Nowe moduły komunikacyjne BL20 umożliwiają stworzenie systemu komunikacji bezprzewodowej przy wykorzystaniu protokołu Modbus RTU
| TechnikaPodczas gdy wiele mówi się o przemysłowym Ethernecie, który staje się coraz popularniejszy, inny konwencjonalny protokół wciąż z powodzeniem znajduje zastosowanie w wielu aplikacjach przemysłowych. Mowa oczywiście o Modbusie RTU. Mimo stosunkowo niewielkich prędkości transmisji danych, jest on bardzo często wykorzystywany - szczególnie na średnim poziomie, wypełniając lukę między sygnałami dwustanowymi i analogowymi a protokołami nadrzędnymi o wyższej prędkości i stopniu skomplikowania takimi jak Ethernet czy Profibus.
Do zadań obsługi sygnałów dwustanowych rozwiązania sieciowe są zazwyczaj zbędne, ale w przypadku czytników kodów, drukarek, kurtyn czy czujników pomiarowych systemy sieciowe stają się praktycznie niezbędne, a Modbus RTU zapewnia stosunkowo proste i tanie rozwiązania. Ponadto coraz więcej prostych urządzeń wyposażanych jest w ten interfejs. Z tego powodu firma Turck dołączyła do oferty nowe moduły komunikacyjne BL20 z interfejsem Modbus RTU.
Nowe komponenty są nie tylko przeznaczone do połączeń kablowych, ale również do komunikacji bezprzewodowej realizowanej za pomocą modułów DX80 MultiHop. Dzięki tym urządzeniom użytkownik ma możliwość budowania kombinowanej sieci Modbus RTU opartej na połączeniach kablowych i/lub radiowych.
Moduły komunikacyjne BL20 wykonane są w obudowach o stopniu ochrony IP20 i muszą być instalowane w szafach sterowniczych. Jednakże charakteryzują się one temperaturą pracy od -25 do +60°C i zabezpieczone są przed kondensacją wody, dzięki czemu mogą być stosowane również w aplikacjach zewnętrznych. Do modułu komunikacyjnego może być podłączonych do 32 kart obsługujących zarówno standardowe sygnały dwustanowe lub analogowe, ale również SSI, liczniki lub RFID. Konwertuje on wszystkie sygnały do poziomu Modbus RTU, dzięki czemu pełna komunikacja może odbywać się za pomocą jednego połączenia bezprzewodowego.
Moduł został zaprojektowany w uniwersalny sposób i umożliwia transmisję w protokole Modbus RTU lub ASCII. W trybie RTU można wybierać między standardem RS232 lub RS485. Podstawowe parametry komunikacji można ustawić za pomocą przełączników umieszczonych bezpośrednio na obudowie, natomiast reszta konfigurowana jest za pomocą oprogramowania FDT/DTM (np. Pactware).
Urządzenie posiada również dopuszczenia do pracy w strefie 2 zagrożenia wybuchem, dlatego doskonale nadaje sie do aplikacji automatyzacji procesów - szczególnie, że dostępne są karty obsługujące sygnały typu NAMUR lub kompatybilne z HART. Ponadto system BL20 może współpracować w strefie zagrożenia wybuchem z modułami komunikacji radiowej serii DX99, która posiada dopuszczenia do pracy nawet w strefie 0.
Dzięki elastycznemu połączeniu systemu zdalnych I/O BL20 wyposażonemu w moduł komunikacyjny Modbus RTU oraz systemu komunikacji radiowej DX80 MultiHop można zbudować sieć szeregową o znacznie większym zasięgu niż przy tradycyjnym połączeniu kablowym. Tworzy to nowe możliwości interesujące dla praktycznie każdej gałęzi przemysłu.
Turck sp. z o.o.
www.turck.pl