Droga na skróty do sieci POWERLINK, czyli POWERLINK dla każdego

| Prezentacje firmowe Artykuły

Słowo "fieldbus" zawiera w sobie element "bus", które jest skróconą formą łacińskiego słowa "omnibus" oznaczającego "dla wszystkich". I tak oto dla wszystkich producentów sprzętu automatyki chcących wyposażyć swoje urządzenia i systemy w obsługę sieci POWERLINK, B&R oferuje zestaw POWERLINK Slave Development Kit oraz POWERLINK Software Master - dwa narzędzia, dzięki którym wdrożenie technologii czasu rzeczywistego staje się dziecinnie proste. I to bez żadnych dalszych zobowiązań wobec B&R i, co najważniejsze, bez konieczności zakupu jakiegokolwiek zastrzeżonego sprzętu.

Droga na skróty do sieci POWERLINK, czyli POWERLINK dla każdego

ŁATWOŚĆ WDROŻENIA

W przeszłości projektowanie nowego łącza dla systemu fieldbus opartego na przemysłowym Ethernecie nie było wcale takie łatwe. Najczęściej wiązało się to z bardzo wysokimi kosztami początkowymi. Ponadto większość systemów przemysłowego Ethernetu jest własnościowa, co oznacza, że każdy, kto chce korzystać z określonego protokołu fieldbus, zazwyczaj musi kupować niezbędne komponenty sprzętowe bezpośrednio od producenta. Taka sytuacja jest często trudna do zaakceptowania dla producentów komponentów, którzy niejednokrotnie muszą konkurować z dostawcami fieldbus.

POWERLINK, który jest jedynym otwartym systemem przemysłowego Ethernetu gwarantującym pracę w czasie rzeczywistym (hard real-time), stanowi rozwiązanie oparte wyłącznie na oprogramowaniu i nie wymaga użycia żadnych zindywidualizowanych komponentów. Dzięki temu producenci sprzętu mają zagwarantowaną niezależność względem dostawców urządzeń fieldbus. Mając na uwadze fakt, że producenci chcący wytwarzać sprzęt wyposażony w sieć POWERLINK nie zawsze dysponują odpowiednimi zasobami pozwalającymi na sprawną integrację elektroniki oraz oprogramowania, B&R powołał dział Technologii Otwartej Automatyki, którego celem jest obsługa firm niewyspecjalizowanych w dostarczaniu kompletnych rozwiązań. Dział ten wprowadził na rynek dwa nowe narzędzia ułatwiające innym producentom integrowanie sieci POWERLINK w swoich produktach.

SWOBODA PRZY PRODUKCJI URZĄDZEŃ TYPU MASTER ORAZ SLAVE

Zestaw narzędziowy POWERLINK Software Master oferowany jest bezpłatnie producentom sterowników, którzy chcą zintegrować sprawdzoną technologię czasu rzeczywistego ze swoimi jednostkami centralnymi pełniącymi funkcję urządzeń typu master. Ponieważ jest to oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym, gwarantowana jest jego współpraca z dowolną platformą, bez względu na zastosowany procesor lub system operacyjny. Otwartość licencji nie oznacza przy tym obowiązku upubliczniania rozwiązań uzyskanych w wyniku jej zastosowania.

Oferta skierowana do producentów komponentów typu slave jest jeszcze szersza. Zestaw narzędziowy POWERLINK Slave Development Kit to wszechstronny pakiet obejmujący oprogramowanie, dokumentację projektową dla sprzętu, system testowy, płytkę ewaluacyjną, materiały szkoleniowe i wsparcie techniczne. Zawartość pakietu gwarantuje, że opracowanie łącza POWERLINK w urządzeniu typu slave może być wykonane szybko, bezpiecznie i skutecznie, nawet bez zbytniej wiedzy w zakresie opracowywania elektroniki. Referencyjny projekt zawarty w pakiecie zapewnia optymalne wsparcie minimalizujące czas wprowadzenia gotowego urządzenia na rynek.

Wszystko potrzebne do parametryzacji łącza oraz wdrożenia prostego interfejsu programowania jest zawarte w pakiecie. Zestaw narzędziowy POWERLINK Slave Development Kit umożliwia połączenie dowolnego systemu hosta (np. ARM, x86 lub procesora sygnałowego DSP) przy zastosowaniu czteroprzewodowego interfejsu SPI lub 8/16-bitowej równoległej magistrali danych. W przypadku prostych urządzeń inną alternatywą jest dostęp poprzez cyfrowe we/wy. Ponieważ w tym przypadku nie jest wymagany zewnętrzny procesor hosta, wdrożenie rozwiązania POWERLINK jest bardzo tanie i proste.

OSZCZĘDNOŚCI DZIĘKI STANDARDOWYM UKŁADOM

Centralnym elementem rozwiązania jest układ FPGA, którego logikę można swobodnie programować nie tylko podczas jego produkcji. Sam program przechowywany jest w pamięci nieulotnej jednostki. W odróżnieniu od układów scalonych ASIC, często stosowanych w innych systemach i produkowanych specjalnie dla konkretnych odbiorców, układy FPGA są niezależne od aplikacji oraz są dostępne jako standardowe komponenty u wielu popularnych producentów oraz dystrybutorów układów scalonych. Układy te produkowane są masowo, gdyż mogą być stosowane do różnych celów i w wielu różnych typach aplikacji. Dzięki temu są one również atrakcyjne cenowo. Dodatkowo firma B&R wypracowała porozumienia z wiodącymi producentami, przez co oferują oni bardzo dobre warunki handlowe firmom chcącym zintegrować POWERLINK w swoich produktach: firmy te mogą dokonywać zakupów na tych samych warunkach co B&R, nawet jeśli nie zakupują wymaganych ilości.

W ten sposób koszty interfejsu Ethernetu przemysłowego są obniżone do poziomu nie wyższego od kosztów najczęściej stosowanych klasycznych rozwiązań fieldbus. To jednolite rozwiązanie okazuje się szczególnie ekonomiczne w przypadku produktów tzw. wrażliwych na koszty, takich jak kompaktowe czujniki z uproszczoną elektroniką, serwonapędy oraz moduły wejść/wyjść. Po raz pierwszy w historii w tego typu urządzeniach Ethernet jest przystępny cenowo - i to w postaci technologicznie zaawansowanego systemu, bezkompromisowo działającego w czasie rzeczywistym.

B&R wysyła rynkowi jasny komunikat: rozwiązania zamknięte to przeszłość. Przyszłość należy do rozwiązań otwartych, niezależnych od producenta, takich jak POWERLINK.

B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
www.br-automation.com