Turck - detekcja bez ograniczeń

| Prezentacje firmowe Artykuły

Niezależnie od tego, z jak skomplikowanym systemem automatyki ma się do czynienia, zawsze jest on budowany w oparciu o czujniki, które w każdej aplikacji pełnią funkcję źródła informacji o bieżącym stanie procesu. Ich funkcję można porównać do zmysłów, jakimi dysponuje człowiek. Są one dla maszyny wzrokiem, słuchem, węchem, smakiem i dotykiem. Jednakże w przypadku automatyki typów czy nawet kategorii czujników jest bardzo dużo - są nimi takie, jak: indukcyjne, magneto-indukcyjne, fotoelektryczne, pojemnościowe, ultradźwiękowe, radarowe, ciśnienia, temperatury i wiele, wiele innych.

Turck - detekcja bez ograniczeń

Portfolio firmy Turck, lidera wśród producentów automatyki przemysłowej, obejmuje kilkaset tysięcy produktów z dziedziny m.in. systemów sieciowych (również bezprzewodowych), rozwiązań do stref zagrożenia wybuchem, systemów połączeń oraz oczywiście czujników. W ofercie firmy można znaleźć praktycznie wszystkie kategorie popularnych czujników elektronicznych przeznaczonych do systemów automatyki. Ich liczba jest ogromna i wciąż się powiększa wraz z postępem i pojawianiem się nowych technologii.

Jedną z ostatnich nowości są enkodery indukcyjne - pierwsze tego typu produkty na rynku. Mają one wiele zalet w stosunku do klasycznych enkoderów. Czujnik jest niezależny względem elementu montowanego na obracającej się części. Brak połączenia mechanicznego eliminuje zużycie mechaniczne oraz izoluje czujnik od destrukcyjnego wpływu wibracji i wstrząsów obracającego się urządzenia.

Dodatkowymi zaletami są: szczelna obudowa (IP69K) oraz wysoka, 18-bitowa rozdzielczość. Dzięki wykonaniu enkodera indukcyjnego w technologii IO-Link, jest on indywidualnie programowalny zgodnie z wymogami aplikacji (np. jedno- lub wieloobrotowy). Wysoka uniwersalność tego produktu wyznacza kierunek rozwoju czujników. Są one coraz bardziej uniwersalne i pozwalają na zmniejszenie liczby stosowanych w aplikacji komponentów do minimum dzięki możliwość indywidualnej parametryzacji. To z kolei przekłada się na wymierne korzyści w procesie użytkowania.

Wśród nowości produktowych w dziedzinie czujników można dostrzec również inne tendencje - mianowicie dążenie do uproszczenia okablowania. Najprostszym krokiem w tym kierunku jest całkowite pozbycie się połączeń kablowych i zastąpienie ich komunikacją radiową. Turck również w tej dziedzinie jest liderem. Oferuje on czujniki z serii Q45 - pierwsze całkowicie niezależne elementy z interfejsem radiowym, które zasilane są bateryjne. A wszystko to w jednej, kompaktowej, szczelnej obudowie. Rozwiązania bezprzewodowe to bezdyskusyjna korzyść dla użytkownika: oszczędność na komponentach połączeniowych i montażowych oraz czasie koniecznym do ich instalacji.

Oprócz rozwoju przyszłościowych i uniwersalnych technologii firma Turck ma również możliwości opracowywania oryginalnych rozwiązań dla klientów indywidualnych lub konkretnych gałęzi przemysłu. Przykładem są czujniki indukcyjne z serii Washdown, które przeznaczone są dla przemysłu spożywczego. Charakteryzują się one m.in. wyjątkowo wysokim stopniem ochrony oraz odpornością na środki agresywne chemicznie stosowane w procesie mycia. Rodzina ta wciąż jest rozbudowywana o nowe komponenty. Ostatnim produktem serii jest czujnik Q80 o bardzo dużym zasięgu detekcji jak na wykonanie indukcyjne - 75 mm.

Przytoczone produkty to jedynie najnowsze lub przykładowe serie czujników marki Turck. Oferta obejmuje wiele innych rozwiązań zorientowanych na różne gałęzie przemysłu (m.in. motoryzacyjny) lub konkretne zastosowania (np. czujniki pobrań do aplikacji eliminacji błędu ludzkiego). Choć więc czujniki znajdują się na dole piramidy automatyzacji, są one niezbędne w każdym systemie automatyki.

Turck sp. z o.o.
www.turck.pl