Panele i inne urządzenia automatyki przemysłowej w ofercie firmy WObit

| Prezentacje firmowe Artykuły

Panele dotykowe na dobre zadomowiły się w przemyśle, gdzie wykorzystywane są m.in. do wizualizacji procesów, rejestracji i analizy danych. Ze względu na dużą funkcjonalność panele wykorzystywane są w różnorodnych gałęziach przemysłu, począwszy od automatyki produkcyjnej aż po maszyny budowlane, jak również automatykę budynkową. WObit od kilku lat ma w swojej ofercie panele Kinco, które cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich klientów.

Panele i inne urządzenia automatyki przemysłowej w ofercie firmy WObit

PANELE OPERATORSKIE

Fot. 1. Panel Kinco MT4522T

Urządzenia te pozwalają na sprawne zarządzanie produkcją poprzez możliwość wprowadzenia danych i sterowania systemem za pomocą ekranu dotykowego, tworzenie raportów czy podglądanie pracy urządzeń. W niewielkich instalacjach, gdzie nie ma potrzeby graficznego przedstawiania wyniku, najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie prostych paneli tekstowych z klawiaturą.

WObit proponuje monochromatyczne panele z serii MD Kinco, które mają 4,3" wyświetlacz o rozdzielczości 192×64 piksele. Są wyposażone w zintegrowaną klawiaturę z 19-20 przyciskami, w tym 10-12 przyciskami numerycznymi. Pozwalają one na wygodną obsługę, łatwy wybór zaprogramowanych funkcji oraz prostą diagnostykę.

Do bardziej zaawansowanych aplikacji WObit proponuje panele z ekranem dotykowym wyposażone w matrycę rezystancyjną z podświetleniem LED o przekątnej od 4,3" do 10,4". Dzięki liczbie 65536 kolorów panele te pozwalają na wyświetlanie bogatej i przejrzystej grafiki. Mają również bardzo dobre parametry przetwarzania danych dzięki zastosowanemu wydajnemu 32-bitowemu procesorowi o częstotliwości 400 MHz lub 800 MHz. W standardowym wyposażeniu paneli znajdują się dwa porty szeregowe, wspierające różnorodne protokoły komunikacyjne, dzięki czemu urządzenie może być jednocześnie podłączone do różnych kontrolerów.

PRZYKŁADOWA APLIKACJA

Fot. 2. CPU K506EA-30AT

Duża funkcjonalność serii MT4000 pozwoliła na zastosowanie modelu MT4522T w maszynie służącej do napełniania butelek płynem do płukania ust. W aplikacji tej panel został wykorzystany do nadrzędnej komunikacji ze sterownikiem PLC K506EA-30AT Kinco oraz serwonapędami z serii ED. W maszynie zostały zastosowane dwa rodzaje silników serwo: SMH60S-0020-30AAK-3LKL wraz ze sterownikiem ED430-0020-LA-K do napędzania dysz wtryskujących płyn oraz 4 silniki SMH80S-0075-30AK-3LKH wraz ze sterownikami ED430-0075 - LA-K do napędzania pompy nurnikowej zezwalającej na przepływ płynu do dysz wtryskujących.

W omawianej aplikacji puste butelki przesuwają się po taśmociągu, na którym zamontowany jest enkoder. Po osiągnięciu pozycji na podstawie sygnału z enkodera sterownika, PLC wysyła sygnał do serwonapędów dysz wtryskowych. Dysze zostają umieszczone w szyjkach butelek, jednocześnie zostają uruchomione silniki napędzające pompy, które dozują ustaloną ilość płynu ze zbiorników do dysz wtryskowych. Po napełnieniu butelek dysze są podnoszone, a na taśmie przesuwają się kolejne puste butelki do napełnienia płynem.

Dzięki impulsom z enkodera, zamontowanego na taśmociągu, podawanym na serwopozycjonujące dysze, możliwe jest ich pozycjonowanie z tą samą prędkością co taśmociąg. Jednocześnie informacje z tego serwonapędu podawane są na serwa sterujące pompami dozującymi płyn, co pozwala dostosowywać prędkość przetłaczania płynu do dysz. Do pozycjonowania wykorzystana została również metoda bazowania serwonapędu z serii ED, pozwalająca ustawić dysze idealnie nad butelkami. Tak złożony układ kontrolno-napędowy pozwala na idealną synchronizację wszystkich napędów, precyzyjne pozycjonowanie oraz zwiększenie wydajności produkcji.

KONTROLERY SERWO ORAZ HMI

Fot. 3. Schemat omawianego serwosystemu

Wspomniane wyżej sterowniki (kontrolery) z serii ED przeznaczone są do bardziej zaawansowanych aplikacji i wyposażone zostały w cztery interfejsy komunikacyjne: RS232, RS485, CANopen oraz Profibus DP. Poza wejściami i wyjściami cyfrowymi, sterowniki ED mają także wejścia i wyjścia analogowe. Dodatkowo dla sterowników z serii ED dostępny jest program na PC zawierający funkcję oscyloskopu, który umożliwia kontrolę takich parametrów, jak prędkość, pozycja oraz prąd i prezentację ich na komputerze PC. Sterowniki ED mają również wbudowany licznik czasu, komparator oraz kalkulator, co umożliwia również w odpowiednim momencie wyzwalanie wcześniej zaprogramowanych sekwencji działań, co zostało wykorzystane w omówionej wcześniej aplikacji.

Poza przedstawioną na wstępie serią MT4000 w ofercie WObitu dostępna jest również seria MT5000 paneli operatorskich zaprojektowana na potrzeby wymagających aplikacji. Urządzenia z tej serii osiągają duża wydajność dzięki procesorowi Marvell PXA5000 oraz wbudowanemu Linux OS. Poza imponującą prędkością seria MT5000 wyposażona jest w interfejsy sieciowe Profibus-DP, CANopen, Ethernet oraz MPI ze wsparciem konfiguracji sieci zgodnej z MPI.

Ponadto panele operatorskie z tej serii mają zaimplementowane porty USB do komunikacji z takimi urządzeniami jak mysz, klawiatura, drukarka lub dysk USB. MT5000 mają wbudowane wejście wideo i wyjście audio (złącze 3,5 mm) do aplikacji multimedialnych. Dzięki swojej funkcjonalności panele te mogą być zastosowane w różnorodnych aplikacjach, nawet tych wymagających od urządzeń odporności na czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura czy wilgotność. Szeroki zakres temperatury pracy to jedna z cech, które charakteryzują panel MT5320C-DP, gdyż może on pracować w otoczeniu o temperaturze od - 10°C do +70°C i ma stopień ochrony IP65. Panel posiada również port USB oraz slot karty SD, a także interfejs Profibus-DP.

Fot. 4. Serwonapędy Kinco ED

Fot. 5. SMH60S z hamulcem

Do programowania paneli HMI firmy Kinco służy darmowe oprogramowanie HMIware, które pozwala m.in. na obsługę makr w języku C. HMIware umożliwia również import obrazów w formacie JPEG, GIF oraz BMP. Dzięki temu wizualizacja na panelu HMI jest jeszcze bardziej przyjazna użytkownikowi. Oprogramowanie wraz z instrukcją w języku polskim można pobrać ze strony www.kinco.com.pl.

Wszystkich zainteresowanych szczegółowymi informacjami na temat produktów firmy Kinco oraz przykładami ich zastosowań zapraszamy na stronę www.wobit.com.pl oraz do kontaktu ze specjalistami firmy WObit pod numerem 61 222 74 22.

P.P.H. WObit E. K. J. Ober s.c.
www.wobit.com.pl