Sterownik Sysmac NJ ma już rok

| Prezentacje firmowe Artykuły

Sterownik Sysmac NJ obchodzi właśnie swoją pierwszą rocznicę wprowadzenia na rynek. Z pewnością był to rok pełen wyzwań, ale również sukcesów - sprzedano około 5 tys. tego typu kontrolerów. Pozwala to również podejmować kolejne kroki w dziesięcioletniej podróży zaplanowanej dla tego produktu.

Sterownik Sysmac NJ ma już rok

W pełni zintegrowana platforma Sysmac NJ powstała w oparciu o prostą koncepcję: jeden sterownik, jedno połączenie oraz jedno oprogramowanie - i natychmiast odniosła sukces. To prostota i niezawodność platformy Sysmac zyskały największe uznanie klientów.

ZWIĘKSZONA WYDAJNOŚĆ I SKALOWALNOŚĆ

Pierwsza wersja - NJ5 CPU - przeznaczona była dla maszyn z 16, 32 i 64 osiami. W ciągu sześciu miesięcy prędkość została podwojona i sterowanie układami z 64 osiami było osiągalne z dokładnością 1 ms zamiast 2 ms. Oprócz tego na rynek wprowadzona została nowa rodzina procesorów - NJ3, które przeznaczone są dla maszyn z 4 i 8 osiami. Mają one takie same funkcje, ale nieco niższą wydajność. Procesor NJ3 ma wszelkie cechy, aby sprostać 80 procentom zastosowań, jeśli chodzi o wymogi związane z wydajnością i oszczędnością.

POŁĄCZENIE STEROWNIKÓW RUCHU, PLC I SYSTEMÓW WIZYJNYCH

W lipcu do oferty Omron wprowadzona została linia NJ Robotics. Integruje ona sterowniki ruchu, PLC, a także algorytmy układów wizyjnych i kinematycznych wymagane w przypadku robotów delta. Przy ciągłej pracy 8 robotów w aplikacji "Pick & Place" z podwójnym transporterem możliwe jest teraz osiągnięcie 200 cykli na minutę dla robotów, przy czasie cyklu kontrolera poniżej 2 ms.

BEZPIECZEŃSTWO W KONCEPCJI JEDNEGO OPROGRAMOWANIA I JEDNEGO POŁĄCZENIA

Platforma Sysmac obsługuje teraz inteligentne funkcje bezpieczeństwa. Jest to możliwe dzięki rozwiązaniu, które obejmuje zintegrowany sieciowy sterownik bezpieczeństwa i nowe moduły we/wy (system we/wy NX). Koncepcja z jednym połączeniem jest realizowana poprzez zastosowanie protokołu Safety over EtherCAT (FSoE). Sterownik i układy wejść/wyjść są fizycznie zamontowane na szynie rozproszonych modułów we/wy. Dzięki temu elementy bezpieczeństwa i we/wy niezwiązane z bezpieczeństwem mogą znajdować się obok siebie w tym samym bloku. Koncepcja jednego oprogramowania jest realizowana poprzez wykorzystanie Sysmac Studio do programowania i konfiguracji.

NOWA GENERACJA MODUŁÓW WE/WY

Liczy się nie tylko prędkość wykonywania programu, ale także szybkość tworzenia aplikacji, symulacji i rozwiązywania problemów. Przydatny jest bezpośredni dostęp do wszystkich zmiennych i funkcji na potrzeby sterowania sekwencyjnego, sterowania ruchem oraz systemami wizyjnymi maszyny z Sysmac Studio. Daje to możliwości uproszczenia prac inżynierskich i serwisowych, ograniczając prawdopodobieństwo występowania błędów i zwiększając modułowość systemu.

W nowoczesnych układach sterowania maszyn uzyskanie dużej szybkości wykonywania programu nic nie znaczy bez zapewnienia dokładności i powtarzalności. Dzięki wykorzystaniu funkcji zegara rozproszonego sieci EtherCAT maszyny synchronizacja sterownika ruchu Sysmac jest precyzyjna i przewidywalna z dokładnością do mikrosekundy. Takie same powtarzalne zachowania są obecnie obsługiwane również przez nowy system we/wy Sysmac serii NX.

SYNCHRONIZACJA PRZEDE WSZYSTKIM

Systemy we/wy Sysmac serii NX powstały w odpowiedzi na potrzeby, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się sprzeczne: stworzenia konkurencyjnego, modułowego systemu we/wy zdolnego do komunikowania się ze sterownikami firmy Omron oraz z różnymi sieciami otwartymi, a także zapewnienia znakomitych parametrów pracy w czasie rzeczywistym i łatwości obsługi.

Ponadto system musi umożliwiać integrację funkcji bezpieczeństwa i przyszłą rozbudowę. Aby zagwarantować wymagany poziom wydajności, firma Omron opracowała nową magistralę komunikacyjną, która wydajnością przewyższa wszystkie obecnie dostępne sieci przemysłowe. Oprócz dużej szybkości przesyłania informacji, magistrala ta rozsyła dane zegara rozproszonego sieci EtherCAT do poszczególnych jednostek we/wy.

Rozproszony zegar umożliwia synchronizację pracy dowolnego modułu z cyklem głównego procesu sterownika maszyny Sysmac z jitterem poniżej 1 μs. Ponadto moduły wejścia z funkcją znacznika czasu mogą służyć do dokładnego określenia sekwencji zdarzeń mierzonych w nanosekundach.

MODUŁY WE/WY BEZPIECZEŃSTWA

Standardowe cyfrowe moduły we/wy są dostępne jako moduły 4 wejściowe, z bezpośrednim 3-przewodowym podłączeniem czujnika, łącznie z jego zasilaniem. Takie moduły dostępne są także w wersji o szybciej. Moduły standardowe oferowane są ponadto wersjach z większą liczbą punktów: 8-punktowe moduły we/wy mogą być używane w dwuprzewodowych obwodach sygnałowych, typowo z przełącznikami beznapięciowymi, zaś moduły 16-punktowe zapewniają najwyższe zagęszczenie we/wy na szerokości 12 mm i są przydatne, kiedy czujniki są zasilane z zewnętrznego źródła. Moduły wejść bezpieczeństwa dostępne są jako moduły z 4 wejściami, natomiast moduły wyjść bezpieczeństwa jako 4- lub 2-wejściowe w zależności od obciążenia wyjść, zawsze o szerokości 12 mm.

ZINTEGROWANE ROZWIĄZANIA BEZPIECZEŃSTWA

Funkcje bezpieczeństwa są w pełni zintegrowane z modułami we/wy Sysmac NX. Programowalny moduł bezpieczeństwa wraz z modułami wejść i wyjść bezpieczeństwa można wstawić w dowolnym miejscu systemu we/wy. Nie wymaga on stosowania żadnego specjalnego sprzętu. Komunikacja bezpieczeństwa odbywa się z użyciem interfejsów EtherCAT sieci sterowania Sysmac, co ułatwia dodawanie funkcji bezpieczeństwa do dowolnego układu sterowania. Standardowe funkcje sterowania i kontroli zabezpieczeń są programowane za pomocą oprogramowania Sysmac Studio, co zapewnia łatwy monitoring i wykorzystanie informacji o stanie bezpieczeństwa w normalnych programach kontrolnych.

KONSTRUKCJA

Wszystkie moduły we/wy Sysmac są tej samej wysokości i głębokości (100×71 mm), a szerokość standardowego modułu wynosi 12 mm. W ofercie dostępne są też moduły specjalne o szerokości 24 mm. Każdy moduł we/wy wyposażony jest w demontowane złącze z bezpośrednimi zaciskami. Dzięki temu wiązki przewodów we/wy można przygotować i zamontować osobno, sygnały można z łatwością odłączać na potrzeby testów i rozruchu, a moduły można wymieniać bez podłączania przewodów od nowa.

Etykietowanie i blokowanie złączy we/wy w dowolnie wybrany sposób pozwala uniknąć błędów montażu. W chwili wprowadzenia na rynek w pierwszym kwartale 2013 roku, system we/wy Sysmac NX składał się z około 70 typów modułów we/wy oraz modułów systemowych, takich jak zasilacze i zaciski uziemienia, sterownik we/wy bezpieczeństwa czy moduł interfejsu sieci EtherCAT. Interfejsy do magistrali innych sieci oraz opisane moduły we/wy o wysokiej wydajności zostaną wprowadzone w 2013 roku. Oferta modeli serii Sysmac NX będzie na bieżąco rozszerzana.

SPOJRZENIE W PRZYSZŁOŚĆ

Sysmac jest i pozostanie w pełni zintegrowaną platformą, ze szczególnym uwzględnieniem szybkości i wydajności, przeznaczoną do elastycznych rozwiązań z dziedziny automatyki maszyn.

Omron
industrial.omron.pl