Systemy automatyki i sterowania w Miasteczku Orange
| Prezentacje firmowe ArtykułyMiasteczko Orange jest jednym z najnowocześniejszych, a przy tym najbardziej ekologicznych kompleksów biurowych w stolicy. Dzięki zastosowaniu efektywnych energetycznie technologii, w tym m.in. systemu BMS firmy Schneider Electric, roczne zużycie energii w Miasteczku Orange zostanie ograniczone do 150 kWh/m², czyli będzie o 30% niższe niż w standardowym budynku klasy A w stolicy. Ekologiczny charakter projektu został potwierdzony certyfikatem BREEAM na poziomie Very Good.
Inwestycja mieszcząca się przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie to jeden z najnowocześniejszych kompleksów biurowych w Polsce. Charakteryzuje go ciekawa architektura i wielofunkcyjny charakter. Kompleks złożony jest z pięciu połączonych budynków o maksymalnej wysokości sześciu kondygnacji, które mają łącznie 43,7 tys. m² powierzchni użytkowej, w tym ok. 27 tys. m² powierzchni biurowej. W dostępnych biurach docelowo pracować będzie 3,3 tysiąca pracowników centralnych struktur TP i PTK Centertel. W podziemnych parkingach zmieści się tysiąc aut, zaprojektowano także osobny parking na setkę rowerów.
System automatyki bazujący na komponentach Schneider Electric obejmuje swym zakresem sterowanie i monitoring pracy:
- central wentylacyjnych - 26 sztuk,
- kotłowni - 4 sztuki,
- instalacji wody lodowej, składającej się z 4 agregatów wody lodowej, 9 chodnic wentylatorowych, węzła wody lodowej,
- instalacji oddymiania,
- instalacji klimakonwektorów - 2024 sztuk,
- instalacji elektrycznych (rozdzielnie średniego napięcia, transformatory, rozdzielnie główne, UPS, układy SZR, oświetlenie), - monitoring instalacji CO i oddymiania strumieniowego w garażach,
- instalacji technicznych (bramy pożarowe, separatory, pompownia hydrantowa, gaszenie gazem, windy, sygnalizacja zalania, wodomierze),
- monitoring instalacji sygnalizacji pożaru, kontroli dostępu i włamania oraz telewizji.
|
System automatyki obejmuje również odczyt i rozliczanie energii elektrycznej dla najemców oraz odczyt głównych liczników ciepła w budynkach. Za pomocą bramki Modbus/LonWorks są odczytywane stany liczników i analizatorów sieci zasilania elektrycznego w rozdzielniach głównych. Wszystkie budynki mają możliwość obsługi systemu BMS z jednego miejsca i rozdziału systemu w razie odsprzedaży któregoś z budynków.
Schneider Electric
www.schneider-electric.com