponadto na automatyczne rozwiązywanie problemów.

FUNKCJONALNY EDYTOR

Narzędzie wyposażone jest w zintegrowany, wygodny edytor umożliwiający tworzenie i edytowanie tabel symboli, szybkie wyszukiwanie i zastępowanie według dowolnego kryterium. Jest on także wyposażony w zintegrowaną funkcję sprawdzania składni. Oprogramowanie pozwala na pracę z wieloma segmentami oraz tworzenie list instrukcji, schematów bloków funkcyjnych i schematów drabinkowych oraz reprezentację funkcji złożonych.

Przyłożono dużą wagę do umożliwienia prostej obsługi za pomocą myszy oraz klawiatury. Odsyłacze oraz inne pliki symboli widoczne są wraz z poprawnymi adresami. Możliwe jest równoczesne edytowanie pliku symboli. Przydzielanie nowych adresów zintegrowane jest z funkcją sprawdzania składni.

Listy instrukcji można przekształcać w schematy bloków funkcyjnych lub schematy drabinkowe, o ile możliwe jest ich przekonwertowanie. Zawsze możliwa jest konwersja schematów bloków funkcyjnych i schematów drabinkowych w formie list instrukcji.

REJESTRATOR STATUSU I OSCYLOSKOP

Rejestrator statusu pozwala na eksplorowanie procedur dynamicznych poprzez analizę statusu bloku klatka po klatce. Rejestrator statusu zapisuje w dzienniku status bloku i przedstawia go wraz z sygnaturą czasową, umożliwiając zmianę sposobu prezentacji w ramach dostępnych opcji STL, CSF i LAD. Funkcja oscyloskopu zapewnia zaś dalsze rozszerzenie możliwości diagnostycznych systemu programowania.

Zintegrowany ekran, którego wygląd imituje panel przedni prawdziwego oscyloskopu, umożliwia monitorowanie i analizę procesów dynamicznych. Wskazując sygnały we/wy za pomocą wirtualnego próbnika, można monitorować wiele sygnałów. Rejestrowanie przebiegu sygnału można zatrzymać w dowolnym momencie w celu dokładniejszego zbadania błędu maszyny w czasie.

Oprócz sygnałów we/wy, można obserwować również stan zmiennych lokalnych w zdefiniowanym punkcie wykonywania programu - w tym celu wystarczy wskazać zmienną w statusie bloku za pomocą wirtualnego próbnika. Jest to możliwe tylko dzięki zintegrowaniu z systemem programowania S5 for Windows. Zarejestrowane dane można również zapisać w celu późniejszego zbadania, na potrzeby archiwizacji.

SPOSOBY PROGRAMOWANIA

Programowanie sekwencji kroków G5 for Windows (teraz dostępne w ramach S5 for Windows) to narzędzie do łatwego programowania kroków sekwencyjnych (kontrola za pomocą sekwencera) w programach dla sterowników utworzonych w środowisku STEP5. Graficzne programowanie sekwencji kroków narzędzia G5 for Windows jest zgodne z pakietami programowania sterowników PLC Siemens Graph5 i Graph5/II i z tego względu wymaga również standardowych bloków funkcyjnych i krokowych Siemens (FB70/71-SB0, FB72-SB2, FB73-SB3).

Równolegle do danej sekwencji kroków w osobnym oknie (istnieje możliwość dostosowania jego rozmiaru) wyświetlana jest logika wybranego kroku lub przejścia. Logikę można wyświetlać i edytować w postaci logiki drabinkowej (LAD), schematu blokowego (CSF) lub listy instrukcji (STL).

Możliwe jest również jednoczesne wyświetlanie i edytowanie biblioteki symboli. Rozmiar ramek reprezentujących kroki można dostosować do rozmiaru (liczby znaków w linii, liczby linii) użytych komentarzy. Układ widoku statusu jest taki sam jak układ okna edytora. Kroki aktywne i uszkodzone są specjalnie oznaczone.

OPROGRAMOWANIE S7 FOR WINDOWS

W celu umożliwienia wydajnego i wygodnego programowania sterowników PLC firmy Siemens serii S7-300 i S7-400 firma IBHsoftec udostępnia oprogramowanie S7 for Windows. Oprogramowanie to można połączyć z narzędziem S5 for Windows lub wykorzystywać niezależnie. Narzędzie S7 for Windows umożliwia programowanie wszystkich sterowników PLC serii Simatic S7-300 i S7-400 z wykorzystaniem pełnego zestawu instrukcji S7.

Dostępne są wszystkie funkcje online. Nowa koncepcja działania wersji 7 została opracowana w oparciu o najnowsze tendencje w zakresie ułatwiania obsługi programistom. Przykładowo, możliwe jest dowolne układanie list bloków i tabel symboli - można je przeciągać w dowolnej kolejności z okna głównego na drugi ekran lub automatycznie ukrywać w oknie głównym w celu zwiększenia ilości miejsca na ekranie.

Dostosowano również sposób prezentacji parametrów modułów. Narzędzie S7 for Windows umożliwia wyświetlanie pełnego zestawu instrukcji S7 w reprezentacji w postaci listy instrukcji w widoku statusu. Obsługa widoku statusu jest również możliwa w reprezentacjach w postaci schematu bloków funkcyjnych oraz schematu drabinkowego.

Ponadto widoki zmiennych i tabele symboliczne zostały zintegrowane w ramach okna statusu. W widoku online wyświetlane są wszystkie zainstalowane interfejsy pozwalające na podłączenie sterownika PLC. Pod względem funkcji dodatkowych narzędzie jest analogiczne do wcześniej opisywanego. Ma ono funkcję oscyloskopu, która zapewnia rozszerzenie możliwości diagnostycznych systemu programowania.

DODATKOWE INFORMACJE

Oprogramowanie zawiera katalog sprzętu oryginalnych komponentów sieci Profibus firmy Siemens oraz obejmuje komponenty sieci Profibus innych producentów zgodne z produktami Siemensa. Istnieje możliwość rozszerzenia katalogu sprzętu o pliki w formacie GSD. Możliwe jest odczytywanie i edytowanie konfiguracji sprzętu w istniejących projektach wykonanych w środowisku STEP7.

Oprócz tworzenia konfiguracji sprzętu w trybie offline możliwe jest również odczytywanie i edytowanie istniejących konfiguracji ze sterowników PLC. Narzędzie wyposażone jest w zintegrowane funkcje diagnostyki modułów, umożliwiające szybkie debugowanie. Katalog sprzętu jest nieustannie aktualizowany o najnowsze moduły. Aktualizacje są dostępne bezpłatnie za pośrednictwem Internetu.

STERMAG s.c.
www.stermag.pl