Rozwiązania wspomagające zdalną konserwację wind w ofercie Guru Control Systems
| Prezentacje firmowe ArtykułyW urządzeniach technicznych pracujących bez stałej obsługi przez wykwalifikowany personel występuje problem zdalnej diagnostyki i konserwacji. Firma ICP DAS opracowała całą rodzinę modułów przeznaczonych do wykonywania zdalnej konserwacji urządzeń z interfejsem RS-232 i RS-485, czyli do aktualizacji oprogramowania, ustawień oraz diagnostyki. Świetnie nadają się do zastosowania w urządzeniach dźwigowych - zarówno przemysłowych, jak też w windach osobowych. Oczywiście zakres ich zastosowań wykracza znacznie poza te dziedziny.
Wykorzystanie modułów polega to na podłączeniu do komputera PC modułu-serwera zdalnej konserwacji, który przez sieć przewodową - Intranet lub Internet - albo bezprzewodową Wi-Fi komunikuje się z modułem-klientem wyposażonym w interfejs szeregowy podłączony do docelowego urządzenia.
Jednym z najbardziej rozbudowanych jest moduł serwer/klient M-4132. Para takich modułów umożliwia pracę ze zdalnym interfejsem szeregowym (RS-232 lub RS-485) identycznie jak z lokalnym portem szeregowym. Zastosowanie strumieniowej transmisji audio pozwala na porozumiewanie się z operatorem zdalnego urządzenia.
Moduł umożliwia połączenia DHCP, ze statycznym adresem IP oraz PPPoE. Ma on wbudowane serwery WWW i FTP, oprócz tego obsługuje protokoły sieciowe Telnet i SSH. Konfigurację modułu wykonuje się za pomocą przeglądarki internetowej. W trybie serwera może zarządzać 64 klientami, którymi mogą być moduły M-4132, M2M-720-A, M2M-710D i M2M-711D. Obsługuje szyfrowanie DES/AES oraz techniki Virtual COM i VPN. Umożliwia także rejestrowanie zdarzeń oraz wysyłanie wiadomości e-mail.
Moduł M-4132 zasilany jest napięciem 10 do 30 VDC i pracuje w zakresie temperatur -20 do +60°C. Umieszczony jest w obudowie o wymiarach 160×135×44 mm. Z kolei M2M-720-A może także pracować w trybie serwera lub klienta i cechuje się mniejszymi wymiarami zewnętrznymi, które wynoszą 72×33×110 mm. Pozostałe parametry ma identyczne jak M-4132. Obydwa te moduły pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Linux z jądrem 2.6.
Moduł M2M-710D ma procesor o znacznie mniejszej mocy obliczeniowej i system operacyjny MiniOS7, zbliżony funkcjonalnie do DOS-a. Obsługuje tylko trzy tryby komunikacji: VxServer, klient pair-connection i serwer pair-connection. W trybie klienta akceptuje połączenia ze zdalnymi modułami obsługującymi połączenie serwera.
Może być także ustawiony w tryb serwera, aby akceptować połączenia zdalnych modułów, ale wtedy umożliwia podłączenie tylko jednego klienta. Urządzenie ma wyświetlacz 7-segmentowy i umieszczone jest w obudowie o wymiarach 72×33×123 mm oraz zasilane napięciem 10 do 30 VDC. Moduł pracuje w zakresie temperatur -25 do +75°C.
M2M-711D ma wszystkie funkcje modułu M2M-710D, a dodatkowo wyposażony jest w interfejs Wi-Fi IEEE 802.11 b/g. Obsługuje protokoły TCP, UDP, IP, ICMP, ARP i RARP, umożliwia konfigurację połączenia Wi-Fi w trybie Ad Hoc - obsługuje wtedy szyfrowanie WEP-64 oraz WEP-128. Pozwala to na łatwe połączenie z pecetem wyposażonym w kartę Wi-Fi. Tryb AP, który umożliwia dodatkowo szyfrowanie WPA-TKIP oraz WPA2-AES, używany jest do połączenia z Internetem.
Najważniejsze cechy dostępnych obecnie modułów zdalnej konserwacji są podsumowane są w tabeli. W przygotowaniu znajduje się moduł M2M-520-AV z funkcjami serwer/klient. Będzie on wyposażony w procesor PXA-270 520 MHz, kanał audio oraz kamerę USB i wyjście VGA o rozdzielczości 800×600 pikseli.
WIĘCEJ INFORMACJI
Wszystkie przedstawione produkty dostępne są u polskiego dystrybutora firmy ICPDAS - w firmie Guru Control Systems. Celem zapoznania się ze szczegółami technicznymi i opisami zapraszamy do internetowej platformy informacyjno-handlowej www.kamlab.pl i do bezpośredniego kontaktu mailowego.
Guru Control Systems, KamLAB
www.gurucs.pl