Przetworniki i mierniki parametrów środowiskowych. Nowości w ofercie firmy Kimo

| Prezentacje firmowe Artykuły

Francuska firma Kimo, jeden z liderów w produkcji urządzeń pomiarowych i rozwiązań dla branży HVACR wprowadziła do sprzedaży nową gamę przetworników pomiarowych. Składają się na nią trzy grupy produktów: monostaty, przetworniki klasy 110 oraz klasy 210. W drugim kwartale 2014 roku do sprzedaży wprowadzona zostanie także nowa wersja przetworników klasy 310.

Przetworniki i mierniki parametrów środowiskowych. Nowości w ofercie firmy Kimo

Rodzaje i parametry techniczne monostatów

W artykule przybliżamy charakterystykę monostatów i przetworników klasy 110. Każdy z prezentowanych przetworników został umieszczony w nowoczesnej obudowie wykonanej z ABS-u o stopniu ochrony IP65 (IP20 dla modeli z wewnętrzną sondą). Szczególnie ergonomiczne jest umieszczenie całej elektroniki w płycie czołowej, dzięki czemu po demontażu panelu czołowego, wszelkie podłączenia przewodów pozostają na zaciskach śrubowych umieszczonych na tylnej obudowie, co bardzo ułatwia pracę przy konfiguracji przetworników przymocowanych już w docelowym miejscu instalacji. Na płycie czołowej umieszczony jest wyświetlacz LCD (opcjonalny dla klasy 110), diody sygnalizacyjne, a także gniazdo do podłączenia interfejsu komunikacyjnego. Konfiguracja przetworników możliwa jest za pomocą przycisku na obudowie i przełączników DIP umieszczonych na płycie elektronicznej wewnątrz obudowy lub za pomocą komputera PC z oprogramowaniem LCC-S i interfejsem USB/PS2.

W przypadku monostatów dostępne są 4 typy: TST - termostat (pomiar temperatury), HST - higrostat (pomiar wilgotności), PST - presostat (pomiar ciśnienia), COST - COstat (pomiar stężenia CO), CO2ST - CO2stat (pomiar stężenia CO2). Monostaty są wyposażone w 10 cyfrowy wyświetlacz LCD, jedno wyjście przekaźnikowe 3 A / 230 V, zasilanie: 24 VDC/AC. Podłączenie sond odbywa się w różny sposób w zależności od modelu. Występują m.in. sondy do pomiaru otoczenia, na przewodzie oraz do pomiaru w kanale wentylacyjnym. Każdy z monostatów może być wykorzystany do sterowania (uruchamiania lub zatrzymywania) działania różnych urządzeń zewnętrznych zasilanych z wyjścia przekaźnikowego. Dostępne są trzy tryby pracy alarmu: narastającym zboczem z histerezą, opadającym zboczem z histerezą oraz monitorowanie (dwie definiowane wartości) z opcją ustalenia opóźnienia czasowego dla każdej z nich. Opis poszczególnych wersji znajduje się w pierwszej z tabel.

Rodzaje i parametry techniczne przetworników klasy 110

W klasie 110 dostępnych jest 10 typów przetworników: TM 50 i TM 110 - przetwornik temperatury, HM 110 - przetwornik wilgotności, TH 110 - przetwornik termohigrometryczny, CP 110 - przetwornik ciśnienia różnicowego, CP 116 - przetwornik ciśnienia atmosferycznego, CTV - przetworniki przepływu powietrza, CO 110 - przetwornik stężenia CO, CO 112 - przetwornik stężenia CO 2, LR 110 - przetwornik natężenia oświetlenia, CR 110 - przetwornik irradiancji. Podłączenie sond odbywa się w różny sposób w zależności od modelu i analogicznie jak w przypadku monostatów występują m.in. sondy do pomiaru otoczenia, na przewodzie oraz do pomiaru w kanale wentylacyjnym. Przetworniki klasy 110 mogą być wyposażone w wyświetlacz LCD (standardowo nie posiadają wyświetlacza) i zasilane są na dwa sposoby, aktywnie: napięciem 24VAC/DC (z opcją zamówienia wyjścia 0-10 V albo wyjścia 4-20 mA) oraz w drugim przypadku pasywnie: napięciem 16-30 VDC z wyjściem 4-20 mA. Rodzaj zasilania (aktywnie/pasywnie) oraz typ wyjścia (napięciowe/prądowe) należy określić na etapie zamówienia. Opis poszczególnych wersji znajduje się w drugiej tabeli.

Przetworniki z serii 210 oraz 310 mają dodatkowe funkcje, w tym m.in. komunikację RS-485 Modbus, znacznie zwiększoną dokładność czy możliwość pomiaru kilku parametrów jednocześnie. Wszystkie przetworniki produkowane są przez KIMO we Francji i charakteryzują się bardzo dużą stabilnością długookresową pomiaru (szczególnie dla ciśnienia, temperatury, wilgotności, przepływu powietrza, natężenia oświetlenia, irradiancji). Prezentowane w artykule modele zostały sprawdzone w warunkach standardowych, jak i przemysłowych. Dystrybucję produktów Kimo w Polsce prowadzi firma Merserwis z Warszawy.

Merserwis
www.merserwis.pl