Moduły I/O do systemów automatyki domowej

| Prezentacje firmowe Artykuły

W dzisiejszych czasach pod pojęciem "automatyka domowa" kryje się możliwość sterowania różnymi urządzeniami domowymi takimi jak oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, alarm, układy bezpieczeństwa (przeciwpożarowe, detekcji gazów), rolety, drzwi, okna, bramy, systemy dystrybucji dźwięku i obrazu, itp.

Moduły I/O do systemów automatyki domowej

Użytkownik za pośrednictwem komputera, panelu operatorskiego czy telefonu jest w stanie skomunikować się z poszczególnymi urządzeniami lub systemami. W celu technicznej realizacji takiej komunikacji system musi być wyposażony w odpowiednie moduły wejściowe i wyjściowe (cyfrowe i analogowe). Firma ASPAR s.c. w kooperacji z firmą SFAR wprowadziła na rynek rodzinę modułów I/O z protokołem Modbus.

Fot. 1. Przykładowe moduły: 6TE, 8AI oraz 16O

Odczyt wartości pomiarowych oraz sterowanie wyjściami odbywa się za pomocą komend protokołu Modbus (RTU i ASCII) przesyłanych za pośrednictwem interfejsu RS-485. Konfiguracja modułów dokonywana jest lokalnie przez port mini USB za pomocą dedykowanego programu (udostępnianego przez producenta za darmo) lub zdalnie z wykorzystaniem komend protokołu Modbus. Moduły przystosowane są do montażu na szynę DIN.

W urządzeniach zastosowany został specjalny transceiver RS-485 pozwalający na poprawne komunikowanie się na jednej magistrali do 128 urządzeń. Jest to bardzo przydatna funkcja w przypadku rozległych sieć, jakie można spotkać w automatyce budynkowej.

Dodatkowo wszystkie moduły mają izolację galwaniczną między zasilaniem a wejściami lub wyjściami (zależnie od modułu), pozwala to niejednokrotnie uniknąć problemów z tzw. pętlami masy, które w rozległych sieciach mogą wpływać na stabilność pomiarów analogowych i poprawne funkcjonowanie automatyki.

Cała rodzina modułów wejść i wyjść produkowana jest w Polsce. W związku z tym istnieje możliwość wprowadzenia drobnych zmian dostosowujących nasze produkty do aplikacji klientów.

ASPAR s.c.
www.ampero.pl