Nowe standardy w automatyce

| Prezentacje firmowe

Pojawienie się nowej wersji środowiska projektowego TIA V12 oznacza kolejny krok w rozwoju projektowania systemów automatyki przemysłowej. Spośród wielu innowacji warto wymienić: integrację napędów oraz współpracę z nowymi sterownikami SIMATIC S7-1500, które ustanawiają nowe standardy w wydajności i łatwości tworzenia aplikacji przemysłowych. Wraz z Guido Feindem, wicedyrektorem sprzedaży oraz marketingu w Siemens AG, omawiamy korzyści, jakie niesie ze sobą współpraca nowej wersji środowiska TIA Portal oraz nowej rodziny sterowników SIMATIC S7-1500.

Nowe standardy w automatyce
  • TIA Portal miał swój debiut rynkowy dwa lata temu - jak ocenia go Pan po tym czasie?

Według mnie było to dla nas najważniejsze wydarzenie ostatnich 15 lat. Wprowadzając TIA Portal, obiecaliśmy klientom coś, co na nowo nakreśli standardy projektowania systemów automatyki i podniesie produktywność. Chcieliśmy to osiągnąć, używając inteligentnej, wydajnej oraz sprawdzonej technologii.

  • Co to dokładnie oznacza?

TIA Portal można obsługiwać intuicyjnie. Jest przyjazny dla użytkownika, a co za tym idzie - dostosowany do współczesnych realiów. Obecnie nikt nie ma czasu ani ochoty na studiowanie instrukcji obsługi oraz uczestniczenie w sześciotygodniowych szkoleniach. Użytkownik na miarę XXI wieku chce stać się ekspertem obsługi danego urządzenia poprzez pracę z nim.

Poza tym TIA Portal jest wydajny. Stał się jednolitą platformą łączącą takie urządzenia jak sterowniki SIMATIC, systemy obsługi operatorskiej SIMATIC HMI oraz napędy. Jednolita platforma oznacza identyczną obsługę na każdym poziomie tworzonego projektu. Jest to znacząca różnica w porównaniu z platformami, jakie oferowaliśmy w przeszłości. Ponadto dostarczamy bardziej szczegółowe dane diagnostyczne oraz uzyskujemy spójność danych w całym projekcie.

  • Z jakim przyjęciem spotkało się nowe środowisko projektowe TIA Portal? Czy klienci zareagowali tak, jak się Pan spodziewał?

Po dwóch latach jestem w stanie powiedzieć, że dotrzymaliśmy naszej obietnicy. Dowodem na to jest wiele pozytywnych opinii, które spłynęły do nas w tym okresie. Szczególnie utknęły mi w pamięci słowa jednego użytkownika ze Stanów Zjednoczonych: "dzięki waszemu oprogramowaniu klienci uważają mnie za bohatera". Ponad 40 tys. klientów miało okazję przetestować TIA Portal podczas spotkań na całym świecie.

W tym czasie został on sprawdzony niezliczoną ilość razy. Jedyne co pozostaje, to odpowiedzieć na pytanie, dlaczego odnosi on takie sukcesy? Wniosek nasuwa się jeden - praca z TIA Portal przynosi znaczące korzyści dla każdego użytkownika. Jedną z najbardziej istotnych korzyści jest znacząca redukcja kosztów. Według informacji otrzymanych od naszych klientów, jednolita platforma obsługująca systemy sterowania, systemy obsługi operatorskiej HMI oraz napędy, pozwala zredukować koszty nawet o 30%.

  • Jaki będzie następny krok?

Jedną z nowości, jaką przygotowujemy, jest TIA Portal V12. Jest on zintegrowany z Sinamics StartDrive, dzięki czemu tworzenie aplikacji uległo znacznemu uproszczeniu. Oprócz tego wprowadziliśmy nową serię sterowników SIMATIC S7-1500, które są dostosowane idealnie do funkcjonalności TIA Portal. Takie połączenie otwiera nam drogę do wydajnej produkcji i jest zgodne z naszym motto: moc obliczeniowa w parze z wydajnością projektową.

  • Kompletnie nowa seria sterowników? Czym różni się ona od pozostałych?

Warto zwrócić uwagę na kilka cech. Po pierwsze SIMATIC S7-1500 zapewnia całkowicie nową jakość w funkcjonowaniu systemu poprzez skrócenie czasu przetwarzania danych i reakcji na zdarzenia do minimum, utrzymując zarazem wysoki standard sterowania.

Po drugie - pozwala on na podjecie konkretnych działań, które zapewnią bezpieczeństwo poszczególnych komponentów oraz integralność komunikacji. Ponadto umożliwia integrację napędów dzięki funkcji kontroli ruchu oraz Profidrive.

Po trzecie - sterownik tego typu po prostu pozwala pracować bardziej efektywnie. Wszystkie elementy, jakie można w nim znaleźć: nowoczesna konstrukcja, łatwa obsługa, duża wydajność oraz bezpieczeństwo danych, są zwieńczeniem naszych starań oraz doświadczenia w dziedzinie automatyki. Warto też wspomnieć o integracji narzędzi diagnostycznych. Ostatnim, a zarazem najważniejszym argumentem przemawiającym za nowym sterownikiem, jest jego pełna integracja z TIA Portal.

Rozmowę opublikowano w magazynie "Advance - The Magazine for Totally Integrated Automation".

Siemens
www.automatyka.siemens.pl